Hi guys ! Bugün sizlere Türkçe basımı artık olmayan bir çizgi romandan bahsedeceğim. Son yıllarda çekilen filmler ile hayran kitlesini arttıran Deadpool’dan bahsediyorum. Gişe hasılatlarını kıyaslamadım ama, gerek ülkemizde gerek yurtdışında baya olumlu yorumlar okumuştum. Filmleri eğlenceli ve kafa dağıtıcı olsa da, çizgi romanları için aynı şeyi söyleyemen ben bile Yaşayan Ölülerin Gecesi’ni beğenmiştim.

İlk baskısını Ekim 2015 yılında yapan Deadpool Yaşayan Ölülerin Gecesi’nin şuanda sıfır satışı mevcut değil. JBC neden bu kitap için yeni baskıya girmiyor, anlamıyorum. Yayınevin sahibi Ertan Bey’in yorumlarına göre Deadpool’un satış rakamları oldukça iyi. ( internet forumlarında yazdıkları baz alınmıştır ). Zaten Deadpool’un rüzgarı arkasına aldığını tahmin edebiliyorum.

Her neyse geveze kiralık katilimiz Deadpool mide fesatından komaya giriyor. Gözlerini açtığında, yemek yediği restaurantta kimsenin olmadığını fark ediyor. Bir notta ise, uyandıramadıklarını ama kapıları kapattıklarını ve böylelikle güvende olacağını düşündüklerine dair bir not buluyor. Eh tabi, kahramanımız olayı pek anlamıyor ve dışarı çıkıyor. Çıktığında ise, caddelerin terk edilmiş ve darmadağın olduğunu görüyor. Bilin bakalım bu senaryo size neyi hatırlatıyor ?

Komadan uyanmak ? check

Etrafta kimsenin olmaması ? check

Sokaklar darmaduman ? check

Heralde kitabın adını bilmesemde bu kadar şeyi okuduktan sonra direk vereceğim cevap; The Walking Dead olurdu ki çizgi romanımızda da durum bu. Bir salgın sebebiyle insanlar zombilere dönüşüyorlar. Burada The Walking Dead’den fark ise, zombilerin akıllarının başında olması. Yani tam olarak akılları başında denemez belki ama sizlerle konuşabiliyorlar. Sanki istemeden sizi yiyorlar da diyebiliriz.

Deadpool Yaşayan Ölülerin Gecesi deadpool cizgi roman

Eh kahramanımız boş durur mu ? Etrafında kilere kesmeye, doğramaya başlıyor fakat bu kısa süre sonra onu sıkıyor. Sebebi ise, sizi ısırmaya çalışan ama bundan pişman olduğunu söyleyen bir sürü zombi var. Derkeeen yoları yeni insanlarla kesişiyor hatta korunaklı bir yerleşim yeri buluyor. Gayet izole olan insanların yaşadığı, güvenli bölge de diziye çok güzel bir gönderme. Eeh dizi de olduğu gibi, korunaklı yerleşim yerinde ki huzurda uzun süre sürmüyor. Kendisi gibi bir süper kahramanında orada yaşadığını öğrenince, biraz araştırma yapan geveze kiralık katilimiz Deadpool bazı gerçekleri öğreniyor ve bu salgına son verecek ilaç için yola koyuluyor. Hikayenin sonunu sizlerle paylaşmıyorum çünkü biraz ortada kalıyor, eh bir de spoiler olmasın.

Zaten Deadpool Yaşayan Ölülerin Gecesi bu kitapla bitmiyor. Eylül 2016’da basılan Deadpool  Yaşayan Ölülerin Dönüşü ile seri devame diyor. Onun hakkında da yazıyı ilerleyen günlerde ele alacağım.

Yaşayan Ölülerin Gecesini okuyalı baya uzun zaman olmuştu. Kitaplığımı düzeltmek için popişimi kaldırınca, bir kaç çizgi romanı kenara ayırdım ve tekrardan okumaya karar verdim. Bu hikayeyi de, tamamen unutmuşum ve özlemişim. Deadpool’un Türkiye’de basılmış en iyi çizgi romanlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Eğer ikinci elini veya koleksiyon için okunmamış versiyonunu bulursanız, edinip okumanızı öneririm. Deadpool kafa dağıtmak için oldukça etkili bir yöntem.

Deadpool Yaşayan Ölülerin Gecesi  tanıtım bülteninden;

Deadpool mide fesadından komalık olmuştur ve uyandığında New York Şehri’ni yarı bilinçli zombiler tarafından istila edilmiş durumda bulur! Ve bu zombiler “canlı et açlığı” olayından pek de hoşnut değildirler. Geveze Paralı Asker, ağızlara layık Paralı Asker olmaktan yırtabilecek midir?! Ayaklarını sürüye sürüye ortalıkta dolanan, eti çürümekte olan iğrenç canavarla gerilime hazır olun — mücadele ettiği bütün o zombileri de unutmayın! (Çaktınız mı? O ilki Deadpool’a göndermeydi. Kim demiş zombi korku çizgi romanlarında mizah olmaz diye?) Deadpool hayranlarının favori serisi “Deadpool Killogy” yazarı Cullen Bunn bize Deadpool’un en karanlık öykülerinden birini sunuyor — bunu da sırf çizgi roman siyah-beyaz (ve kırmızı) olduğu için söylemiyoruz! Sizi uyarıyoruz, canlar! Öyleyse yemek zilini çalın ve kapıyı kapatıp bir güzel çivileyin zira Deadpool yürüyen ölülerle kapışacak!

Deadpool: Yaşayan Ölülerin Gecesi serisinin #1-4 arası sayıları (Yani tamamı!) bu ciltte toplanmıştır. Yazan Cullen Bunn ve çizen Ramon Rosanas. 

You May Also Like