Aile yanı konaklama, sadece İngiltere’de değil bir çok yurt dışı ülkesinde karşınıza çıkacak bir modeldir. Avantajları ve dezavantajlarını tartıya koyup tartabiliriz. Bence yurt dışında maddi durumunuz el veriyorsa bu tartı olayını gerçekleştirin. Ve unutmayın ki; aile yanı konaklamada şans önemli bir faktördür. Acentanıza danıştığınız zaman size belirli kalıplarla geleceklerdir. ” Onlar yıllardır bu işi yapıyor, hiç dil bilmeyen kişiler bile gidip kalabiliyor, eğitimliler, okul gözetimindeler ” vb. Bu seçenekleri istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Güzel arkadaşlar, yurtta kalırsanız avantajları kısacası;

 • Yaş gruplarınız veya arkadaşlarınızla beraber olursunuz
 • Daha rahat gece çıkıp dönebilirsiniz
 • Gönül rahatlığıyla alkol alabilirsiniz
 • Tek kişilik odada kalıyorsanız, bağımsızlığınızı ilan edebilirsiniz
 • Kaldığınız yurda göre, arkadaşlarınızı ağırlayabilirsiniz
 • Akşam karşı cinsle rahatlıkla samimi olabilirsiniz

Dezavantajlarına gelecek olursak;

 • Yemeğinizi kendiniz yapmanız gerekecek
 • Katınızda veya komşu odanızda hayvanlar kalabilir. Ve rahatsız olabilirsiniz
 • Ortak kullanım alanlarında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Şimdi kendi mutfağım, banyomun olduğu bir yurtta kaldığımı düşünürsek; benden farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Şuana dek yan odada bir hayvan kalmadı ama başka arkadaşlarım bu sorunları yaşamışlar. Birde ben tek kişilik oda da kaldığımdan oda arkadaşı sorunu yaşamadım. Eğer çift kişilik yada daha fazla kişinin kaldığı bir odada yaşayacaksanız sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Gelelim ortak kullanım alanlarına. Benim yurdumda televizyon, dvd player, cola ve abur cubur makineleri, bilardonun bulunduğu bir ortak alan mevcut. Burada en büyük sorun insanların alkol alıp eğlenmesi. Bunu bizde yapıyoruz, hatta orada içip clublara gidiyoruz. Fakat herkes azıyla içmiyor ve bu sizi gerebiliyor. Onun dışında hiç bir sorun yaşamadım. Odam her perşembe temizleniyor ve yatak, havlularım filan değişiyor.

Gelelim aile yanına. Daha önce ki arkadaşlarımın sorunlarını bir kenara bırakıp burada tanıştığım ve aileyle sorun yaşayanlardan duyduklarımı anlatacağım.

Bir kere yemek konusunda çok sıkıntı yaşıyorlar. Onların yemekleri pek bizim ülkemize göre olmadığından memnun olmayan arkadaşlarım mevcut. Ama buda biraz şans meselesi bazı aileler cidden çok ilgili, tamamen sizin istediğiniz yemekleri yapanlar bile var.

Şuana dek duyduğum en kötü olay ise, bir arkadaşım eve geliyor ve ev sahibi salonun ortasında bir kadınla sevişiyor. Bizim ki hiç bir şey demeden odasına gidiyor. Bir kaç dakika sonra kendilerine çeki düzen vermişlerdir diye içeri giriyor. Adamlar hiç umursamadan sevişmeye devam ediyor. ( ev sahibi bekar erkek ).

Yemekler konusunda şanslı olabileceğiniz gibi bazı aileler sadece sizi para kazanılacak koyun olarak görebiliyor. Burada bence en iğrenç duyduğum şey, eski yemekleri size vermeleri. Yani yapılıp yenmeyen yemeği ertesi gün tekrar önünüze koymaları. Bunu bizim memlekette; bir tencere yemek yapıp, ertesi günde o yemeği sunmak olarak algılamayın.

Bir diğer yaşadıkları sorun ise; giriş saatleri. Burada da şans çok önemli. Bazı aileler giriş saatlerinize bir şey demezken bazıları sorun çıkarabiliyor. Bir de ne kadar umurunuzda bilmiyorum ama; partner getirmek büyük bir sıkıntı.

Peki bu kadar sorun yazdıktan sonra güzel bir şey ile yazıma son vereyim. Bir kız arkadaşım; öyle iyi bir ailenin yanına yerleşmişti ki. Okurken ayrıca staj yapabildi. Normalde çalışmanız veya staj yapmanız yasak. Ama onlar kaçak olarak bunu halletti. Ve kendi çevreleriyle tanıştırdılar.

Sonuç;

 • İlk defa yurtdışına çıkacaksınız maddi durum elveriyorsa yurt seçeneğini değerlendirin.
 • Her iki konaklamanın da avantajları ve dezavantajları mevcut
 • İyi bir ailenin yanına düşerseniz, yurttu aramazsınız

You May Also Like