Bu sene ilk defa green carda başvuru gerçekleştirdim. Hani çıkacağı yok ama adet yerini bulsun mantığıyla formu doldurdum resmimi yükledim ve kaydımı tamamladım. Bildiğiniz üzere 50 bin kişiyi kurayla seçip, ardından mülakata alıp sonunda oturma izni veriyor bu arkadaşlar. 5 yılın sonunda ise vatandaşlığı almaya hak kazanıyorsunuz. Formu doldurmak işin en basit tarafı, yani öyle düşünüyorum. Esas süreç eğer seçilir ve mülakatı geçerseniz başlıyor. O günleri görür müyüm ? Pek umutlu olduğum söylenemez ama inşallah görürüm. İnsan böyle şeylere başvurunca ister istemez bir ” acaba bana çıksa ne yaparım ” demeden de kendini alamıyor. Hayalleri bir kenara bırakacak olursam, dikkatimi çeken bir diğer konu ise bu green card olayını paraya dönüştüren insanlar var, bunları fark ettim. Kimsenin ekmeğinde gözüm yok ama bana çok saçma geldi.

Yorumlara filan bakınca, sanırsınız atomu parçalıyorsunuz. Öyle bir anlatmışlar ki, gerçek ise hiçte alakası yok. Fotoğraf kısmında sorun yaşamadığınız sürece 5 dakikada formu doldurup başvurabilirsiniz. O kadar basit ve kolay. Dil bilmenize filan de gerek yok.

 

Green Card Başvuru Formu

Yukarıda ki linke tıkladığınız zaman; sizi en uyuz edecek photo tool’dan fotoğrafınızı ayarlamanız gerekiyor. Geri kalanlar ise basic ingilizce bile yeterli olacak şekilde sorular. Hatta bırakın basic ingilizceyi, google translate ile bile çok rahatlıkla formu doldurabilirsiniz.

İsterseniz Türkçe açıklamaları da instructions kısmında okuyabilirsiniz. Yok ben fotoğrafı da hallettim bodoslama formu doldurmak istiyorum diyorsanız; sizi begin entry kısmına alalım. Tıklar tıklamaz bir güvenlik kodu kısmı geliyor, orada ki kodu ilgili alana yazıyoruz ve sorular karşımıza çıkıyor.

Green Card Başvurusu green card

İlk kısımda adımız soyadımızı yazıyoruz. Eğer iki adımız yok ise ” no middle name ” e bir tik atıyoruz. Ardından cinsiyet, doğum günümüzü ay / gün / yıl olarak giriyoruz. 4. kısımda doğduğumuz şehiri yazıyoruz. Sadece ilçeyi de yazabilirsiniz. 5. kısımda ise doğduğumuz ülkeyi işaretliyoruz. Çoğumuz için bu kısım Türkiye olduğunu düşünüyorum. 6. kısıma hiç bulaşmıyoruz kalsın orası öyle. 7. kısım ise işte beni en deli eden fotoğraf bölümü. Daha önceden hazırladığımız fotoğrafımızı sisteme upload yapıyoruz. Ardından koca bir adres bölümü geliyor, ilgili adresleri dolduruyoruz. 9. kısma geldiğimizde şuan hangi ülkede oturduğumuzu bize soruyor. 10 ve 11. kısımlar ise iletişim adreslerimizle alakalı. Telefon numarası ve kullandığımız mail adreslerimizi yazıyoruz. 12. kısımda ise eğitim bölümümüzü dolduruyoruz. 13. kısım evli olup olmadığımızı yada dul muyuz değil miyiz diye soruyor. Kısacası medeni halimizi merak ediyorlar. 14. Kısımda da çocuğumuz yoksa 0 diyip geçiyoruz. Var ise veya evliysek zaten yeni segmeler geliyor, kendimiz için yaptıklarımızın bir benzerini onlara yaptırıyoruz.

Yani oldukça basit bir kaç boşluk dolduruyorsunuz. Fakat insanlar bundan bile para alır olmuş. Hatta bekarlardan 100 tl, evliyseniz 150 tl filan fiyat biçmişler. Hiç bunlara para kaptırmanıza gerek yok, eğer sizde başvurmak istiyorsanız google translate kullanarak bile başvurabilirsiniz. Olmadı birinden yardım alın, hiç olmadı youtube’dan videoları izleyin.

Haa vize çıktı ardından doldurmanız gereken evraklar vb var onlar hakkında hiç bir şey demiyorum. Çünkü o aşamaya gelmedim, inşallah gelmek nasip olur. Siz siz olun sadece başvuru için para vermeyin.

You May Also Like