Bu akşam bir arkadaşın evinde misafirliğe gittik. Ev bildiğiniz 4 katlı bir eski bir yapı. Eski olması da oldukça normal çünkü burada ki çoğu ev tarihi sayılacak türden. Merkeze oldukça yakın olan Cowley road üzerinde. Ve ufakta olsa kendisine ait bir bahçesi var. Konu konuyu açtıktan sonra laf döndü dolaştı eve geldi. Evin klasik bir banyosu mevcut. Önceden söyleyeyim banyo resimleriyle ilgilenmiyorsanız başka bir konuya geçebilirsiniz, çünkü bu konuda eski klasik bir İngiliz banyosunun yapısına tanık olacaksınız. Bir adet ”bide”, klasik bir küvet ve etrafında ne bir perde nede bir kabin. Adamların kapı kilitleri bile otantik. Bide olayını belki daha önceden görmüşsünüzdür, ülkemizde de bazı otellerde de mevcut. Adamlar taharet musluğu yapmamak için nelerle uğraşmışlar. Neyse kültür diyerekten saygı duymaya çalışalım.

ingiliz tuvaleti  Eski Oxford Evi Tecrübem ingiliz tuvaleti

Beni en hayrete düşüren şey ise evin alt katıydı. Korku filmlerinde merdivenin alt tarafında bir bodrum kapısı olur. Bu kapı genelde kilitlidir fakat filmde illaki kullanılır. Bugün ben aynı öyle bir eve tanık oldum sevgili okur arkadaşlar. Kapıda kilit vardı ve arkadaş bizi aşağı kata indirdi. Aşağısı savaş sırasında sığınak olarak kullanılmak için inşa edilmiş. Aşağının ışığı yetersiz olduğu için maalesef fotoğraf çekemedim. Havasızlıktan rutubet kokusu mevcuttu. Daracık koridorda bildiğiniz ekmek fırıncılarında ki fırınları andıran bir kapı vardı. Bu kapı yerden yüksekti yani yürüyerek giremiyorsunuz, dizinizi filan kaldırmanız gerekiyor. Ve içerisinde yer yatağı yastık filan mevcut. Tabi burası yıllardır kullanılmıyor, o yastığın filan sağlıklı olduğunu da düşünmüyorum. Bununla beraber aşağıda üç tane böyle oda mevcuttu. Her odaya rahatlıkla 4-5 kişi belki daha fazla kişi de girebilir.

ingiliz banyosu  Eski Oxford Evi Tecrübem ingiliz banyosu

Odaya detaylıca baktığım zaman, odada ayağa kalkamayacağınızı anladım. Yükseklik buna elverişli değildi. Belki dizlerinizin üzerinde hareket edebilirsiniz. Sonra rutubet kokusundan rahatsız olup tekrar yukarı çıktık.

ingiliz kapisi  Eski Oxford Evi Tecrübem ingiliz kapisi
Bu kapı tuvaletin kapısı arkadaşlar karıştırmayın

Arkadaşla konuşurken buranın eskiden sadece sığınak olarak kullanılmadığını söyledi. Bu İngilizlerin sömürgeci bir millet olduğunu hepimiz biliyoruz. Ve zamanında köleliğinde olduğunu biliyoruz. Bu arkadaşlar evlerin altında ki buraları, kölelerin kalması için kullanıyorlarmış. Bunu da arkadaşıma, onun ev arkadaşı söylemiş. Ev arkadaşı da Oxford’da tarih ile ilgili bir bölüm okuyor. Yani bu bilgi ne kadar doğrudur bilemiyorum, ben onların yalancısıyım. Gerçekse de bir genel kültür olarak burada bulunsun.

You May Also Like