Merhaba arkadaşlar. Oturdum düşündüm ve şirketlerde bazı bölümler hakkında yazı yazmaya karar verdim. Bu bahsedeceğim arkadaşlar daha doğrusu bölümler, çoğu şirkette olan ve bizleri deli eden departmanlar olacak. Yola bu mantık ile çıktığımda, çoğumuzun aklına human resources yani saygı değer; insan kaynaklarının geldiğine eminim. Merak etmeyin banko olan bu departmanımızı elbet yazacağım ama şimdi değil. Şuan yazmak istediğim departmanımız ise; IT’ler. Uzun hali Information Technology ama ben bu arkadaşları IT olarak ele almak istiyorum. Yazıma da ne isim vereceğimi bir türlü bulamadım. Sallamasyon olarak; gıcık tiplerin bulunduğu departmanlar yazdım. Sizlerin aklına daha parlak daha iyi bir seçenek geliyorsa, lütfen bana bildirin, değiştireyim.

IT Nedir ?

Bilgi teknolojileri diye çevrilebilir, aslına bakacak olursanız ise teknoloji ile alakalı sorunlar ile ilgilenirler. Bunların bazıları süreç geliştirme adı altında, pekte geliştiremedikleri süreçleri de vardır. Yazılımcılar, bilgisayar mühendisleri, ERP sistem uzmanları, sistem mühendisleri vb. vb. buralarda bol bol görebilirsiniz. Aralara bir kaç tane de endüstri mühendisi serpiştirirseniz, kıvamı tutturmuş olursunuz. Elinizde harika bir IT departmanı vardır.

IT departmanında ki çalışanların çoğu; Cem Yılmaz’ın örneklerinde ki Piç mimara benzer. Büyükbaş diye adlandıracağımız statülerde ki insanların dediklerini; yaparız, hallederiz, tabi efendim gibi vaatlerle kandırırlar. Kandırırlar diyorum çünkü, bu sürecin geliştirilmesi için daha alt statüde ki kişiler ile konuşup beraber ilerlemeleri gerekmektedir.

İş bu kişiler ile çalışmaya gelince ya gelmezler yada derdinizi bir türlü anlatamazsınız. Anlatmanız normal şartlarda ise oldukça uzun sürer.  Haa leb demeden lebleyi anlayanları yok mu ? Vaaar ama onlar da daima yoğun olan arkadaşlar oluyorlar.

Hadi gelin bu arkadaşları, bir kaç kategoriye ayırıp ele alalım.

Hallederiz Abiciler

Bu arkadaşlar, her şeyi halledebiliyorlar. Tek sorunları ise lafta halledebilmeleri. Realiteye baktığınız zaman verilen işler bir türlü tamamlanmıyor. Sabrın sınırlarını zorlayan bu arkadaşlar, tittle olarak üst taraf ile konuştuğu zaman ise; yaptık, yapıyoruz, beraber çalışıyoruz gibi söylemlere sığınıyorlar. Aylar geçip, işler patladığında ise hesap vermeniz gereken genelde siz oluyorsunuz.

Kendi Kafalarına Göre Takılanlar

Bu arkadaşlar benim en çok hoşuma gidenlerdir. Genelde bir iş patlar, büyük başlardan azar işitilir ve bunlar ortaya çıkar. Tek dertleri kendilerini kurtarmaktır, bitmek bilmeyen ‘’ yeni ekranları ‘’ yaparlar. Ekranları kullanan veya operasyonun içinde siz olduğunuz için, yollarınız bu arkadaşlar ile kesişir. Sözde adamlara derdinizi anlatıp, fikir önerebilmeniz gerekmektedir. Fakat bu düşünüldüğü gibi olmaz. Siz eksikleri, nelerin olması gerektiğini söylersiniz. Bu arkadaşlar ise, ben şöyle yaptım böyle yaptım diye işe yaramayan 1300923423. Ekranı şirkete katarlar. Sonuç mu ? Kullanılmayan bir ekran, çözülemeyen bir iş daha.

Abi Çok Yoğunum Bakamadım

Şimdi bu arkadaşların bazıları gerçekten doğru söylemektedirler. Toplantıdan toplantıya koştururlar ve çalışırlar. Fakat iş bunlara yığıldı için, bir türlü boş bulamazsınız. Sizinle çalışmaya geldiğinde bile, her gören bu arkadaşlara kendi işleri sorarlar. Severim bu arkadaşları ama sayıları azdırlar. Ürkütmeyin bunları, korkup kaçma huyları mevcuttur.

Sorunu Anlamayanlar

IT dediğiniz zaman, sorunu bir türlü anlamayan personeller olmazsa olmazdır. Mesela siz detayına kadar, sistem görüntüleriyle durumu anlatırsınız. Fakat bu arkadaşlar buna rağmen bir türlü sorunu anlamazlar. Hata acaba bende mi diye düşünürsünüz, kendinizi sorgularsınız. Sonra fark edersiniz ki, o isimler ile herkes aynı sorunu yaşamaktadır. Bu sizi hem rahatlatır hemde sinir eder. Bu arkadaşların bir üstü vardır ki; ne yapılması gerektiğini size soranlar. Gerçekten böyle bir tayfada vardır. İşe yeni girdiyse, bu durum mazur görülebilir ama uzun süredir şirkette olup size soruyorsa sorun büyük demektir.

Atara Atar Gidere Giderci IT’ler

Valla en sevdiğim arkadaşlar genelde bunlar oluyor. Çoğunlukla donanım kısmında yer alırlar. Fiziksel hasar verilen cihazlara karşı verdikleri tepkiler çok sağlamdır. Karşılarında ki sorumlu kişinin siz olmanız ise, baya kötü bir durumdur. Şirket bilgisayarını bir kaç kez götürdüğümde, bu arkadaşların durumlarına tanıklık etmişliğim vardır. RFID sisteminin anasını …. diye lafa girip, personeli haşlayan bu abilere saygım sonsuz.

Leb Demeden Leblebi Diyenler

Konumuzun başında bu arkadaşları anmıştım. Bunlar çöldeki vahadır arkadaşlar. Siz sorunu anlatmayı daha bitirmeden, anlarlar. Çözüm önerilerinizi daha da iyileştirirler. İşlerinde gerçekten uzmandırlar, aldıkları her kuruş onların helalidir. Sayıları azdır, iyice koruyun bunları. Valla entegre çalıştığınız bu kişiler şirketten ayrılıp yerlerine farklı kişiler gelince özlem ile anarsınız.

Bu maddelere daha eklenebilir mi ? Heralde eklenebilir, benim aklıma ise şimdilik bunlar geldi. IT’ci arkadaşlar sakına kızmasın. Her departmanın kusurlu, işini doğru yapmayan, insan ilişkileri iyi olmayan personelleri vardır. Bazılarımızın ise elektriği tutmaz, yeri gelir büyük başların karışısında sert mailleşirsiniz ama beraber iş yaparkende çok uyumlusunuzdur. Nefret ile sevmek bu olsa gerek, neyse efendim IT’ciler gibi bir çok birim vardır. Hatta birim değil personel bazlı da, bir sürü şey sıralanabilir. Bu yazımda biraz IT’cilere giydirdim. Sırada ki konuda kime giydireceğim, hep beraber göreceğiz. Aklınıza gelen IT’ci türleri varsa yoruma yazabilirsiniz.

Vee böylelikle Gıcık Tiplerin Bulunduğu Departmanlar, yazı dizimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere 🙂

You May Also Like