Herkese merhaba ! Bugün sizlerle uzun zamandır alıp almama konusunda kararsız kaldığım ve sonunda alıp okumaya karar verdiğim; Hitler Canavarın Arkasındaki Adam adlı kitaptan bahsetmek istiyorum. Yorumlamadan önce neden bu kitabı alıp almama konusunda kararsız kaldığımı dile getirmek istiyorum. Öncelikle bu kitap normal alıştığımız kitap boyutlarında değil. Daha çok büyük ve D&R’da filan fotoğraflarla bezeli kitaplara benziyor. Aslında aynı klasmanda olduğunu da söyleyebilirim. İçerisinde birçok fotoğraf bulunduruyor. Ayrıca kitaplarda kuşe kağıt olayını maalesef sevemiyorum. Kuşe kağıdı okurken bir türlü odaklanamıyorum ve kitap okuyormuşum gibi hissedemiyorum. Yine de 2021 yılında aldığım kararlar doğrultusunda bu türde kitaplarda okumayı amaç edindim. Eee böyle bir amaç edinince de; sevdiğim 2. Dünya Savaşı ve onun aktörleri hakkında kitapları da toplayama başladım. Hitler Canavarın Arkasındaki Adam’da bunlardan biriydi.

Kitap sevdiğim bir yayın evi olan; Kronik kitaptan basıldı ve çevirmenliğini Barbaros Uzunköprü gerçekleştirmiş. Çevirmenin yine Kronik kitaptan çıkan; Kan Kırmızı Karlar ve Savaşta Liderlik kitaplarını da okumuştum. Özellikle Kan Kırmızı Karlar hakkında bloğumda bir şeyler yazdım mı hatırlayamıyorum fakat alıp okunmanızı tavsiye ederim. Bir Alman askerin Rusya’da cephede yaşadıklarını çok güzel anlatan bir eserdi. Aynı çevirmenin; SS Teşkilatı, Napoleon ve Rommel kitapları da alınacaklar listemde. Son ikisi de biraz dergi formatında olduğunu söyleyebilirim. Her neyse biz gelelim kitabımız olan Hitler Canavarın Arkasındaki Adama. Kitabımızın yazarı Michael Kerrigan. Bildiğim kadarıyla yazarın ülkemizde yayınlanan diğer kitapları; Mecbur Değilsiniz ve Amerikan Başkanlarının Karanlık Tarihi adında iki eseri daha mevcut. İkinci kitabının adı bu yazdığımdan daha uzun biraz kısaltmaya gittim. Hitler Canavarın Arkasındaki Adam kitabından önce Amerikan Başkanlarının Karanlık Tarihi kitabı bir kaç kez radarıma girmiş fakat bir türlü öncelik sıramda yer edinememişti. Maalesef Hitler hakkında yazdığı kitaptan sonra bu kitabı da almaktan tamamen vazgeçtim. Nedenleri ve kitabımızdan biraz bahsetmek gerekirse, hadi başlayalım 🙂

Şimdi kitap baskı kalitesi olarak gerçekten güzel. Şömizinden tutun, kapak tasarımı baskı kalitesi filan hiç bir şey diyemem. Eleştirmek için art niyetli olmak gerekiyor ki Kronik kitap yine güzel bir iş çıkarmış. Sorun ise bana kalırsa içeriğinde. Hitler hakkında kitaplar okurken genellikle çocukluk döneminden başlanır. Bu ne kadar doğru bir adım olsa da; o dönem hakkında birden fazla ( çok ibaresini kullanmak istemedim ) kitap okuyan biri için sıkıcı olabiliyor. Bu kitapta da Hitlerin çocukluğu, babası hakkında ilişkisiyle başlıyoruz. Buralar benim için biraz sıkıcı geçse de, yazarı Hitler’in çocukluğundan başladığı için suçlayamam. Fakat ilerleyen bölümlerde; bana kalırsa hiç bir anlam ifade etmeye farklı kişilere ve olaylara girişiyor. Yani kitap dolu olsun diye eklenen kısımlar var. Çocukluk arkadaşından bahsediyor fakat bir yere bağlanmıyor filan. Sonradan iş biraz daha değişmeye başlıyor. Mikro penis, eşcinsellik gibi boyutlara adım atıyoruz. Amacım burada Hitlerin cinsel eğilimini vb. irdelemek değil ama kitap bu konuda oldukça kaçak dövüşüyor. Yazar Michael Kerrigan’ın kaçak dövüşmesi de hiç hoşuma gitmedi ve diğer kitaplarını da bu sebepten okumayacağım. Konuyu bir şekilde cinsel eğilimlere, hormonlara, performansa filan getiriyor sonra; ” ama bunu kanıtlayacak deliller yok onun için bunu kesin doğru kabul edemeyiz ” gibi benzeri cümlelerle bağlıyor. Bunu kitap genelinde bir kere filan yapsa, tamam dersiniz ve geçersiniz. Maalesef yazarımız bunu birden fazla yerde gerçekleştiriyor ve kabak tadı veriyor.

Kitabın genelinde de, derinlemesine bilgiler bulamıyorsunuz. Sabun köpüğünde yazılmış bir eser karşımıza çıkıyor. Kitap bittiği zaman biraz üzüldüğümü söyleyebilirim. Verdiğim paraya filan değil; Kronik Kitabın bu güzel baskısına değecek daha bir sürü eser varken, böyle saçma ( bana göre ) bir eserde bu imkanların kullanılması beni üzdü.

Hitler Canavarın Ardındaki Adam kitabını alacaksanız şunu bilmeniz gerekiyor;

Kitap Hitlerin kişiliğinin temellerine filan inmiyor.

Adında ki iddayı maalesef kanıtlayamıyor.

Görsel anlamda güzel bir kitap.

Baskı kalitesi vb. konularda da oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Hitler hakkında derinlemesine bir kitap okumak istiyorsanız, uzak durmanız gereken bir içeriğe sahip.

Konunun bir şekilde; eşcinsellik ve mikro penise filan bağlanmasını göze alıyorsanız okuyabilirsiniz.

Maalesef fiyatını hak etmeyen bir eser.

Son olarak; çok fazla mikro penis ve eşcinsellik hakkında kelimeler kullandığımı biliyorum fakat gerçekten kitap boyunca bu muhabbete sinirlendim. Yazarın okuyucu salak yerine koyup bunlardan bahsedip sonra; ” ya bunu kanıtlayacak delil yok bu sebepten kesin kanı kullanamıyoruz ” gibi salağa yatmasını hala hazmedebilmiş değilim. Bu kitabın tek artısı; kitaplıkta baskı şekli ve kalitesi sayesinde güzel gözükmesi, başka hiç bir şey değil.

You May Also Like