Hi guys ! Bugün yeni bir seriyle karşınıza çıkıyorum. Serimizin ismi ise, başlıktan da anlaşılacağı üzere; erkek adam pilates yapar ders 1. Konunun başlığı neden böyle cinsiyetçi filan diyebilirsiniz. Haklısınızda fakat ülkemizde bildiğiniz üzere, erkek adam pilates yapmaz tarzında saçma bir algı mevcut. Haa bu herkes için geçerli değil, bir sürü erkekte bu sporu yapıyor. Hatta ünlü sporcular bile, antrenmanlarını pilates ile destekliyorlar.

Şimdi erkek adam pilates yapar ders 1‘e geçmeden önce, pilates hakkında biraz genel bilgiler vermek istiyorum.

Pilatesin Tarihi Nedir ?

Pilatesin tarihi nedir başlığı sizi yanıltmasın, aynı erkek adam pilates yapmaz gibi. Şimdi pilatesi bizlere kazandıran, dünyaya getiren kişi Alman, Joseph Hubertus Pilates’dir. Yaratıcısından da anlayacağınız gibi, pilatesi bulan bir erkektir. Hatta ilk zamanlar pilatesi erkekler uyguladığını da söyleyebilirim. Bir anti parantezde Joseph Pilates için açmak istiyorum. Bir şeyler bulup, isimlerini veya soyadlarını veren kişileri hep kıskanmışımdır. Düşünsenize bulduğunuz bir şey, sizden sonra da sizinle beraber anılacak. Kısacası ölümsüzlük bu.

Her neyse gelelim pilatesin tarihi ve gelişim sürecine. Joseph Hubertus Pilates 1880 yılında dünyaya gelmiş; raşitizm ve astım tanısı konularak, kendisine fazla bir ömür biçilmemiş. Fakat Joseph, yaşamak için araştırmalara başlamış. Gerek tıp kitapları gerekse uzakdoğu kitaplarıyla kendi kendini geliştirmiş. Bu süreçte, farklı spor dallarıyla uğramış ve pilatesi yaratmış. Birinci dünya savaşı sırasında, İngiltere’de polis güçlerine eğitim veriyormuş. Ardından ülkesinde, yaralanan askerlerin iyileşmesi, rehabilitasyonu için yarattığı pilatesi uygulamış. 1926 yılında ise Amerika’ya taşınmış ve kendi stüdyosunu açmış. Bu stüdyoya da, ilk gelenler erkekler olmuş. Sonradan kadınlarda pilatese şans vermiş ve günümüze kadar, yeni hareketlerle eklenerek kendini geliştirmiş. Joseph Hubertus Pilates, 1967 yılında aramızdan ayrılmış. Bir çok hareketi bulmuş.

Peki ben bunları neden anlattım ? Okuduğunuz üzere, pilatesi bulan bir erkek. Askerler ve polisler üzerinde uygulanmış sonrasında ise, kadınlara lanse edilerek koskocaman bir haksızlık yaratılmış. Belki de bu durum bizim ülkemiz için geçerlidir. Avrupa’da veya dünyanın başka bir ülkesinde bizim ki gibi bir algı var mı, bilemiyorum.

Ve gelelim; Erkek adam pilates yapar ders 1′e. Bu bir yazı dizisi olacak, çünkü pilatese başladım. Pilates serüvenimi sizler ile paylaşmak istiyorum. Belki, önyargılar sebebiyle pilatese başlamayan erkeklere bir fikir verebilirim.

Bir pilates stüdyosuna gittiğinizde, sizi bir kaç alet karşılayacaktır. Bunlardan ismen bahsetmek gerekirse; reformer, cadillac, ladder barell, chair, konnector. Bu aletler hakkında açıklayıcı bilgiyi daha sonra ki derslerimizde vermeyi düşünüyorum. Çünkü şuan bunlar hakkında, öyle ahım şahım bir bilgim yok.

İlk dersimde reformer ile haşir neşir oldum, cadillac’ta da bir kaç hareket yapmışlığım var fakat bunlar cadillac aletini kullandım demek için oldukça erken. Sadece alt kısmını kullandım demem daha doğru 🙂

Daha önceden spor yapmışsanız veya spor yapıyorsanız, aslında pilatese bir adım önde başladığınızı söyleyebilirim. Eksikliği ise; eğer yaptığınız sporlarda gerekli ısınma, soğuma, esneme hareketlerini yapmadıysanız bu kötü bir durum oluyor ki ben bunu yaşadım. Bazı hareketlerde, o kadar kötü hissediyorsunuz ki anlatamam. Burada ki kötü hissetmek ise, kuvvetinizi, gücünüzü bilseniz bile, hareketin tam anlamıyla hakkını verememek. Gerçi bunun da uzun bir yolculuk olduğunu bildiğinizden kafanıza takmıyorsunuz. Her şeyi bir derste halledebilecek olsak, hayat ne kadar basit olurdu 🙂

İlk derste, nefes alıp vermeyi, hareketlerin isimlerini, duruşları öğrenmeye başlıyorsunuz. Hayatı boyunca bir kalastan farkı olmayan benim için pilates, büyük bir maceraya atılmaktı. Pilates sizi terletiyor mu ? Terletiyor. Nefes nefese bırakıyor mu ? Öyle fitnessta ki gibi bırakmadı ama zorladı. Ders sonunda mutlu ayrılıyor musunuz ? Kesinlikle evet. Hatta ileri giderek size şunu söyleyebilirim, keşke daha önceden pilates ile tanışmış olsaydım.

Erkek adam pilates yapar ders 1‘in sonunda en büyük pişmanlığım bu oldu. Ertesi gün uyandığımda, kaslarım esnek olmadığından hafif bir ağrım oldu ama bu internette okuduklarım gibi değildi. İnternette okuduklarıma göre, millet düzgün yürüyememişte, ağrıları olmuşta falan filan. Bunların hiç birini yaşamadım.

Pilatesten çıkıp eve geldiğim zaman, özellikle ciğerlerimin ve burnumun yandığını hissettim. Hayatım boyunca hiç bu kadar nefes alış verişe dikkat etmemiştim. Sanırım ciğerlerim açılıyor 🙂 Bu durumu daha önceden okuduğum için, beni korkutmadı ama ilginç geldi. Sabah uyandığımda hafif ağrılarım vardı ki bu da normaldi. Kaslarımı esnetmeye uzatmaya çalışınca, yıllar sonra kaslarım şaşırdı. Belki hiç çalıştırmadığım kaslarıma bile bu sefer yük bindirdim.

İlk ders sonunda şunu da söyleyebilirim, merkez bölgenizi inanılmaz çalıştırıyorsunuz. Pilatesi, normal idmanlar ile kombinleyince neler olacak açıkcası çok merak ediyorum.

Erkek adam pilates yapar ders 1, hakkında söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Erkek veya kadın fark etmez, pilates yapın arkadaşlar. Özellikle erkekler, baskılardan korkmayın gidin stüdyoya derslere katılın, mali durumunuz yetiyorsa özel ders alın. Bir erkek olarak konuyu performansa da getireceğim. Bazı hareketler emin olun, ilerleyen dönemlerde; yol su elektrik olacak dönecek. Sizde performansınızı arttırmak istiyorsanız, pilatese şans verin 🙂

Erkek adam pilates yapar ders 1, şimdilik burada son buluyor. Erkek adam pilates yapar ders 2’de görüşmek üzere, kendinize iyi bakın 🙂

You May Also Like