Bundan bir kaç gün önce Avengers serisi hakkında bir yazı yazmaya başladım. Bu yazının konusu ne cilt tanıtımı ne de okuma listesi üzerineydi. Tamamen serinin çok karmaşık olmasını ele almıştım. İlerleyen günlerde üşenmez isem yazıyı tamamlayıp sizlerle paylaşacağım. Comics okuyan arkadaşlar bilirler, bu Avengers serisi cidden çok karışık. Son yıllarda çekilen filmlerle de çok güzel sükse yaptı. Hani belki benim beceriksizliğimdir ama okuma listeleri de çok karışık. Sağolsun internet ardından Türkiye’de yayınlayan GerekliŞeyler ara ara okuma sırasını yayımlıyor. Bazıları matematik problemi gibi olsa da belli ölçüde işe yarıyor.

Bene uzun bir ara verdikten sonra tekrar inat ettim ve bu Avengers serisini bitirmeye karar verdim. Hiç değilse Türkiye’de yayınlananları. Tabi ben bu kararı alınca engellerde karşıma bir bir çıkmaya başladı. Bildiğiniz gibi New Avengers serisini Gerekli şeyler yayınladı, arada mighty avengers, dark avengers ve siege serileri mevcut.Bunların çoğu Gerekli şeylerden çıksada serinin önemli kitaplarından House of M, İç savaş, Gizli İstila, Kuşatmanın bir kitabı Marmara çizgiye ait. Geçtiğimiz sene başladığım ve yarım bıraktığım bu seriye inat uğruna bu Ağustos ayı devam etme kararı almıştım. Elimde de serinin bir çok kitabı mevcutken sıra geldi Dark Avengers 1 adlı kitaba. Bu sıralamada 19. kitap olduğunu belirteyim. Yani öyle başlangıç kitaplarından filan değil. Her ne kadar internet kitapçılarını, ikinci elleri arasamda bulamadım. En son çare olarakta Gerekli şeylerin facebook sayfasında sordum. Sonuçta Gerekli şeyler Türkiye’de ki bana göre en hızlı baskısı tükenen kitapları tekrar yayınlayan yayınevi. ( Çizgi romanlar arasında ). Ve beni yıkan cevabı hemencik alıverdim. Dark avengersın 1. cildi maalesef tükenmiş. Sanırım yayın haklarından dolayı da Gereklişeyler tekrar basmayacağını açıkladı. Aynı şekilde daha önceden okuduğum mighty avengersında bir daha basılmayacağını öğrenmiş oldum. Belki zaman içerisinde bu iki seri basılabilir ama şuan için Gereklinin gündeminde yok. Ve yayınevi avengers serisini okumak isteyenlerin bu serilere takılmadan devam etmesini istiyor.

Sizlerde benim gibi bir durumdaysanız veya daha yeni avengers serisine başlayacaksınız, bu iki seri olmadan da okumaya devam edebileceğinizi bilin. Benim gibi boş yere bu yayınları aramayın.

You May Also Like