Evet arkadaşlar 6 Şubat 2016 tarihinde İngiltere topraklarına vardım. Bugün ayın 10’u. Okulda üçüncü günümü bitirdim. Yazacak bir çok konu birikti fakat şuan oldukça meşgul olduğumdan vakit ayıramıyorum. Ayrıca macbook’um bozulduğu için başka bir bilgisayar kullanıyorum. Bu bilgisayarda da pek rahat yazabildiğimi söyleyemem. Her neyse bodoslama konuya gireyim. Okula vardığımda ( Kaplan ), doğruca danışmaya gittim. Zaten her pazartesi günü yeni öğrenciler geldiği için onlar da sizi bekliyor. Yani alışıklar. Danışmaya I’m a new student diye basit bir cümle kurdum. Onlarda beni kafe kısmına yönlendirdiler. Orada benim gibi bir kaç yeni öğrenci daha vardı. Ardından size bir sticker veriyorlar. Onu üstünüze asıyorsunuz, adınız ve öğrenci numaranız bu kağıtta mevcut. Bir adette mavi dosya veriyorlar. Burada ilk gününüzde neler yapacağınız, oxford maps ve kişisel bilgilerinizin olduğu, sonunda okula vereceğiniz bir kağıdı doldurmanız isteniliyor. Dosyada bir kaç gereksiz şey ve şeker mevcut. İlk gün yanınıza okul kabul kağıtlarınızı filan getirmenize gerek yok sadece pasaportunuzu unutmayın. Ben tüm evrakları getirdim hiç bir işe yaramadı ama pasaportumu unuttum 🙂 Her neyse onu da ertesi gün getirdim ve o iş halloldu, tabi bu sırada ID kartımı bıraktım. Danışma kısmında okul kartınız için bir adet resim çekiyorlar. Sonra sizi yeni öğrencilerle beraber bir sınıfa götürüyorlar. Burada doldurduğunuz kağıdı öğretmen kontrol ediyor ve size sorular soruyor. Aslında bu sizin bir nebze speaking sınavınız oluyor. Sizin sıranız geçtiğinde bir de writing kağıdı veriyorlar. Burada bize yolculuğumuzun nasıl geçtiği hakkında bir şeyler yazmamız istendi. Bu kısımlarda atlatıldıktan sonra doğruca bilgisayar odasının yolunu tutuyorsunuz. Burada da listening ve grammer üzerine bilgisayarda sınav oluyorsunuz. Bu arada online erişim yapabileceğiniz bir platform mevcut. Bu sınavda öğrenci numaranız ve şifrenizi belirliyorsunuz. Evde, dışarı da vb. bu online sisteme bu şifrenizle giriyorsunuz. Onun için şifrenizi belirlerken dikkatli olun.

ders  Dil Okulunda İlk Gün ders

Bunlar bittikten sonra ise sizi alıp kısa bir Oxford turu yaptırıyorlar. Açıkçası yağmur ve rüzgarda götüm dondu arkadaş. Döndüğünüz zaman ise sizi yine bir sınıfa sokuyorlar. Burada okulun müdürü diyebileceğimiz bir adam ve genel bölümlerin sorumluları gelip size bilgi veriyor. En sonunda ise hangi kurdaysanız ona göre kitaplarınızı ve ders programınızı veriyorlar. Buradan çıkınca da danışmadan pasaportunuzu geri alıyorsunuz. Hediye olarak da öğrenci kartı veriyorlar.

İşte sevgili arkadaşlar ilk gününüz böyle bir koşuşturma içinde geçiyor. Ertesi gün derslerinize başlıyorsunuz. O konuya da geleceğim ama ertesi gün bu K+ denilen online sistem ve kulüpler hakkında bilgi verdikleri Study Centre Induction var. Bunu kaçırmamanızı öneririm. Çünkü hem sistemi öğreniyorsunuz, hem okulun sosyal aktiviteleri, öğrenci alanı, kütüphane gibi şeyler hakkında genel bilgiler alıyorsunuz.

İlk gün illa bir endişeniz oluyor. Bunu kimse inkar edemez. Sonuçta bilmediğiniz bir ortama giriyorsunuz. Eğer seviyeniz yüksek değilse diğer kişilerden çekine bilirsiniz. Size tek söyleceğim şey koyun götüne. Valla bildiğiniz tarzanca konuşuyorum. Hatta konuşamıyorum edemiyorum. Yanlış yapsanız ne olacak arkadaş. İlerleyen günlerde daha bir çok şey yazacağım. Şu macbook’um bir gelsin hele.

Sonuç;

  • İlk gün genel bir sınava giriyorsunuz
  • Ufak bir Oxford gezisi yapıyorlar
  • Karşınızdakileri anlamamanız oldukça normal
  • Bir sürü farklı milletten insanlarla konuşmaya çalışıyorsunuz
  • Study centre ınduction’u sakına kaçırmayın

You May Also Like