Dil okulunda olmanın en güzel yanı ise farklı milletlerden ve kültürlerden insanları tanımak. Tabi tanıdığınız insanların hepsi sizin kafanıza uymuyor, maalesef bazen istemeden de bir ırk hakkında genelleme yapabiliyorsunuz. Bunu yapmak ne kadar doğru olmasa da bir milletten anca 1-2 kişi düzgün davranınca, insan ister istemez genelleme yapıyor. Kurunun yanında yanan yaş misali. Her neyse bu gözlem ve genellemelerden birini Fransızlara yapmak istiyorum.

Arkadaşlar hani alkol tüketimi en fazla ülkeler filan vardır ya, ben burada bu Fransızların baya baya alkol tükettiğini gördüm. Her akşam vodka şişelerini alırlar otururlar ve içerler. Özellikle çarşamba ve cuma akşamları 24:00-00:30’a kadar içilir sonrasında cluba geçer bu tayfa. Aynısını bizde yapıyoruz buraya kadar sıkıntı yok. Eğer alkollü ortak alanda içiyorlarsa yüksek sesle müzik dinlemekten çekinmezler. Hani siz başkasıyla konuşurken, birbirinizi duymamanızı bile sağlayabilirler. Erkekleri mi kızları mı deseniz, şuana dek tanıdığım Fransızların erkekleri cidden efendiydi. Belki birini bu gruba dahil edemem. Adamlar bildiğiniz farklı bir yöne doğru gidecek olsa bile gelir size selam verir, hal hatır sorarlar. Bu olay gerçekten beni çok şaşırttı ama kızları bir tuhaf. Bildiğiniz kendilerini soyutluyorlar hani o Fransız kendini beğenmişliği olayı var ya, kesin bunların kadınları tarafından ortaya çıkarılmıştır. Yoksa erkeklerinde bir sıkıntı yok, hiç değilse benim tanıştığım.

Bu arkadaşlar içerler ederler kulübe giderken sizleri de çağırırlar, hatta okulda sabah yanınıza uğrarlar bu akşam geliyor musunuz diye sorarlar. İşin garibi ise normal günlerde yüzünüze bile bakmazlar. Böyle de tuhaf bir millettirler. Şuana dek Fransa’dan gelip başlangıç seviyelerinden başlayanını pek görmedim. Sadece bir tane Lower intermediate vardı gerisi en aşağı intermediate’dı.

Bu kulübe çağıran arkadaşlar bazen sizi çağırdıkları kulübe gelmezler başka yere giderler. Ama yol boyu sizlerle beraberdirler. Maalesef şuana dek tanıdığım Fransız kızları hiçte çekici değildi. Sadece bir tanesi vardı ki o da giyimine dikkat ediyordu. Yani tipi filan değil tarzı ben burdayım dedirtiyordu, gerisi bildiğiniz çöptü.

Daha önceden yazdım mı bilmiyorum ama Fransızlardan bahsederken aklıma geldi. Bir tane kız sevgilisiyle okula gelmiş. Ben kızı biliyorum ama sevgilisini maalesef tanımıyorum, kendileri benden önce buradalarmış. Her neyse kızın sevgilisinin kursu bitip ülkesini dönüyor kız burada kalıyor. O sırada başka bir Fransızla beraber oluyor, çocuğu terk ediyor ve kendi kursu bitene kadar diğeriyle beraber oldu. Terk edilen çocuğu arkadaşlar anlattı, gayet düzgün ve iyi biriymiş. Kızın yenisi ise benim sınıf arkadaşımdı çocuk bildiğiniz pezevenk tipli biriydi. Bunları yazarken kızın son zamanları gözümün önüne geliyor. Kendisi clubta eğlenirken ayağını sakatlayıp, bir kaç gün koltuk değnekleriyle gelmişti. İşin garibi sabahları koltuk değneği ile gelen kız akşamları yine cluba gidiyor ve dans ediyordu.

Son olarak Fransızlar hakkında ne diyebilirim diye düşününce, alkol alınca sizle olan soğuklukları ortadan kalkıyor. Alkol aranızı kaynatıyor.

Sonuç;

  • Kendi klanları mevcut
  • Erkeği kadınından daha sıcak kanlı
  • Kendini beğenmişlikleri mevcut
  • Alkol alınca iyi arkadaş olabiliyorlar

You May Also Like