İngilizler ters millet arkadaş. Dünyanın genelinde trafik sağdan akar. Fakat bu arkadaşlar terslik yapacak ya trafiği soldan akıtalım demişler. Tabi koskocaman İngiltere sağdan akıtınca bazı ülkelerde bunlara uymuş. Bunun en büyük sebebi ise İngiliz kolonileri olmaları. İşin garibi bu ayrışmanın en büyük sebebi ise Fransızlar. Adamlar bildiğiniz trafik yönünü değiştirmiş. Bunun da saçma bir tarihi var yani. İsteyen internetten bunları bulabilir. Ben asıl konumuza geleceğim. Şimdi İngiltere’e geldiğiniz vakit araba kullanmak isteyebilirsiniz. Burada ehliyetiniz 1 yıl geçiyor. Yani ondan uzun kalacaksanız veya kullanacaksanız sınava girip ehliyet sahibi olmanız lazım.

Onun dışında, bizim ülkemizde pek uygulanmayan kurallar burada uygulanıyor. Örneğin şehir içinde hız limitini aşmış bir araç zor görürsünüz. Veya yaya geçitin de bir yaya bekliyorsa, adımını attıysa araçlar durur yol verir. Bu olay cidden çok güzel bir şey keşke bizim ülkemizde böyle olsun diyorsunuz.

Araba kullanmaya kalkışırsanız, bisiklet sürenlere dikkat etmeyi unutmayın. Genelde onlarında yolları mevcut. Fakat dönüşlerde ve kavşak gibi yerlerde kendi yolları ortaya doğru ayrılıyor. Yani iki arabanın arasında bisiklet yolu devam edebiliyor. Bu da İngiltere’de araba kullanmaya alışık olmayan biri için zorlayıcı olabilir. Bisikletçilerin de dönerken sağa veya sola kollarını kaldırmaları gerekiyor. Yani herkesin uyması gereken kuralları var.

Hanzo gibi bisikletçilere korna çalıp; burada ne yapıyorsun demeyin.

Eğer araba konusunu merak eden arkadaşlar olursa, bu konuda daha bilgili arkadaştan bilgi alıp paylaşabilirim. Şuan benim böyle bir düşüncem olmadığından konuyu pek uzatmıyorum.

Sonuç;

  • Türk ehliyetiniz burada 1 yıl geçerli. Daha uzun kalacaksanız ehliyet almanız gerekiyor
  • Trafik bizden farklı akıyor
  • Türk ehliyeti tamamen geçerli olacak diyorlar ama daha kesinleşen bir şey yok

You May Also Like