Bugün ki konumuz cep telefonu hattı arkadaşlar. Türkiye’de vodofone kullanan biriyim. İngiltere’e inince vodofone size bir hoşgeldin mesajı atıyor. Şuan bu hattımı kullanmasam da, gelmeden önce bir bayiye gidip tarifemi değiştirtmiştim. Bu konu hakkında da bir bilgi vereyim. Şimdi sevgili arkadaşlar ilk yapmanız gereken telefonunuzun uluslararası dolaşıma açık olup olmadığını öğrenmek. Sonra vodofone kullanıcısıysanız, bir bayiye gidip yurtdışı tarifesine geçebilirsiniz. Aslında buna yurtdışı tarifesi demek pek mantıklı bir tercih olmayacaktır. Türkiye’de ki tarifinizi yurtdışında da kullanabilirsiniz. Normal tarife ücreti + günlük 9.90 TL gibi bir ücret ödeyerek. Eğer telefonunuzu o gün kullanmazsanız faturanıza 9.90 yansımıyor. Sadece kullandığınız zaman bu ücret yansıyor. Bu olayı ben önlem olarak yaptırdım. Yani oldu ki İngiltere’de hatta bir şey oldu kullanamadım o zaman vodofone’u takarım diye. Pek ucuz bir yöntem değil bunu bilin. Her gün konuşsanız düz hesap 300 TL sadece günlük kullanım bedeli ödeyeceksiniz. Üstüne birde tarifeniz neyse onu ödeyeceksiniz.

Gelelim daha hesaplı yola. Şuana dek tanıştığım tüm arkadaşlar benim gibi ”three” i kullanıyor. Three aynı vodofone gibi bir operatör firması. Bunun artısı şu oluyor; aylık 20 pound veriyorsunuz 300 dakika + 3000 mesaj ve sınırsız internete kavuşuyorsunuz. Bu 300 dakika da İngiltere içerisinde. Sazan gibi Türkiye’yi ararsanız hesapta girer. Aslında mantık şu bizim ülkemizde ki para yükleme gibi düşünün. Her ay gidip top-up yaptırmanız gerekiyor. Yada benim gibi kalacağınız ayın tamamını hesabınıza yükletip top-up yapabilirsiniz. Firmanın kendi sitesinden; www.three.co.uk ‘dan da online ödeme yapabiliyorsunuz.

Bundan sonra İngiltere’de ki arkadaşlarınızla rahat rahat konuşabilirsiniz ama benim tavsiyem sınırsız interneti kullanmanız. Whatsapp, facebook, tango, skype gibi ortamlardan görüntülü görüşmede bulunabilirsiniz.

Çoğu dil okulunun resepsiyonunda top-up işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Hiç değilse Kaplan International’da yapıldığını biliyorum. Oxford’da three’nin bayisi ise Clarendon Centre’ın içerisinde. Cornmarket Street üzerinde ki bu centre genelde  18:00 da kapanıyor. Yanlış hatırlamıyorsam sadece Perşembe günleri 19:00’a kadar açık.

Sonuç;

  • Top-up yaptırmakla uğraşamam diyorsanız toptan yapın
  • Sınırsız internetten faydalanın
  • Türkiye’de ki hattınızı kullanmayın

You May Also Like