Hi guys ! 2019’da daha düzenli bir blog yazmaya karar verdim ( 1 hafta içerisinde yine bu yalan olur ama neyse. ) Şimdi gelelim ilk 2019 konumuza; enerji içecekleri sizi öldürüyor. Ya canım biz zaten her gün ölüyoruz tarzında arabeske bağlamadan önce oturun ve yazdıklarımı okuyun. Tamam bende votka enerjiye hayır demeyen biriyim ama enerji içecekleri sizi öldürüyor arkadaşlar. Hadi beni boşverin siz yaşayın. ( ne kadar düşünceli bir blogger ). Eee güzel kardeşim bu yeni bir bulgu değil ki, yıllardır bilinen bir şey diyebilirsiniz, lütfen demeyin çünkü bu kardeşiniz size en güncel bilgilerle gelmeye çalışıyor.

Şimdi enerji içecekleri sizi öldürüyorda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Daha önceleri alkol ve enerji içeceklerinin birleşimi kalpte ritim bozukluğu yaptığını ve krize yol açtığını okumuşsunuzdur. Yada hiç kasmadan bir bilmiş bunları size söylemiştir. Benim ilk bu bilgiyi öğrendiğim kişi de böyle biriydi. British Medical Journey’de yayınlanan son vaka ise olayın sadece kalpte bitmediğini söylüyor. Bu bizi kanatlandıran güzel içecekler karaciğerimize de oldukça büyük etkiler bıraktığını söylüyor. Yani kalpten sonra karaciğerimizde risk altında. Eee kardeşim kalbe zarar veren zaten karaciğere de zarar verir diyorsanız, eyvallah abi derim.

50 yaşlarında bir inşaat işçimiz günde 4-5 adet enerji içeceği içiyormuş ki bunun normal sınırdan fazla olduğunu söylemeye bile gerek yok. Mide bulantısı, baş dönmesiyle acile kaldırılmış. İlk başlarda bildiğiniz soğuk algınlığı teşhisi düşünülmüş fakat daha detaylı inceleme sonucunda gözlerinde ve cildinde sarılaşmalar tespit edilmiş. Meğer bu abimiz karaciğer enfeksiyonu geçiriyormuş. Bu vaka enerji içeceklerinin karaciğer üzerinde etkisini kanıtlayan ilk bulgu da değil. Tarihleri 2011 yılına aldığımızda, bir kadında akut hepatit teşhisi konmuş. Kadın başlarda itiraf etmese de günde 10’a yakın enerji içeceği tükettiğini sonradan söylemiş. İnsan sıkıyı görünce, gerçekleri dökülmeye başlıyor 🙂

Enerji içeceklerinin içerisinde ki maddeler, karaciğerinize iyi gelmiyor. Ve bu da enerji içecekleri sizi öldürüyora çıkıyor. Tabi bu örnek vakalara bakınca, ciddi anlamda enerji içeceği tüketildiğini görüyoruz.

Enerji içecekleri sizi öldürüyor sonucuna çıkması için belki sizin de o kadar enerji içeceği tüketmeniz gerekiyordur. Yinede bu mereti tüketirken, alkolle azami ölçüde karıştırın. Hani alkol ile beraber tüketmeyin desem de, beni dinlemeyeceksiniz. Bu uyarıyı yaparken ben bile uyup uymayacağıma emin değilim. Emin olduğum tek şey bu vakalarda ki arkadaşlar gibi fazla tüketmeyecek oluşum.

Ünlü enerji içeceklerinden red bull‘un fiyatına bakınca 5.25 TL olduğunu görüyorum. Bu meret İngiltere’de bile pahalıydı. Günde 10 tane tüketecek olsanız 52.50 TL’i gözden çıkarmanız gerekiyor ki bu da bana pek inandırıcı gelmiyor. Aranızda enerji içeceğine günde 52 TL verecek varsa zaten tüketsin arkadaşlar.

Neyse kıssadan hisse enerji içecekleri sadece kalbinize değil, karaciğerinize de zarar veriyor. Ve karaciğere pek önem vermeyen biri olsanızda, vücudumuzda ki en önemli organlardan biri. Diğer organları da ötekileştirmiyorum ama bu doğru.

Enerji içecekleri sizi öldürüyor adlı 2019’un ilk yazısını okuduğunuz için teşekkür ederim. Lütfen ölmeyin de sitede hit artsın 🙂

You May Also Like