Halk arasında delilik olarak tabir edilen zihinsel hastalık hakkında çok değişik ve bazıları da çok güzel olmak üzere bir sürü söz vardır. Kendini deli olarak tanımlayan bir çok ünlü insan vardır. Bu ünlüler arasında sadece felsefe, sanat gibi bir çok dala eserler vermiş kişiler de yatar. Gotik edebiyatın öncülerinden Edgar Allen Poe bile kendini deli adlettirmişti. Hatta delilik üzerine şöyle bir sözü mevcuttur;

Delilikten muzdarip değilim, her anının tadını çıkarıyorum

Amerikalı yazar Rita Mae Brown‘un ise delilik hakkında bir çıkarımı var ki, benim en çok hoşuma gidenlerden biridir. Yazar ”İstatistiklere göre her dört Amerikalıdan birinde bir çeşit akıl hastalığı var. En yakın üç arkadaşınızı düşünün. Onlarda bir şey yoksa, malum kişi sizsiniz ” diyor. Merak etmeyin sevgili okurlar bu araştırma ve yorumlama sadece Amerika üzerine yapılmış. Yani bizim ülkemizi karşılamıyor. Gerçi pek bir fark olduğunu sanmıyorum ama olsun. İnternette gezinirken bir fotoğrafçılık sitesinin konusu dikkatimi çekti ve ister istemez; güldür güldür‘de ki kem gözlü şevkete bağladım; ” aa aa bu konu ne kadar güzelmiş, keşke benim olsa ” dedim. 

akıl hastanesi İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi ak l hastanesi

Fotoğrafçı Thomas Windisch‘in İtalya yasalarına göre 1978 yılında kapatılan Akıl hastanelerinin fotoğrafları tam bir korku filmini aratıyor. Eğer korku filmi çekmek istiyorsanız, alacağınız izinlerle burayı set olarak kullanabilirsiniz. Fazla bir obje gereksimine ihtiyaç duyacağını düşünmüyorum. Terk edilmiş, başı boş çürümeye bırakılmış bina oldukça korkutucu. Hani bazı şeyler için dili olsa da konuşsa denir ya, dili olsa acaba neler, ne hikayeler anlatır bize.

akıl hastanesi 2 İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi ak l hastanesi 2

Üstte gözüken şu dosyalarda ki hikayeleri tahmin bile edemeyiz. Hastanın yaşadıkları bir kenara yakından gözlemlemiş biri olarak, hastanın yakınları içinde bu süreç oldukça zorlu geçmiştir. Kaç tanesi normal hayatına dönebilmiştir orası meçhul. Eminim ki büyük bir çoğunluğu normal bir birey gibi hayatlarına devam edememişlerdir.

italya akıl hastanesi İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi italya ak l hastanesi

Bu resimde de hastaların dosyalarının saklandığı dolaplar kareye alınmış. İngilizce sitede her hastaya ait özel bir dolabın olduğu ve tedavi sürecinde bu dolaplarda o dosyaların saklandığı söyleniliyor. Hasta ayrıldıktan sonra ise arşive kaldırılıyormuş.

akıl hastaneleri İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi ak l hastaneleri

Hastanenin mutfak bloğu içinde yer alan bir oda. Pek bir bilgi verilmese de hastaların kaldığı bir yer olduğunu düşünmüyorum. Belki görevlilerin dinlenmeleri için yapılmış bir oda olabilir.

hastane giriş İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi hastane giri

Hall’in den bir kare. Arkadaş bina belki de bakımsızlıktan yıkılmak üzere ama mimarisi bile o kadar güzel ki. Günümüzde ki binalara fark atar. Belki abartılı olmasa bile ince detaylar ve işçilik takdir-e şayan.

italya akıl hastenesi İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi italya ak l hastenesi

Hastaların tedavisi için kullanılan bir odadan görüntüler. Tüm ekipmanlar olmasa da hastananın yatırıldığı  masa ve arkada ki elektronik cihaz görülebiliyor.

dış bahçe İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi d   bah e

Binanın yeşillik gören koridorları. Kimler yürüdü kimleeeeer :p

merdivenler İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi merdivenler

Benim favori fotoğrafım belki de budur. Tam klasik korku filmi ögesi. Alttan çekilmiş merdivenler. Binanın eskimesiyle daha da korkutucu bir hal almış. Gerçekten film seti için oldukça uygun bir mekan.

diş İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi di

Her ne kadar eski bir dişçi odasına benzese de burası bir operasyon odası. Francis Bacon’da delilik hakkında şu yorumu getirmiş;  ”İnsanoğlunun doğasında akıllılıktan çok delilik vardır”.  Kulağa hiçte saçma gelmeyen bu düşünce belki de doğrudur. Hepimizin içerisinde bastırdığı bir öteki yüzü olabilir.

ayakkabı İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi ayakkab

Bina terk edilmeden önce camın önerine unutulan yada bırakılan bir çift ayakkabı. Topuklu ayakkabı olduğuna göre bir bayana ait olmalı. Belki de çalışan birine aitti.

duş İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi du

Yine korku filmi için on numara bir yer. Terk edilmiş binada ki duş alanı. Kahramanımız yorgunluğunu atmak için duş alırken, arkasında birden hayalet belirir. Alın size 3. sınıf klasik korku filmi anı.

ilaçlar İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi ila lar

Bırakılan ilaçlar. Türkiye’de olsa birileri cebe çoktan indirirdi.

bekleme İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi bekleme

Efendim sizin ne gibi bir sorununuz vardı ? Bir kaç dakika içinde doktorumuz sizinle ilgilenecek. Lütfen şöyle oturun ve sıranızı bekleyin. Sıranız gelince ben sizi çağıracağım.

tuhaf İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi tuhaf

Arkadaşlar valla bunun ne olduğunu bende bilmiyorum. Hangi amaçla kullanıldığını bilen varsa bana iletsin. Yazıyı düzenlerim. İngilizce sitede hastalar için kullanılan kilitli yatak notunu düşmüşler. Hastayı içine koyup deney için kilitliyorlar mıydı ? Hiç bir bilgim yok.

akıl hastanesi İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi ak l hastanesi 1

Yine tedavi amacıyla kullanılan ilaçlar ve küçük ekipmanlardan bir kesit. Bunlarda bina gibi terk edilmiş ve gidilmiş.

bebek arabası İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi bebek arabas

Belki de bu hastanede ki en güzel şeylerden biri arkada ki resim. Diğer iç karartıcı şeylerin yanında çölde su bulmuş gibi sevindiriyor. Önünde ki bebek arabasına yorum getiremiyorum.

Her ne kadar bir comics karakteri olsa da delilik denilince aklıma gelen ilk karakter Joker oluyor. Yazımı bitirirken ondan bir sözle size veda etmek istiyorum sevgili arkadaşlar

”Bilirsin delilik yer çekimi gibi, sadece hafifçe dokunman yeterlidir”

joker ve batman İtalya'da Terk Edilmiş Akıl Hastanesi joker ve batman

You May Also Like