Bugün burada sizlere banka olayından bahsedeceğim. İngiltere’e geldiniz, iyi güzel fakat belli bir süre sonra para ihtiyacınız olacak ve para çekmeniz gerekecek. Şimdi arkadaşlar gelirken ilk 2 aylık bir meblağı yanınızda getirmenizi öneriyorum. İsterseniz aylık bütçenizin tamamını da getirebilirsiniz fakat güvenlik için bunu pek önermem. Gerçi bugüne kadar hiç öyle hırsızlık olayı yaşamadım. İlk geldiğim zaman yanımda getirdiğim parayı dolabımın içinde kıyafetlerin arasına koyuyordum. Gün geldi bu parada eriyip gitti ve para ihtiyacım doğdu. Şimdi önünüzde iki farklı yol var. Birincisi banka hesabı açtırmak ikincisi mevcut Türk bankalarıyla yola devam etmek. Eğer İngiltere’e geldiyseniz ve banka hesabı açtırmak istiyorsanız gideceğiniz banka Santander çünkü bir tek bu adamlar size hesap açıyor. Diğer bankalardan hesap açtırmak daha kasıntı ve pek olası değil. Bu adamlar ise sorgusuz sualsiz size banka hesabını veriyorlar. Tek yapmanız gereken şey okulunuza banka hesabı açtırmak istediğinizi söylemek. Onlar size hemen bir kağıt hazırlıyorlar ve o kağıtla bankaya gidiyorsunuz. Kağıtta da işte Nusret Berk bizim öğrencimizdir şu kadar süre kalacaktır gibisinden bir şeyler var. Bankaya gittiğiniz zaman direk hesabınızı açtıramıyorsunuz, adamlar rezervasyon sistemiyle çalışıyor. Boş bir güne rezervasyon alıyorsunuz ve o gün bankaya yine elinizde ki evrak, pasaport hatta uzun süreli öğrenciyseniz ID kartıyla gitmeniz gerekiyor. Eğer ID kartınız varsa kesinlikle ID kartınızı yanınıza alın, çünkü pasaportunuzun üzerinde ne kadar süreli İngiltere vizesi olduğu yazmıyor. Anca 6 aydan kısa gelenlerin pasaportunda böyle bir ibare mevcut. Rezervasyon gününde erken gitmeniz filan bir işe yaramıyor. Bir arkadaşım erken gidip belki gelmeyen olurda erken alırlar diye düşünmüş ama adamlar almamış. Hem de o saatte rezervasyonu gelmemesine rağmen. Sizin sıranız geldiğide adam sizden belgeleri istiyor ve nasıl bir hesap açtırmak istediğinizi soruyor. Şimdi burada iki hesap karşınıza çıkacak, teki Uluslararası Öğrenci hesabı diğeri de Basic Acc. Ben basici tercih ettim aralarında ki fark, tekinde iki kartınız oluyor diğerinde bir ve international’de sizden aylık 5 pound kesiyorlar. Benim kinde kesinti filan yok bir tane normal atm kartı bir tane de debit kart veriyorlar. Debit kartta para yükledikçe kredi kartı gibi harcama yapabiliyorsunuz. Verdiğiniz adrese farklı günlerde postalar çıkıyor. İlk başta kartlarınız geliyor sonrada PIN kodları. Bu süreç 1-1.5 hafta arasında sürüyor. Eğer uzun süreli geliyorsanız kesinlikle Santander’den banka hesabı açtırın.

Ve gelelim diğer yönteme, hiç ben bankayla uğraşmam Türk bankalarıyla işimi görmek istiyorum diyorsanız o konuda da size biraz bilgi vereyim. Bu olay açıkcası sıkıntı. Evet Türk banka kartlarınızı her atm’de kullanabiliyorsunuz fakat kesinti olayını yaşıyorsunuz. Kesintiyi de geçtim beni en sinir eden hesabınızda ne kadar para yattığını veya ne kadar kaldığını bilemiyorsunuz. Eee abi bunda ne sıkıntı var, hesabıma ne kadar yattığını biliyorum diyorsanız da o iş öyle olmuyor. Atıyorum hesabınızda 800 Lira var diyelim ve poundun kuru da 4 tl diyelim. Mantıken 200 pound paranız olması lazım fakat kesintiyle filan o iş farklılaşıyor. En büyük kazık ise 100 pound altında çektiğiniz zaman kuru 5 küsürden hesap edebiliyor. Bu da hem az para çekmenizi, hem boş yere fazla kurdan zarar etmenizi hem de bütçe bilginizi kötü etkiliyor. Onun için benim size tavsiyem banka hesabı açmanız olacaktır.

Son olarak banka hesabınızda para olmalı, hani faizde duruyorsa filan o parayı çekemezsiniz. Haa unutmadan Santander kesinti filan yapmıyor hesabınıza ne kadar pound yatmışsa onu alıyorsunuz.

Sonuç;

  • Kesinlikle banka hesabı açtırın
  • Boş yere Türk bankasıyla kurdan zarar etmeyin ve ne kadar param kaldı acaba stresine girmeyin
  • Türk bankalarının ATM’leri Londra’da, eğer Londra da yaşıyorsanız belki kullanmanızda sıkıntı olmaz ama önceliğiniz Türk bankası olmasın.

You May Also Like