Hi guys !

Bugün maillerimi kontrol ederken bir arkadaşın sorusuyla karşılaştım. Sorduğu soru ise; İngiltere öğrenci vizesiyle çalışabilir miyim ? di. Bu fikir İngiltere’ye gittiğinizde yavaş yavaş kafanızda belirebilir, oldukça normal bir aşamadır. Çünkü İngiltere’de güzel vakit geçiriyorsanız ki bence geçirmeniz yüksek olasılıktır, dönmek istemeyebilirsiniz. İngiltere öğrenci vizesiyle çalışabilir miyim, sorusuna daha önceden cevap verip vermediğimi hatırlamadığım için, ayrı bir konu olarak ele almak istedim. Arkadaşlar eğer İngiltere’ye öğrenci vizesiyle gelip çalışma hayaliniz varsa, o hayalinizden vazgeçin. Çünkü vizeniz çıktığı zaman pasaportunuzun üstünde ” No Work ” ibaresini göreceksiniz. Kısacası çalışmanız yasak, sadece master veya sertifika programlarına gelen öğrenciler çalışabiliyor. Onlarda da haftalık belli bir saat izni var. Yok ben gizli gizli çalışırım diyorsanız, karşınıza iş bulma sorunu çıkabiliyor. İngilizler gerçekten kuralcı bir millet, pek iş vermeye gönüllü değiller ancak tanıdık veya bir Türk bulursanız size iş verebilirler. Her ne kadar ingiltere öğrenci vizesiyle çalışmanızı desteklemesemde, hemen pes etmeyin.

İngiltere Öğrenci Vizesiyle Çalışılabilir Miyim İngiltere Öğrenci Vizesiyle Çalışabilir Miyim ? work
Rihanna’nın dediği gibi Work work wok work

Şahsen benim bir arkadaşım hem cafede hemde fabrikadan iş teklifi aldı. Gerçi fabrika çalışma izni olmadığını öğrenince teklifi geri çekti. Eğer ben bu riski göze alırım diyorsanız yapmanız gereken sizin gibi riski göze alabilecek bir işletme bulmanız.  Fakat yakalanırsanız özellikle işletme için büyük bir sıkıntı mevcut. Öyle sizi sınır dışı ederler filan de hurafe. Yani ilk seferde pek bunu yapmıyorlar. Bir de öğrenci vizesiyle çalışmak belki Türkler için daha sıkıntılı bir durum. İspanyol ve brezilyalı arkadaşlarımdan bazıları gizli gizli çalışıyorlardı. Hiç bir şey de olmadı. Öğrenci vizesiyle çalışma konusunda belki şöyle bir şey yapabilirsiniz; gece kulüpleriyle anlaşma yoluna gidebilirsiniz. Getirdiğiniz öğrenci kadar belli bir para ücret alabilirsiniz. Yada mekanda bedava içki, indirimli içki gibi ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Bunlar daha olası olabilir ki bunları yapan arkadaşlarım da mevcuttu.

Hatta İngiltere için değil ama Kanada’da dil okuluna gidip, sırf bu işi yapıp sonra orada yerleşen arkadaşım bile mevcut. Dil kursu bittikten sonra Türkiye’ye geri döndü ama bağlantılarını koparmadı ve gece kulübünden iş teklifi aldı. Çalışma izni filan derken bir şekilde Kanada’ya yerleşti. Belki bu bahsettiğim biraz ekstrem örnek olabilir ama denemeden bilemezsiniz.

Sonuç;

  • Maalesef öğrenci vizesiyle çalışamazsınız. ( hiç değilse yasal olarak )
  • Master veya sertifika programı için geliyorsanız yasal olarak çalışma izni alabilirsiniz.

You May Also Like