Oldum olası uykuyu sevmişimdir, bundan asla da pişman değilimdir. Bir günden fazla uyuduğum bile olmuştur, tabi ara ara uyanıp tekrar kendimi uykuya vererek. Kaç kere kapıma arkadaşlarım gelmiştir, acaba bu çocuğa bir şey mi oldu diye. Kısacası seviyorum arkadaşlar, uyumak kadar güzel bir şey var mı ya ? Zaman zaman, ideal uyku hakkında haberleri okuyorum, erken kalkmanın çarelerini arıyorum. Bazı dönemlerde harika bir şekilde uykum düzene giriyor, ne çok erken ne de çok geç yatıyorum ama sabah 6-7 gibi uyanıyorum. Benim olmak istediğim yer kısacası orası ama sabit kalmayı bir türlü başaramıyorum. Önerilere göz atınca da hep aynı şeyleri söyleyip duruyorlar, neymiş efendim elektronik cihazlardan uzaklaşın. Evet, buna kesinlikle katılıyorum; ” yaaa şu instagrama bir bakayım ” diye bir başlıyorsunuz sonra saatle göz göze geliyorsunuz, ” 3 mü o ? ” oluyorsunuz.

Her gün egzersiz yapın diye bir şeyde okumuştum. Abiciğim iyisiniz güzelsiniz de burada ki egzersiz fitness gibi bir şeyse bu pek mümkün değil. Tamam yürüyüş filan olabilir ama kasların da dinlenmesi gerekiyor. Bu işte kısacası benim için yaş.

Alkol ve kafein gibi gizli uyku kaçırıcılardan uzak durun demişler. Şimdi burası biraz muamma. Neden ? Kafein içerikli içecekler için hak verebilirim fakat çok güzel uyku getiren alkollü ürünlerde yok değil. Yeter ki kararında içmeyi bilmek gerekiyor, hem uzmanlar değil miydi; kalp sağlığı için günde 1 kadeh şarap içebilirsiniz diye. Ne oldu o uzmanlara ? Yalan mı oldular. Ben yeni uzmanları sevmedim huh.

Hafta sonlarıda uyku düzeninizi bozmayın diyorlar. Oradan bana hafta sonuna +2 saat koy canım. Öyle sabah 8 de uyanıp direk kalkamam. Zaten hafta içi iş maratonu yüzünden, haftasonu da belli bir saatte uyanıyorsunuz. Normali uyanır uyanmaz yataktan çıkmak olsa da ben çıkamıyorum. Eminim ki, bu konuda da tek değilimdir.

Uyku vaktinde rahatlatıcı bir ritüel geliştirin demişler. Valla bu benim için seks. Hani istesemde istemesemde hormonlarım sebebiyle seks sonrası uykum geliyor. Onun için ritüel olarak size de tavsiye ederim. Tabi seks sonrasında öküz gibi kıçınızı dönüp yatmayın 🙂 Sonra o yiyeceğiniz dırdır ve trip faslını düşünün.

Son olarakta uzmanlar minimum 6 saat maksimum 11 saati geçmeyin diyorlar. Benim için 11 saat gayet ideal bir süre fakat o kadar uyuyabileceğim zamanım şuan için yok. Eski günlerin değerini bilememişiz arkadaşlar. Ortalama olarakta 7 ile 9 saat arasında uyumamızı önermişler. Onlar önere dursun şu soğuk şubat günlerinde ben eski kişisel uyku rekorumu kırmayı bile deneyebilirim.

 

 

You May Also Like