Herkese merhaba ! Bugün sizler ile erkeklere özel bir mevzuyu ele alacağız. Günümüzde hala sinek kaydı traşa önem veren işletmeler var fakat her geçen gün bu sayı biraz daha azalıyor. Bakımsız, dağılmış sakal değil ama kirli sakal olarak işlere gidebiliyoruz. Yinede bazı durumlarda sinek kaydı traş olmamız gerekebiliyor. Şahsen en son ne zaman sinek kaydı traş oldum hatırlamıyorum. Peki sinek kaydı traş olmamız gerektiği bir işte veya ortamdayız diyelim. Jiletinizi ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiğinizi biliyor musunuz ? Bilmiyorsanız size konunun devamını davet ediyorum.

Düzenli traş olanlarımız için en büyük masraf kalemlerinden biride jiletlerdir. Şaka maka, git gide fiyatı artıyor meretlerin. Tabi eskiye göre jilet teknolojisinin geliştiğini de göz ardı etmemek lazım, yine de fiyatlarının biraz daha düşük olması iyi olabilirdi.

Jiletlerin Ömrü Nedir ?

En başta söylediğim gibi, gelişen teknoloji jiletlerin de ömrünü uzattı. Şimdi hakkını yemeyelim permatik yıllardır piyasada olsa da, artık devri daha modern ve daha az hasar veren jiletlere kendini bıraktı. Haa gecenin bir yarısı traş makinenizin şarjı biter, evde ki jiletleriniz sizi yarı yolda bırakabilir. O zaman gece yarısı gideceğiniz bir markette, sizi karşılayacak jilet muhtemelen permatik olacaktır. Onun için önünde saygıyla eğiliyorum. ( maalesef bir kere başıma geldi ). Günümüzde orta ve üst kalitede ki jiletlerin ömrü 5 ve 10 traş olarak tasarlandığını söyleyebiliriz. Burada ki en büyük etkenlerden biri ise, sahip olduğunuz sakal türüdür. Eğer sakallarınız sert ve çok gür ise bu rakam maalesef düşebilir. Bu da sizin jilet masrafınızı arttıracaktır. Onun için ne köse diye tabir edilen nede çok gür ve sert sakallara sahip olmak iyidir.

Bu konuda ünlü jilet markası Gillette; kullanıcılara 5 ile 7 traştan sonra jiletinizi değiştirmelerini öneriyor. Şöyle bir düşününce haftada 1 jilet değiştirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Tabi yukarıda söylediğimiz etkenler, bu süreyi değiştirebilir. Onun için 4’lü jilet paketlerini varsayacak olursak, aylık 1 paket jilet masrafınızı giderlerinize yazmanızı öneririm.

Jiletin Ömrünü Uzatabilir Misiniz ?

Her ay bu kadar para vermek istemiyorum kardeşim, ben bu meretin ömrünü uzatamaz mıyım diyebilirsiniz. Demiyorsanız bile demenizi tavsiye ediyorum. Aslına bakarsanız jiletinizin ömrünü biraz daha uzatabilirsiniz. Ömrünü yiyen şeylerden biri ise, bir önceki traştan kalan kıllar, parçalardır. Her traş sonrasında düzgün temizlenen jilet, sizi biraz masraftan kurtulabilir. Yapmanız gereken ise oldukça basittir.

Traş sırasında ve sonrasında kullandığınız jileti sıcak suyla durulayın. Olurda vücut traşınızı da sakallarınızda kullandığınız jilet ile yapıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Vücut kıllarınız ile, suratınızda ki kıllar farklıdır. Jilet tasarrufu yapacağım diye sağlığınızdan olmayın. Bu yöntem ile mikrop kapma ihtimalinizi arttırırsınız. Onun için vücut traşında kullandığınız jileti ile sakal traşında ki jiletinizi ayırın.

İşin masrafından kaçmam daha uzun ömürlü olsun derseniz ise, profesyonel jilet markaları ve ürünleri mevcut. Sadece tedarik etmesi biraz daha zaman alacaktır. Sizin köşe başınızda satılan jiletler gibi, her yerde bulamayabilirsiniz. Kısa bir internet araştırması ile, biraz daha uzun süreli ve profesyonel jiletlere sahip olabilirsiniz.

You May Also Like