Hi guys ! Bir Erkek Adam Pilates Yapar yazısıyla daha karşınızdayım. Şaka maka 9. pilates dersine kadar geldim. Denildiği üzere; ” 10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek, 30 derste ise farklı bir bedene sahip olacaksınız ”, farkı hissetmeye son 1 kaldı. 10. dersimi gerçekleştirmemiş olsamda, daha önce ki yazılarımda da belirttiğim gibi farkı hissediyorum. Omuz – sırt ağrılarımın azaldığını kaç kere yazdığımı hatırlamıyorum ama duruşumun değiştiğinin de farkındayım. Uzun zamandır görmeyen herkes, boyumun mu uzadığını soruyor. Bunun pek mümkün olmadığını da biliyorum/biliyorlar. Sonuçta gelişim çağını çoktan geçtim. Pilatesin en büyük artılarından biri de, duruşunuzu düzeltmesi. Güzel tarafı ise, kendinizi düz tutmak için çalışmıyorsunuz. Yok efendime söyleyeyim; omuzları geri atayım, karnı içeri çekeyim falan yok. Tabi bu dediklerim tamamen benim tecrübelerim ile alakalı, belki sizin bunları yapmanız filan gerekebilir.

Mesela bir diğer husus; pilates yaptıktan sonra kas ağrıları filan hissetmediğimi söylemiştim. Bu konu hakkında hocam ile de konuştuğumda, spor yaptığımdan dolayı bende böyle bir şey olmadığını dile getirdi. Eğer hamsanız kas ağrısı çekmeniz normalmiş ki bütün vücudunuzu çalıştırıyorsunuz.

9. pilates dersimde özellikle bacak bölgeme odaklandık. Cadillac’tan tutun reformera, ladder barrel’a bir çok farklı şekilde bacak bölgemi çalıştırdık. Bacaklarımın sıkılaştığını filan söylüyordum ama bu sefer aynı şeyi popom içinde söyleyebilirim. Pilates egzersizleriyle bacak bölgemi, normal spor salonunda ki bacak idmanından daha komplike çalıştırıyorum yada bana öyle geliyor diyeceğim ama görüntü bunu doğruluyor. Normal ağırlık idmanlarında iç bacağıma pek odaklanmazdım, pilateste ise ister istemez odaklanıyorsunuz. Sadece yaylar ile çalışmanıza rağmen, inanılmaz bir etkisi mevcut.

Pilates antrenmanı bitince ise, çıkıp hiç bir şey olmamış gibi hayata devam ediyorsunuz. Ne fitnessta ki gibi bir yorgunluk söz konusu ne de ağrısı. ( dediğim gibi bu benle alakalı olabilir ). Esneme, omuz ve sırt ağrılarının yanı sıra bu rahatlama özelliği için bile bu spor yapılabilirmiş. Ben bunu çok geç fark ettiğim için, açıkcası üzgünüm.

Stresli bir işiniz var ise, pilatese yönelebilirsiniz. Hem kaslarınız uzayacak hem ağrılarınız azalacak hemde stresinizi atacaksınız. Stres atmak için, alternatif olarak boksu da önerebilirim. Zamanında onu da yapmıştım ve çok işe yarıyordu fakat ikisi de ayrı kulvarlarda 🙂

You May Also Like