Arkadaş memleketimin gözünü seveyim ya. Valla yurtdışında yaşayınca bazı konularda memleketin değerini anlıyorsun. ( Bazı konularda bakın üzerini çiziyorum ). Geleli 26 hafta oluyor ve hala şu heriflerin bazı şeylerine alışamadım.

Birincisi; bu adamlar yürümeyi bilmiyor. Ciddi ciddi yürüme hakkında çok büyük sorunları var. Yavaş yürüyen bir insan değilimdir ve önümde yavaş yürüyen biri varsa rahatsız etmeden geçerim. Bazen öndekinin sağ sol yapması sinir etse de bunun aslında bir lütuf olduğunu İngiltere’de anladım. Bir daha Türkiye’de yavaş yürüyen, engelleyen olursa bir şey demeyeceğim saygı göstereceğim. Arkadaşlar bu herifler de yol verme yada kaldırımı paylaşma gibi bir kültür yok. Tüm İngiltere’yi dahil etmeyeyim diyorum ama gittiğim her yerde yaşadım bu sorunu. Misal kaldırımın sol tarafından bir şerit akarken diğer tarafından diğer yön akar ama bunlarda o yok. Bunlar bildiğiniz öküz gibi tüm kaldırıma yayılıyor. Karşıdan gelene de öyle; ” dur 4 kişi yolu kapatıyoruz, birimiz arkaya geçsin vb.” demiyorlar. Hepsi yan yana yürümeye ant biçmişler, bu yola baş koymuşlar. İlk zamanlar kaldırımdan aşağı inmeler, durmalar filan yapıyordum en sonunda dayanamadım ve bir gruba sordum; ” arkadaş içinden mi geçmemi bekliyorsun ? ” böyle sorunca da tabi bir duraksadılar. Ve yol verdiler, ardından geçip gittim. Bir İngiliz gibi olmadığımızdan genelde yan yana geçerken kendimi olabildiğince küçültmeye çalışıyorum ki, karşımda ki rahat geçsin. Fakat İngilizlerin %95’i yapmıyor. Bir gün de ( övünmüyorum bu yaptığımla ), spordan çıkmış yorgun bir şekilde evime yürüyordum. İlk defa küçülmeyip normal geçmeye karar verdim. Çünkü karşıdan gelen iki kişi de isteseler yanımdan geçebilecek konumdalardı. İkisine de omuz atmak suretiyle yoluma devam ettim, teki de sendeledi. Şimdi bu yaptığım doğru değil bunu biliyorum fakat demek istediğim adamlarda böyle bir kenara çekeyim mantığı yok. Aynı şey kaldırım dar ve otobüs durağı varsa, yoğunluk saatlerinde bildiğiniz kaldırımı kapatıyorlar. Öyle dizilelim mantığına pek sahip değiller yada göstermiyorlar. Bu konuda tek muzdarip olan kişi de ben değilim.

Yol versenize laaaayn  Kahrolsun Bağzı Şeyler manga
Yol versenize laaaayn

 

İkinci en nefret ettiğim hususlarıda; abiciğim bunlar cidden gürültücü. Yabancılar gürültücü derlerde, otobüste filan umursamadan bağıra bağıra konuşmalar, gülmeler gırla gidiyor. En basitinden bu akşam arkadaşın evinden şehir merkezine gidiyorum. Kulağımda Beats’in kulaklığı var ve son ses müzik dinliyorum. Marka verme sebebim, bilenler bilir son sesle az bir ses vermez. Bir tane sarışın kız ve arkadaş grubu bindi, otobüsün üst katına yöneldiler. Ben ise alt katta oturmaktayım. Yol boyunca bu ablanın sesi benim Beats’i bastırdı. Valla helal olsun dedim.

Bazı kişilere diyesim geliyor  Kahrolsun Bağzı Şeyler offic
Bazı kişilere diyesim geliyor

Son olarak; ulan bütün derdin bu mu şerefsiz demeye hakkınız var. Biliyorum bunlar saçma sapan ve küçük şeyler ama insan buranın yaşamına alışınca böyle ufak şeyleri de kafaya takar oluyor. Biliyorum bu yazıyı okuduktan sonra ” senin ben derdini …. ” diyeceksiniz. Bende size şöyle cevap vereceğim;

who  Kahrolsun Bağzı Şeyler who

You May Also Like