Hi guys ! Biraz moral bozmaya var mısınız ? Oldukça yorucu ve gergin bir günün ardından, hıncımı sizlerden çıkarma niyetindeyim. ( Şaka yapıyorum / yada yapmıyorum ). Enerji içecekleri denildiği zaman herkesin bir fikri vardır. Genelde; kalp riskini arttırıyor dense de, ” abi ben günde 3 kutu içiyorum bir şey olmuyor ” anti teziyle de karşılaşabileceğiniz bir ortam vardır. Enerji içecekleri zararlı mı yoksa yararlı mı ? Adı gibi enerji veriyor mu ? Bir sürü soru sıralayabiliriz. Biz enerji içeceklerinin zararları hakkında, ufak bir kısmı ele alacağız.

Genelde enerji içeceklerinin zararlarından bahsedilirken, sanki çok fazla kullanmanız gerekiyormuş gibi bir algı yaratılır. Bu biraz da bir kereden bir şey olmaz mantığı gibidir. Haa enerji içeceğinin zararlarını sayacak olursak; içerisinde ki maddeler sebebiyle dişlerinize zarar verir, banko olarak yazın bunu. Karaciğeriniz, ruhsal durumunuz, kilo alımınız gibi bir sürü yan etkileri de vardır.

Öf bunlarda bir şey mi ? diyenlerdenseniz, hadi sizi biraz şaşırtalım. Texas Üniversitesinin son çalışmalarına göre, sadece 1 kutu enerji içeceği bile kalp krizi geçirmenize yetebilir. Enerji içeceği; kan damarlarınızı daraltıp, organlarınıza giden kan akışını bozabilir. Sonra mı ? Hoşgeldin kalp krizi. İşin daha da kötü tarafı; sigara içseniz de içmesenizde size zarar veriyor. Bunu neden söylüyorum hemen açıklayayım. Düz mantık ile, olaya yaklaşacak olursak; sigara içen kişilerin zaten damar sağlığında problem olma ihtimali daha yüksektir. Böyle birinin üstüne enerji içeceği ile, kalp krizi ihtimalinin artması da yüksek olacaktır. Fakat sigara içmeyen birinde bile kalp krizi riski artıyor ve dediğimiz etkiler ortaya çıkıyor.

Enerji içeceklerinin içinde bulunan; kafein, taurine, şeker ve diğer bileşenler, kullanıcıların hayatını riske atıyor. Burada taurine’e dikkat çekmek istiyorum. Taurine aslında spor öncesi pre-workout ürünlerinin içerisinde olan bir maddedir. İlerleyen günlerde taurine hakkında bir yazı ele almak istiyorum fakat konu dağılmasın diye, şimdilik es geçeceğim.

Spor öncesi enerji içeceği kullanımı gibi bir niyetiniz var ise, onu hemen çöpe atıyorsunuz. Yok zaten ben kullanıyordum diyorsanız da, bunu bir daha asla tekrarlamıyorsunuz. Hani günlük hayatta tüketmenize bir şey demem ( bu kadar etkiye rağmen ) ama spor öncesi hiç gerek yok. Sağlığınızın yanı sıra, enerji içeceklerinin adına kanarak kullanmak doğru bir seçim olmayacaktır. Enerji içecekleri kanlarda oksijen taşımasını arttırmayacaktır. Eee damar genişliğiniz azalınca bu daha da azalacaktır. Antrenmanlarda ise sizin damarlarınızın genişlemesi işinize yarayacak olan şeydir. Onun için antrenman öncesi enerji içeceği kullanmak, yarar değil zarar sağlayacaktır. Düşünsenize, vücudunuzda oksijen doğru gitmiyor ve kalbinize daha fazla baskı biniyor. Çünkü kalbiniz, organlarınızı beslemek istiyor. Sonuç ? Daha fazla çalışan kalp ve durma riski 🙂

Bu kadar kötüledikten sonra, ben hiç mi içmiyorum. Çok seyrek içerim, yılda bu bir elin parmağını geçmez. İngiltere’deyken alkol ile kullanıyordum ki bunun da ne kadar sağlıksız olduğunu biliyordum. Uzun süredir alkol ile de karıştırmadım. Sizde bu konuda enerji içeceklerinin zararlı olduğunu bildiğinizden, içmemenizi umuyorum.

Bize bu yazıyı yazdıran asıl Red Bull’a teşekkür etmek lazım. Adamlar 1 Nisan 1987 yılında, ürünlerini piyasaya sürdüklerinde bir devrim yaptılar. Sadece bir ürün piyasaya sürmediler, ayrıca olmayan bir ürün kategorisi yarattılar. Bu sayede biz bugün enerji içeceklerinin yararlarını veya zararlarını konuşuyoruz. Teşekkürler Red Bull, enerji içeceklerinin atası…

You May Also Like