Hi guys ! Erkek adam pilates yapar serimiz hız kesmeden devam ediyor. Öncelikle bu hafta pek iyi bir spor performansı gösteremedim. Yine de haftada 2 pilatese ne olursa olsun gidiyorum. Beslenme düzenininde bozulmasıyla kilo almış bile olabilirim. Her neyse bunları bir kenara bırakacak olursak size şöyle bir haber verebilirim. Bundan önce ki erkek adam pilates yapar konularında hep sıkılaşmadan bahsediyordum. Bunu beden ölçümünde de yansımasını gördüm. Daha ayımı doldurmamış olsamda, bir aylık periyotta 800 gr kilo vermişim. 1 ayda 800 gr mı verebildin ? Ayıp sana diyebilirsiniz. Bunun 1 haftası hastalık sebebiyle sıfır spor. Diğer haftada beslenme düzeninin bozulduğu, yağ oranımın arttığı bir fast food / iş haftasıydı. Bu dönemde haftalık ölçümde 0.3 civarında bir yağ bile aldım. Ama ay sonunda %0.7 yağ oranımı düşürmüşüm. Bu kulağa belki iyi gelmese bile, nasıl beslendiğim ve spor durumumu bildiğim için öpüp başıma koyuyorum. 800 gramın hepsinin de yağ olduğunu görünce daha da mutlu oldum. Aşağıda ki resme bakacak olursanız sizde, neden sevindiğimi iyi kötü anlayabilirsiniz. 5 lbs yağ ve kas hücrelerinin boyut farkına bakın. Kilograma çevirdiğimiz zaman bu rakam 2,250 kg’a eş geliyor. Bu sebepten 800 gr. Yağ vermek görüntü bakımından oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim.

Neyse şu 10 ders bittikten sonra, adam gibi ölçüm yapıp daha detaylı gelişim bilgilerini sizler ile paylaşacağım. Erkek adam pilates yapar 7 ve 8. dersimizde, ilk defa halk dilinde ki pilates topunu kullandım. Pilates topuyla pek anlaşabildiğimi söyleyemeyeceğim. Etrafımda ki çoğu kişi; pilates denildiği zaman gözünde top canlanıyor. Hocaya da bunu söyleyince sadece 2 hareket gösterdi. Feci bir şekilde denge gerektiriyor ve bende denge namına bir şey yok. Etrafınızda bu sporu; pilates topu ve taytla özdeşleştiren kişiler varsa, onlara pilates topu hediye edin. Bakalım o dalga geçtikleri pilates topuyla kaç dakika durabiliyorlar yada hareketleri yapabiliyorlar mı ?

Ben görünüş olarak pek fark etmesemde, uzun zamandır görmediğim kişiler boyum ile sorular sormaya devam ediyor. Sanırım bunun hakkında önce ki derslerde de bir şeyler yazmıştım diye hatırlıyorum. Bana kalırsa pilatesi, cardio programı ile desteklerseniz oldukça fit görünümlü bir fiziğe sahip olabilirsiniz. Çünkü pilates dersi bittip, aynanın karşısına geçtiğinizde vücudunuzda ki değişimi görebiliyorsunuz. Benim önceliğim ise, omuz ile sırt ağrılarına bir çözümdü. Şuana dek bu istediğimi verdiğini tekrar söyleyebilirim. Buradan doktorumu da bir anayım. Kadın bana iki çözüm yolu sunmuştu;

  1. Masaja gitmem ama kalıcı bir çözüm olmayacağı
  2. Ülkemizde erkekler tarafından yadırgansa da pilatese başlamam

Ben kendisinin sözünü biraz geç dinledim çünkü saçma bir tırsışım mevcuttu. Hangi pilates stüdyosunun sitesine girsem, hep kadınlara yönelik gibi geliyordu. Hiç değilse fotoğraflar, paylaşımlar vb. En sonunda gittiğim stüdyoyu buldum ve oldukça da mutluyum. Erkek Adam Pilates Yapar *7 ve 8. dersinde de bahsettiğim gibi, hocaların eğitimlerini de araştırınca seçenekler gitgide azalıyor. Onun için eğitmenlerin dediklerine değil, sertifikalarına bir bakın derim.

Esneklik kısmına gelecek olursak, ilk başta rahat yapamadığım hareketleri her geçen antrenman daha da düzgün ve doğru yapmaya başladım. İlk defa yaptığım hareketler olduğu gibi, dönüşümlü veya tekrar yaptığım hareketlerde var. Bu kadar sık hareket sirkülasyonu sizin sıkılmanızı engelliyor. Bu yönden de pilates eğlenceli diyebiliriz.

50 dakika 1 saatlik bir pilates dersi, günün stresini atmanıza da fayda sağladığını söyleyebilirim. Bir Erkek Adam Pilates Yapar’ın daha sonuna geldik, ilerleyen derslerde görüşmek üzere.

You May Also Like