Hi guys ! Bir önceki yazımız olan Erkek Adam Pilates Yapar Ders 1‘den sonra ders 2’e, hepiniz hoş geldiniz. İkinci pilates dersimi Pazartesi günü gerçekleştirdim. Bilerek dersten çıkar çıkmaz, ikinci dersi yazmak istemedim. Ertesi gün vücudum nasıl bir tepki vereceğini gözlemlemek istemiştim. İyi ki de öyle yapmışım. Neyse lafı fazla uzatmadan, erkek adam pilates yapar ders 2‘de neler yaşadığımı ve neleri tecrübelediğimi sizler ile paylaşmaya başlayayım.

Sevgili okurlar, ilk ders sonrası ikinci dersi de iple çekiyordum. Bu sefer ki derse ilk derste ki gibi, ısınma hareketleriyle başladık. Isınma hareketlerinde şunu fark ettim, ilk derse göre daha fazla esnemişim ama hala tam bir odunum. Yani insan çok basit esneme hareketlerinde bile performansını bırak yerlerde olmasını, magma tabakası seviyesinde görünce üzülmüyor değil. Ama yılmak yok, yavaş yavaş esneye esneye bu savaşı kazanacağım !

Erkek Adam Pilates Yapar Ders 2 sparta

Bir idman sonunda bile bir kaç cm bile esneye bildiğini görmesi oldukça güzel bir duygu. Haa, çok basit gözüküpte yapamadığım hareketlerde koymuyor değil. İlk ders sonrasında pilatese gideceğimi bilen arkadaşlar için bir anti parantez açmak istiyorum. Bazı arkadaşlarım teşvik edici olmasına rağmen, bazıları dalgaya aldı. İşin tuhaf kısmı ise, bu dalgaya alan arkadaşlardı. İlk ders sonrasında yani Cumartesi günü, telefon ile arayıp dersi soranlar oldu. İşte ki arkadaşlarım keza aynı şekilde, nasıl geçtiğini filan sordular. İkinci ders sonrasında, yani bugünde aynı şekilde sorup durdular. Ben bunu şuna yoruyorum; toplumun baskısı yüzüne insanlar kendini sınırlıyor. Pilates dediğiniz spor, dışarıdan gerçekten basit gözüküyor fakat spor yapanların empati yapabileceğini düşünüyordum. Çoğu beni bu konu da, hayal kırıklığına uğrattı.

Yıllarca sporun farklı dallarını yapmış biri olarak, pilatesi hor görmeyin. Bench’de squatta şu kadar kilo kaldırıyorum diye hava atan abileri de, alın stüdyoya getirin. Ne kadar esneyebiliyorlar hep beraber görelim. Ayrıca pilates bana şu konu da bir aydınlanma yaşattı. İki ders sonunda, fitness salonuna gittiğimde; ısınma, soğuma ve esneme hareketlerine daha fazla önem vermeye başladım. Belki de en büyük tavsiyem size bu olacaktır; bu üçlüyü bir ritüel haline getirin. Pilates yapsanız da yapmasanızda.

Neyse gelelim derse; reformer ağırlık bir ders oldu. Açıkcası ilk dersten sonra reformera daha da alıştığımı söyleyebilirim. İlk derste duruşları, nasıl nefes alıp vereceğimi filan öğrenmiştim. İkinci derste de bunları pekiştirdim diyebilirim. Bu sefer özellikle bacaklara yoğunlaştık çünkü bacak bölgem, spor geçmişimden dolayı oldukça sıkıntılı bir bölge. Bazen nefes kısmını düşünmekten, hareketi yanlış yapıyorum ama bunlarda zaman ile düzelecektir. Hocam sağolsun bu konuda oldukça motive edici.

Ertesi gün, öyle ağrı mağrı da pek hissetmediğimi söyleyeyim. İlk ders sonunda da söylemiştim; internettekiler baya bir abartmış. Gerçi bu durumu hocam ile de konuştum. Spor yaptığımdan dolayı bir artım olduğunu söylüyor. Spor yapmayan, ham olarak gelen birinin ağrısı daha fazla olabilir fakat çok extreme olacağını söylemiyor. Haa gidip hocası çok abartı hareketler yaptırdıysa, o zaman bu ağrılar gayet normal. Yine de, yeni başlayan birine ne kadar yükleme yapılmalı orasını size bırakıyorum 🙂

Ağrı kısmından devam edecek olursak; omuz ve sırt ağrılarım gün içinde azaldığını söyleyebilirim. Atma Rıza, iki derste azalır mı demeyin. Valla azalıyor. Saatler boyunca, hareketsiz bilgisayar başında kalınca biraz kendini hissettiriyor. O zaman da kalkıp, hocanın gösterdiği hareketlerden bir veya iki tanesini yapıyorum. Tabi bu hareketler öyle komplike değil, sadece kendimi ofis ortamında esnetebileceğim şeyler. Ve ağrıları kestiğini söyleyebilirim.

Şuan için bacaklarımın biraz daha sıkılaştığını söyleyebilirim. En son bacak idmanımı 1 hafta önce yapmama rağmen, bacak adalelerim gayet sert. Bakalım üçüncü dersten sonra vücudumuzda neler değişecek 🙂

You May Also Like