Hi guys ! Erkek Adam Pilates Yapar serimize devam ediyoruz. Bir önce ki konumuz Erkek Adam Pilates Yapar Ders 3-4’tü. Bugün ise sizlere Erkek Adam Pilates Yapar Ders 5 ile merhaba diyorum. Bu ders bir önce ki ders gibi cadillac veya chair kullanmadık. Sevgili reformer için güzel duygular beslediğimi itiraf etmeliyim. Chair ile olan deneyimimden sonra reformer daha eğlenceli. Haa reformerda bir sürü hareket seçeneği mevcut yani şuan için bana güzel gelsede aslına bakarsanız baya zorlayıcı hareketler de mevcut. Öyle kendisini övdüğümden dolayı basit sanmayın.

Bazı hareketlerde kendimi William Wallece gibi hissetmiyorum değil. Bir tek Freedoooooooom diye bağırmam eksik kalıyor. Daha önceleride belirttiğim gibi, kendimi bazen kötü hissediyorum; ne kalasım arkadaş diye. Fakat hemen motivasyonumu topluyorum ve hareketlere devam ediyorum. Burada ise dersteki hocanız baya önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Öncelikle hedefim sırt ağrıları olduğu için, şuan baya iyi durumdayım diyebilirim. Esneklik konusunda da, giderek iyi oluyorum bunun da farkındayım. Haa dışarıdan bakınca bende ki esnekliği gören; kalasa bak ya der mi ? Der ! Ben bile diyorum ama nereden başladığımı ve kendimi çok iyi biliyorum. Onun için bu beni ırgalamıyor. 10 ders sonunda hooop alın size şpagat diye bacaklarımı açamayacağımı biliyorum. Sizde de böyle bir hayal gücü varsa, üzülürsünüz sevgili okurlar. ( Bu dediğim kişinin esneklik durumuna göre değişir ). Kendi kenime soru cevap yapmak gerekirse;

Pilatesin yararlarını; omuz sırt ağrılarını azaltması/gidermesinde gördüm mü ? Gördüm. İlk hedefim buydu ve pilates bu konuda sınıfı geçti.

Pilates esneklik kazandırdı mı ? Evet kazandırdı ama ben hala kalasım. Bunun uzun bir yol olduğunu biliyorum fakat bir önce ki idmana göre daha esnek olduğumun her seferinde farkın varıyorum.

Pilates kilo verdiriyor mu ? Şuan için bunu söylemek için erken, yine de toparladığını söyleyebilirim. Yani size 5 kg verdirmez ama vermiş gibi gösterebilir. Çünkü sıkılaşıyorsunuz. Özellikle pilates dersinin ertesi günü uyandığımda aynada bunu daha iyi fark edebiliyorum.

Pilatesi fitness ile kombinleyebilir miyim ? Kesinlikle evet. Hatta daha bilinçli fitness yaptığımı itiraf edeyim.

Pilateste çoraplarımı çıkarmak zorunda mıyım ? Hayır değilsiniz ama ayakkabılarınıza veda edin. Eğer işten çıkıp filan gidiyorsanız, yanınıza bir ayak havlusu alın. Antrenmana başlamadan önce ayaklarınız yıkamanızı öneririm. Kokmasa bile önlem almaktan zarar çıkmaz.

Pilateste özel ders almaktan pişman mıyım ? Değilim, iyi ki özel ders almışım.

Neden ? Çünkü gerçekten kalasım, abartmıyorum. Özel derste hoca zayıf noktalarıma odaklandığı için, daha faydalı oluyor. Grup dersi almadığım için, onları kötülemiyorum sadece kendim için en doğrusu bu olduğunun farkına vardım.

Bütçem özel derse yetmese grup dersine gider miyim ? Gerek bütçe yetmezliği yada o kadar para vermek istemesemde kesinlikle pilates grup derslerine katılırdım. Burada bahsettiğim grup dersleri ise spor salonlarında olanlar değil. Aksine sırf bunun için kurulmuş pilates stüdyolarına giderdim. İşin erbabına bırakmak bana daha mantıklı geliyor.

Pilatese daha önceden başlamadığım için pişman mıyım ? Kesinlikle pişmanım.

Ne değişti ? Duruşum kesinlikle değişti. İş başında, çalışma masasında otururken bile istemeden dik oturuyorum. Belki bu konuda %100 bir dik oturma pozisyonuna sahip olamsamda geçmişe göre daha iyi durumdayım. Ve bunu kendimi telkinleyerek yapmıyorum. İstemeden dik oturuyorum. Bu da çok büyük bir artı.

Pilates konusunda karşınıza çoğu yerde çıkacak; 10 derste farkı hissedeceksiniz, 20 derste farkı göreceksiniz, 30 derste farklı bir bedene sahip olacaksınız söylevinde ki 10 ders yavaş yavaş dolmak üzere. Farkı hissetmeye başladığımı söyleyebilirim. 20 derste farkı görüp, 30 derste farklı bir bedene sahip olacak mıyım ? Onu zaman gösterecek. Sadece şunu biliyorum ki; 30 dersten fazla sürsede, bedenimi ve zihnimi bu kadar rahatlatan bir spora devam etmek istiyorum. Aksilik olmaz ise de devam edeceğim. Erkek kadın fark etmez, pilates yapın arkadaşlar. Kadınlarımız zaten bu spora gönül vermiş olsa da erkeklerimizde bir çekinge mevcut. Bu çekingenin nedeni; Erkek adam pilates yapmaz ! algısıysa gülün geçin. Hem bedenen hem zihnen hemde yatak performanısını arttırdığını net olarak söyleyebilirim. Bir sonraki derste görüşmek üzere, esnek kalın :p

You May Also Like