Hi guys ! Size 10 puanlık bir soru soracağım; elektronik sigara kullanıyor musunuz, kullanmıyor musunuz ? Cevabınız ”evet” ise, 10 puanı kazanmaya hak kazandınız. Üstüne yetinmiyorum ve bonus ödülü olarakta moralinizi bozuyorum. Patron çıldırdı, hadi bakalım 🙂 Elektronik sigaralar, son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirdi. Valla ne yalan söyleyeyim; elektronik sigara piyasasında olan markaları takdir ediyorum. Aromadır, makinedir, likitidir, kapsüldür bir sürü şey çıkarıyorlar. Bazı modeller çok tipsizken bazıları çok şekil gözüküyor. Bakın elektronik sigara kullanmayan biri olarak bunu ben söylüyorum. Kullanan kişilerin geneli ise; sigarayı dolayısıyla nikotin bağımlılığını yenmek için bu cihazları satın alıyorlar. Yani işin başında durum böyleydi, şuan ise böyle olduğunu düşünmüyorum. Hayatında sigara, nikotin ile tanışmamış kişiler bile gösteriş olsun diye elektronik sigarayı satın almaya başladılar. Bu cihazların; aroma kokuları güzel gelirken, saçma sapan, abartı duman çıkarması da bir o kadar sinir bozucu. Aaaa pardon; duman dedim, buhar olacaktı… Bu dediğime takılan bir sürü elektronik sigara kullanıcısı var. Neymiş efendim; o duman değil buharmış ve sağlığa zararı yokmuş.

İşin sağlık kısmına girmek için elimde pek bir done yok, sadece fikirlerimi belirtebileceğim için susuyorum. Amma velakin moral bozacak bir araştırmam var mı ? Tabikisi. Şimdi sevgili elektronik sigara kullanıcısı arkadaşlarım, hepiniz bunun zararlı olup olmadığını merak ediyorsunuz. Size kötü haberim şu ki; büyük ihtimal bir bağımlılığınızı başka bir şey ile değiştirdiniz. Lancet’te yayınlanan makaleye göre ( linke tıklarsanız elektronik sigaralar hakkında 262 tanecik makaleyle karşılaşabilirsiniz ), elektronik sigaralar %28 oranında sigarayı bırakmanızı engelliyor. Yani amacınız sigarayı bırakmaksa %28 oranıyla bu ihtimalinizi ortadan kaldırıyor. Nikotin yerine; likit mi dersiniz su buharı mı dersiniz ona bağımlı oluyorsunuz.

Her şeye rağmen; bu mereti kullanacaksanız sizden iki tanecik isteğim olacak. Birincisi, elektronik sigaraları körü körüne korumayın. Daha çok yeni bir şey olduğu için, elektronik sigara zararlarının ne olduğunu bilmiyoruz. Belki de gerçekten zararı yoktur fakat bunu zaman gösterecek. Tarihe bakacak olursak, bir çok şey için sağlığa iyi geliyor denilip, aradan geçen yıllar sonra aslında kötü geldiği ortaya kondu. Bu da öyle bir şey olabilir. Sigaraya filan hiç başlamadıysanız elektronik sigaralara geçiş yapmayın.

Ben seviyorum ve kullanıyorum arkadaşım diyorsanız da; lütfen duman/su buharı üfleyerek video filan atmayın. Instagram keşfete bir bakıyorsun millet, buharlı lokomotif gibi 🙂

PS: Elektronik sigarayı bu kadar gömdükten sonra; e-likit satan arkadaşlardan uygun fiyata reklam alınır.

Saygılarımla

PS-2: PS-1’i ciddiye almayın, başımız belaya girmesin 🙂

You May Also Like