Yaban ellerde hastalıkla baş etmek çok zor sevgili arkadaşlar. Yine de her şeyin olumlu tarafından bakmaya çalışınca, bu da bana bir tecrübe oldu diyebiliyorum. 2 hafta önce montumu clubta unuttuğumdan 3 gün kalın montsuz gezmiştim. Ve bu illetin tohumları o zaman bünyemde yeşermeye başlamıştı. Derken antibiyotik, andorex, pastil kullanımıyla iyi olur gibi oldum. Fakat aldığım antibiyotik pek kuvvetli olmadığından hastalığı tam atlatamamıştım. Bir kaç gündür boğazımda bir acı hissediyordum dün gece ise top levele ulaştı. Bugün ise ölü gibiyim. Hemen son kullanımlık augmentin’e başladım. Az kalan andorex ile yola devam etmeye çalıştım ve tabi ki pastil takviyesi. Fakat burunda kötü durumda olunca başka ilaçlar kullanmam gerekti/gerekiyor.

Şimdi arkadaşlar burada ki sağlık sistemi ve ilaç olayından biraz bahsedeceğim. Burada gelmeden önce sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Gelmeden önce internette okuduğum yazılara göre; eğer 26 haftadan kısa vizeniz varsa anca acil durumlarda hastaneye gidebilirsiniz. Yani ” acil ” i kullanabiliyorsunuz. Gerisini sağlık sigortanız karşılamıyor. Siz yine de yurtdışına çıkmadan önce tüm detayları öğrenin. Ben 26 haftadan fazla kalacağım için sağlık sigortam da sıkıntı yok. Yani gidip hastaneye tedavi olabilirim. ( Ki olmadım )

Gelelim ilaç kısmına, burası işte en büyük sıkıntı. Çünkü bildiğiniz ilaçlar burada olmayabiliyor. Başka ilaçlar veya farklı adlarla satılıyorlar. Tylolhot’ı mesela buradakiler bilmiyor. Veya andorex istediğimde öyle bir ilaç bilmediklerini ne işe yaradıklarını sordular. Boğaz için olduğunu söylediğimde de benzeri bir şey tarif ettiler. Daha kendisini kullanmadım ama; Numbs Fast – Ultra chloraseptic yazıyor. Neyse ki aradığım burun damlası ( Otrivine ) ‘ı buldum ve aldım. Şimdi arkadaşlar bu ürünleri reçetesiz alabiliyorsunuz.

Fakat iş antibiyotiğe geldiğinde işler değişiyor. Eğer antibiyotik almak istiyorsanız, doktora gidip yazdırmanız gerekiyor. Maalesef duyduklarıma göre doktor antibiyotiği pek gönüllü yazmıyormuş. Yani hasta olmanız ve doktorun bu teşhisi size koyması gerekiyor. Gerçi antibiyotik, bizim ülkemizde de artık reçetesiz alınmıyor.

Benim size en büyük tavsiyem; kesinlikle ama kesinlikle ilaç stoğuyla gelin. Hiç değilse 1 taneden fazla antibiyotik getirin. Burada ciddi bir önemi var.

Sonuç;

  • İngiltere’den alırım, yanımda götürmeyeyim mantığına kapılmayın
  • Antibiyotik stokuyla gelin
  • İlaçlar 3 pound civarı bir ücrette
  • Reçetesiz antibiyotik alamıyorsunuz
  • Sağlık sigortanızı iyi araştırın ve öğrenin
  • Tesco gibi marketlerde de medicine ürünleri bulabilirsiniz

You May Also Like