Hi guys ! Uzun bir süreden sonra anime izlemelerine tekrar başladım. Herhalde çizgi romanlara başlayınca anime aşkımda tekrardan alevleniyor. Konusunu inceleme gereği bile duymadan bir tane seriye balıklama daldım. Animemizin adı Date A Live ! Klasik lise öğrencisini görünce, off yine aynı muhabbetler dönecek diye bekliyordum ki öyle de başladı. Üvey bir kız kardeş, kahramanımızdan daha ufak tatlı bir şey. Date A Live ilk başta, yıllar önce gerçekleşen bir uzay patlamasının tanımıyla başlıyor. Uzay patlaması da, ne saçma bir şey diye içimden geçirmedim değil. Neyse, ilk bölümden bu kadar eleştirmeyelim. Uzay patlaması dedikleri şey, gök taşı düşmesi gibi bir etki bırakıyor. Düştüğü yeri yok ediyor ve ölümcül sonuçlar doğuruyor.

Uzay patlaması uzun yıllar gerçekleşmese de son yıllarda tekrar kendisini hatırlatıyor. Kahramanımız Shido Itsuka, uzay patlaması konusunda Japonya’nın en güvenilir yerlerinden birinde yaşıyor. Bizde ki deprem risk haritasında, en güvenli yerler olarak düşünebilirsiniz. Fakat uzay patlaması bir fay hattı olmadığı için, nereye ne zaman düşeceğini bilemiyorsunuz. Gün geliyor, Shido Itsuka’nın yaşadığı şehirde uzay patlaması alarmı veriliyor. Burada dikkatimi çeken küçük bir ayrıntı mevcut. Adamlar bunun alarmını veriyor ve şehirde ki en yakın sığınaklara yönelmeleri konusunda halkı uyarıyorlar. Eee bundan bize ne diyebilirsiniz ? Benim aklıma nedense, bir savaş anında veya doğal afette bizde ki sığınaklar geldi. Daha doğrusu olmayan sığınaklarımız.

İngiltere’de yaşarken, sizler için eski bir İngiliz evinin fotoğraflarını ve içeriğinden bahsetmiştim. Tabi Oxford’da binaların çoğu eski olduğundan, savaş zamanlarından kalan sığınakları mevcut. Benim ele aldığım evde ki, sığınak bakımsız ve havasızdı. Fakat böyle bir durumda gayet düzenlenebilir ve kullanılabilir hal alabilirdi. Bizde ise, evlerin altında ki kapalı otoparklar mı sığınak olarak kullanılabilir diye düşünmüyor değilim. Bina yıkılırsa ise, hakkımızda hayırlısı. Neyse Date A Live konusundan fazla uzaklaşmayayım J

Shido Itsuka’da uzay patlaması alarmı verilince, en yakın sığınağa giriyor fakat aklına üvey kardeşi Kotori aklına geliyor. Sabah kahvaltısında, fast food için sözleştiklerini hatırlıyor. Burada şöyle bir ince ayrıntı mevcut, Kotori fast food yemek için Itsuka’dan söz alıyor. Uzay patlaması olsa bile geleceğine söz veren Itsuka hemen kardeşini telefon ile aramaya başlıyor. Telefonuna bakmayan Kotori’nin GPS’den konumuna bakıyor ve ne görsün ? Eveeeet tahmin ettiğiniz gibi. Kotori fast food’un orada konum vermektedir. Hemen sığınaktan çıkıp koşmaya başlakayan Itsuka’nın yakınlarına bilin bakayım, ne düşüyor ? Uzay patlaması kısacası gök taşı. Amma velakin bu ne bir uzay patlamasıymış ne de bir gök taşı. Burası Date A Live’in spoiler kısmına giriyor. Eğer izlemeyi düşünüyorsanız, burayı bir atlayabilirsiniz. Haa ilk bölümden pek spoiler yok ama neyse. Itsuka’mızın önüne düşen bu uzay patlaması gayet, kanlı canlı bir kız. Üzerinde ki zırhı ve hayvan gibi kılıcını saymazsak, sizden bizden biri. Hee tabi aramızda düştüğü yeri yok edebilenlerimiz varsa, tıpkısının aynısısınız.

Bizim Itsuka böyle birini görünce şok. Nasıl olmasın ki ? Neyse efendim bu hanım kızımız; sende mi beni öldürmek istiyorsun sorusuyla sert bir giriş yapıyor. Itsuka mala bağlamış bir şekilde dururken, 3 tane uçan kız bu hanımefendiye saldırmaya başlıyor. Antiparentez, okulun en güzel, en zeki, en sportif vb vb. kalıplarıyla nitelendiren kızı da bu uçanlardan olduğunu belirteyim. Çıkıyorlar er meydanına, savaşmaya başlıyorlar. Sonuç ?

