Hi guys ! Erkek Adam Pilates Yapar Ders 2‘den sonra biraz üşengeçlikten kaynaklanan sebeplerden 3. dersi ele alamadım. Bu sorumsuz davranış için, siz sevgili blog okuyucularımdan özür diliyorum. ( varsa böyle bir kitle :p ) Veee kendimi affettirmek için Erkek Adam Pilates Yapar Ders 3-4 ile karşınıza kombo yaparak çıkıyorum. Pilates dersleriminin 3. Mart ayının son Cumartesi günüydü. 4. dersim ise Cuma günü gerçekleşti. Nereden baksanız iki ders arasında 1 hafta süre koydum ki bu pek önerilen bir şey değil ki bunun etkilerini vücudumda da hissettim.

Şimdi ilk başta 3. ders hakkında bir kaç cümle edeyim de adet yerini bulsun. Haa itiraf etmek gerekirse, pek bir şeyde hatırlamıyorum. Tek hatırladığım, ders sizi ne kadar zorlarsa zorlasın sonunda rahatlamış çıkıyorsunuz. Gerçekten pilatesin bu özelliği beni çok şaşırtıyor. Hatta ve hatta Cumartesi gününki 3. dersten sonra baya hardcore göğüs ve kol idmanı gerçekleştirdim. Günün ilerleyen saatlerinde pestilim çıktı mı ? Çıktı ama iki farklı sporu da yapabildim. Bu yaptığımı da, sabah ile akşam idmanı gibi düşünmeyin. Gayet arada 1 saat filan vardı. Doğru muydu ? Değildi ama yaptım 🙂

bu özelliği beni çok şaşırtıyor. Hatta ve hatta Cumartesi gününki 3. dersten sonra baya hardcore göğüs ve kol idmanı gerçekleştirdim. Günün ilerleyen saatlerinde pestilim çıktı mı ? Çıktı ama iki farklı sporu da yapabildim. Bu yaptığımı da, sabah ile akşam idmanı gibi düşünmeyin. Gayet arada 1 saat filan vardı. Doğru muydu ? Değildi ama yaptım 🙂

Hazır 4. dersten çıkmışken sıcağı sıcağını bu ders hakkında da bir iki bir şey diyeyim, ardından genel yorum yapacağım. Genelde reformer ile haşir neşir olan ben, bu sefer nam-ı diyar Cadillac ile tanıştım. Benim için reformer’a göre daha eğlenceliydi. Bakın dikkatinizi çekerim; kolaydı demiyorum. Çünkü bu lanet spor 4 derste bana şunu öğretti; bir sürü varyasyon var. Yani arkadaş bunu da nasıl bulmuşlar dediğiniz, hareketleri yapıyorsunuz. Tabi burada benim pilates camiasında yeni olmamın da büyük bir sebebi var ama olsun.

Cadillac deneyimimden sonra Chair ile de temassal olarak tanışmayı başardım. Genelde benim havlumu koyduğum bu aleti, bulanı diyorum…. Boyu değil işlevi önemli tartışmalarında size inanmayanlar varsa, alın getirin bu chaira antrenman yaptırın. Gerçekten oldukça zorlayıcı bir alet. Hatta şuana dek beni en zorlayan alet kendisi diyebilirim.

Aletlerden bahsederken şunu da söyleyeyim; pilates denildiği zaman milletin aklına, pilates topu geliyor. Şuana dek hiç pilates topu kullanmadım. İlerleyen derslerde kullanır mıyım ? Hocaya bağlı bir şey. Özel ders olarak pilatesin en büyük yararı ise; hocanın tamamen sizin eksiğinize göre antrenmanı ilerletiyor olması. Mesela ben kalasım, özellikle bacaklarım ve yıllarca göğüs idmanlarından dolayı sırt kısmımda sorun mevcut. Bizde özellikle bu alanlara yoğunlaşıyoruz. Daha önceden de söylediğim gibi; insanın basit hareketleri bile yapamaması koyabiliyor. Ama bu uzun bir süreç. Yıllarca kasları kısaltmanın cezasını şimdi çekiyorum. Yinede zevkli bir meydan okuma çünkü etkisini her antrenman sonunda görüyorsunuz. 1 cm bile uzadığınızda mutlu oluyorsunuz.

Bu hafta hasta olduğum için, Pazartesi günki pilatese gidemedim ve bütün hafta hiç spor salonuna uğramadım. Aslında Çarşamba bir niyet ettim ama tam iyileşmeyi bekledim. Dün ise bir enerji geldi ve spor salonuna kadar gittim, kapısından döndüm. Sebebi ise, saçma sapan bir etkinlik vardı hiç uğraşamam dedim. Bu bir haftalık sürede hiç antrenman ve pilates yapmadığımdan; özellikle bugün sırt ağrılarım tekrar bana mesaj çaktı. Onun için bu uzun yolculukta, evde olsanız bile esneme hareketleri yapın arkadaşlar. Hocamda aynı şeyi diyor.

Pilates ile hayatımda daha önem verdiğim; esneme ve soğuma egzersizlerinin süresini de arttırmam gerektiğini fark ettim. Neyse, olacak bu iş !

You May Also Like