Eminim blogda bu konu hakkında yazmışımdır ama şimdi bir güncelleme yapayım dedim. Evet, vizeniz filan hazır İngiltere yolcucusunuz, bavulunuzda neler olmalı ? Bu hafta bir arkadaşım uzun dönem İngiltere’e gidiyor, onun için çıktık biraz alışveriş yaptık. Onun için neler aldıysak, burada ufak bir derleme yapayım dedim. Şimdi arkadaşlar gittiğiniz şehir, yanınızda ne götüreceğiniz konusunda çok önemli bir unsur. Ve tabi ki gittiğiniz mevsim ile kalacağınız süre. Örneğin arkadaşım kış döneminde gideceği için; şimdiden bavulunu t-shirt ve şortlarla doldurması büyük bir saçmalık olur. Sakına sizde böyle bir şey yapmayın.

Öncelikle ayağınızı sağlama alın. Benim en önemli tavsiyelerimden biri bu olacaktır. Bizde gittik arkadaşa The North Face‘den gore tex bir ayakkabı aldık. Üstüne gittik columbia’dan termal yeleklerden aldık. Şimdi arkadaşlar eğer gore tex ayakkabınız varsa bunu yanınızda kesin götürün. Her ne kadar Timberland botları sevsemde gerçekten hem ağırlık olarak hemde sıcak tutmak olarak bir gore tex değil. Yok ben Timberland tarzı botumu giyer giderim diyorsanız; aynen öyle giyip gidin. Yani bavulunuza koymayın, boş yere bavulda ağırlık yapmasın. Bunun yanında bir tane spor ayakkabınız olsun. Uzun yürüyüşler, bir yerleri keşfetmek için gerekiyor. Bahar aylarında da rahat rahat giyebiliyorsunuz, ben air max’ımı götürmüştüm. Yağmur yağmadığı sürece çok extreme sorun yaşatmamıştı. Bir diğer ayakkabı tercihiniz ise dans ederken rahat hareket edebileceğiniz bir model olsun. Club, international student nightlarda giyebilirsiniz. Bot böyle ortamlarda abes kaçacaktır. Gerçi kimse size niye bot giydin diye sormayacak, ama olsun.

Giyim tarzınızı bilmiyorum fakat böyle ortamlar için bir iki tane gömlek götürebilirsiniz. Eğer benim gibi soğuktan çok etkileniyorsanız eldiven götürebilirsiniz fakat bunu oradan da alabilirsiniz. Ben giyim konusunda ekonominizi zorlamayacak şeylerin oradan alınmasından yanayım. Haa şuan pound 5 küsürlerde olduğu için tabi ki tercih meselesi.

Ufak bir şemsiye kesinlikle götürün. Ben bunu oradan alırım mantığıyla yola çıktıydım, aldımda. Fakat alana kadar ıslandım. Maalesef orada, bizim Türkiye’deki gibi yağmur başlar başlamaz sokakta şemsiye satanlar çıkmıyor. Şemsi filan diyince ilk okul günü aklıma geldi; size iyi kötü okul hakkında klasörümsü şeyler veriyor ama tabi hava birden yağmura dönerse sırılsıklam oluyor. Onun için okulunuz sırt çantası verir / vermez burasını bilemem, siz yine kendinizi garantiye alın. Yanınızda bir sırt çantasıyla okula gidin, ben çantayı İngiltere’de ki bir H&M’den almıştım. Dönene kadar da benim bir parçam olmuştu. Yinede buradan götürebilirsiniz çünkü alışveriş yapmaya en başta fırsat bulamayabilirsiniz. Oxford için konuşmak gerekiyorsa saat 18:00’de mağazalar kapanıyor. (haftanın 1-2 günü hariç ). Öğleden sonra dersleriniz olursa yetişemeyebilirsiniz, tedbirli gitmenizi öneririm. Şahsen benim ilk derslerim öğleden sonraydı ve okuldan çıktığımda alışverişe vaktim olmuyordu. Eğer sizi de öğlenci yaparlarsa, gidip sınıfınızı değiştirmek isteyebilirsiniz ve sabaha kendinizi aldırabilirsiniz.

Antibiyotik ve ilaç konusunu yazdığıma eminim. Özellikle antibiyotikler altın değerinde ondan 1 paketle değil 2-3 paketle gitmenizi tavsiye ederim. Bir de yurtdışına gitmeden önce genel sağlık hakkında check up yaparsınız yaptırmazsınız orasını bilemem ama diş hekimine kesin gidin. Ben genel bir check up yaptırmamıştım ama diş hekimine gidip, sorun yaşatacak bir diş görünürde var mı diye kontrol ettirmiştim.

Kesinlikle ama kesinlikle bir banka kartı. Evet arkadaşlar yurtdışında banka hesabı açtırmayı düşünebilirsiniz, ki açtırın. Ben açtırmıştım fakat sizi o banka hesabını açtırma + kartların gelmesi + şifrelerin gelmesi gibi bir süreçte idare edebilecek bir Türk banka kartı gerekmekte. Eğer Londra’da filan dil okuluna gidiyorsanız, yabancı banka hesabı açtırmanız gerekmeyebilirde. Sonuçta Türk bankalarının çoğunun Londra’da şubesi mevcut. Fakat Londra değilde başka şehirde okuyacaksanız, banka hesabı açtırın. Yanınıza bir kaç ay idare edecek nakit parayla gidin, kafanız rahat olsun. En kötü ihtimal Türk banka kartıyla, İngiliz bankalarının atmsinden para çekersiniz.

Eveeeet, şimdilik bu yazıyı burada kesiyorum, ilerleyen günlerde devam edeceğim. Sevgiyle kalın

 

You May Also Like