Bizim Itsuka gözlerini açtığında bir gemide kendini buluveriyor. Geminin komutanı ise kim çıksa beğenirsiniz ? Üvey kardeşi Kotori. Şaşırdık mı ? Hayır J

Konumuz biraz daha açıklığa kovuşuyor. Uzay patlaması denilen şeyler aslında ruhların etkileri olduğunu burada öğreniyoruz. Bir ruh düştüğünde, düştüğü yeri yok ediyor. Aklıma bunu yazarken Supernatural geldi, orada da meleklerin düştüğü bir kısım vardı. Neyse efendim, Kotori’nin bulunduğu bu grup ise Japonlar tarafından oluşturulan; Anti-Ruh Örgütüne bağlıdır. Bu Anti-Ruh Örgütü adından da anlaşıldığı gibi, düşen ruhları avlayıp öldürmekle yükümlüdür. Why ? Ne yaptı bu ruhlar diye soracak olursanız, ilerleyen bölümlerde detaylara erişeceğimi umuyorum.

Ruhları yok etmenin bir kaç yolu olduğunu Date A Live’in ilk bölümünün sonunda öğreniyoruz. Birincisi aklımıza gelen yöntem olarak; onları öldürmek. Fakat fiziksel olarak çok atik ve güçlü oldukların bu yöntem oldukça zorludur. Bir diğer yöntem ise, kahramanımız Shido Itsuka’nın uygulayacağı yöntem olan; ruhu tavlama özelliğidir. Haa ? diyebilirsiniz, ben dedim. Bildiğiniz ruh tavlama görevleri mevcut. Bunun için smilasyon bile yapmış adamlar. Bu smilasyona ise eğitim diyorlar. İlk bölümümüz ise burada son buluyor. İlerleyen bölümleri izledikçe daha detaylı bilgiye sahip olacağım.

Peki Date A Live’i önerir miyim ? İlk bölüm itibariyle şans vermeye devam edeceğim ama çok büyük bir anime beklemiyorum. Yani beni şaşırtan, kesin izlenmesi gereken animeler listesine girmeyecektir gibime geliyor.

Biraz da seri hakkında genel bilgi verelim. Date A Live serisinin yazarı Kōshi Tachibana ve 33 yaşında ki Tsunako çizimleri gerçekleştiriliyor. AIC Plus+ tarafından benim izlemeye başladığım animesi Nisan ve Haziran 2013 yılları arasında yayınlandı. Aslına bakarsanız, eski bir anime izlemeye başlamışım. 2015 Ağustosunda ise bir filmi yayınlanmış bulunuyor. İşin güzel tarafı ise, bitmiş bu seriye devam kararı alınmış bulunuyor. 2019 yılı için üçüncü sezonu çekilmiş.

Date A Live’i önerir miyim derken şunu da belirteyim. Light Novel’i, Mangası, Animesi, Filmi hatta oyunları olan bir seri bu. Şaş kaza iyi bir anime seçmişim. Şuan için; 39 bölüm 2 Ova olduğu gözüküyor. 4 adette oyunu mevcut. Bana kalırsa bir anime için oldukça başarılı rakamlara sahip gözüküyor.

2. Bölüm Sonrası

Aslına bakarsanız yayına hazırladığım Date A Live yazısı bir üst paragrafta bitiyordu. Fakat 2. bölümü de izleyerek yeni bir konu açmak yerine bu başlıktan devam etmeyi yeğledim. 2. bölüm hakkında ki kısımlar ağır spoiler içerebilir ona göre. Sonradan bana gelip; oğlum ne yaptın sen her şeyi açıkladın diye mızmızlanmayın. İkinci bölümde, karakterlerimizi biraz daha tanımaya başlıyoruz denenebilir. Kendi adıma konuşmak gerekirse, isimleri oturtmaya başladığımı söyleyebilirim 🙂

Date A Live origami

Yukarıda gördüğünüz beyaz saçlı hanım kızımız, bir üst paragrafta zeki diye bahsettiğim şahıstı. Tam ismini ikinci bölümde aklıma not alabildim. Origami Tobiichi adlı bu kız, okulumuzun en popüler kızı. Herkesin bilmediği kısım ise, anti ruh örgütüne bağlı bir asker. Gayet ilk bölüm ve ikinci bölümde sahada kendisini görebiliyoruz.

Origami ile kahramanımız Itsuka’nın randevulaşma sahnesi beni oldukça gülümsetmişti. Bildiğiniz Origami robot gibi davranıyordu ama randevuyu kabul etmişti. 2.bölümün sonunda ise Origami’nin Itsuka’yı korumaya çalışmasıyla takdirimi aldı. Animenin gidişini az çok tahmin edebiliyorum ve Itsuka bu kıza yazık edecek Rıza baba. İçimde kötü bir his var…

Date A Live Tohka Yatogami

Bir diğer baş karakterimiz Tohka Yatogami ise, yok edilmek istenilen ruh olarak karşımıza çıkıyor. Kendisinin üstte ki resmine aldanmanızı öneririm. Oldukça tehlikeli olabiliyor. İsmini ise kahramanımız veriyor. Kendisi de dünyaya neden geldiğini bilmiyorum. Kendi söylemine göre, gelecekten geliyor. O da Itsuka’nın randevu talebine okey veren bir diğer kızımız. Bizim Itsuka ikinci bölümden bildiğiniz Casanova’a bağladı, sonunu hayır etsin.

Üçüncü bölüm ile konu nerelere gidecek göreceğiz. İkinci bölüm sonunda Itsuka ve Tohka randevulaşma sözünü aldılar. İlerleyen bölümlerde anime servisi olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz :p

You May Also Like