Bugün sizler için sevimsiz bir konu hazırladım arkadaşlar. Konumuz Türk parası ve Sterlin. Şimdi arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım; paramız çok değersiz. Euro, dolara karşı da değersiz olan bir paramız var ama iş sterline gelince master degree derecesine sahibiz. Aslında İngiltere pahalı bir yer değil tek sıkıntı bizim paramızın değersiz oluşu. Eğer burada aldığınız, yediğiniz her şeyi TL’e çevirirseniz kafayı yersiniz. Onun için benim size tavsiyem harcama yaparken TL’e çevirmeyin. Örneğin ben ilk gün odam için yaptığım alışveriş 200 pound tuttu. Ama içerisinde tava, ütü, tabak, makarnalar, et, sular vb. şeyler vardı. Onu TL çevirdiğinizde 900 liraya yakın bir para ediyor. Yanımda ki arkadaşım bu gerçeği yüzüme vurduğu zaman ” laaayn ” olduğumda doğrudur. Neyse o günü unutuyoruz ve geleceğe bakıyoruz.

Ne diyordum efendim ben ?

Hah paramız değersiz. Eee ne yapacağız fuck the system diyecek değiliz ya. Gerçi desekte bir boka yaramıyor ama neyse. Yapabileceğiniz iki şey var arkadaşlar. Birincisi psikolojik sağlımız için harcamalarımızı TL’e çevirip moral bozmuyoruz. Yok ben acıdan zevk alıyorum abi diyorsanız buyurun çevirin.

İkinci yapacağınız şey ise asla ama asla Türk paranızı İngiltere’de çevirtmiyorsunuz. Piyasalar yarın açılacak olsa da şuan 1 Pound= 4.26 TL. Alış satışta ki farkı filan boş veriyorum. Sözde bu eşitlikte ( ki bence eşitsizlik ) paramızın ne kadar değersiz olduğunu görüyoruz. Peki üzerinizde Türk lirasıyla İngiltere’ye geldiniz, para değişiminizi burada yaptırmak istiyorsunuz. Bu gayet normal bir istek, Türkiye’de yetiştirememiş olabilirsiniz. Lakin yiyeceğiniz kur farkı daha da artıyor sevgili okurlar. Benim böyle bir acı tecrübem olmadı ama okulda ki arkadaşım üzerinde ki Türk lirasını Oxford’da sterline çevirmiş. 1 Pound= 4.26 TL diyorduk ya, ona yansıyan 1 Pound = 5.50 TL olmuş. Arkadaşın sitemini, moral bozukluğunu artık siz düşünün.

Haa ben bundan zevk alıyorum diyorsanız, İngiltere’de para değişiminizi yapabilirsiniz. Bana sorarsanız tavsiye etmem.

Sonuç;

  • Maalesef paramız değersiz
  • Para değişiminizi Türkiye’de yapın. Burada paramız daha da değer kaybediyor
  • İngiltere’de ki harcamalarınızı Türk lirasına çevirmeyin. Moraliniz bozulur

You May Also Like