Hi guys ! Black Friday‘i geçtik fakat indirimler devam ediyor. Şimdi sırada Cyber Monday var ! Tüketim topluluğunda gün biter mi hiç ? Eğer Black Friday kesmediyse sizi Cyber Monday‘e davet ediyoruz. Eee Cyber Monday nedir diye sorabilirsiniz. Hemen sizi aydınlatayım arkadaşlarım. Türkçe karşılığı Siber Pazartesi anlamına geliyor. İlk 2005 yılında Shop.org adında bir sitenin başlattığı bu etkinlik yıllar içinde katlanarak büyüdü. Eee işin içine ebay, amazon gibi firmalarda girince haliyle dünya çapında katılımlar sağlanmaya başlandı.

Daha önce ki Cyber Monday verilerine bakıldığı zaman, %50 civarında ki katılımın mesai saatleri içinde çalışan beyaz yakalıların gerçekleştiği belirlenmiş. Yani sevgili patronlar, pazartesi günü personelinizden pek bir verim beklemeyin. Böyle indirim günleri devam ederse, insanların performansı düşecek gibime geliyor. Şirkette bile Black Friday‘de ortalık birbirine girdi.

Cyber Monday‘e şuan katılacak firmalara bakacak olursak; Amazon Türkiye ve H&M sitelerinde duyurularını yaptılar bile. Amazon Türkiye şuana kadar iyi güzelde, ürün yelpazesinin arttırılması gerekiyor. Neyse koskocaman Amazon, elbet yavaş yavaş bu sorunları da aşacaktır.

Ülkemizde Cyber Monday, tam anlamıyla bir furyaya dönmediğini de söyleyeyim. İlerleyen zamanlarda, dönerse de ismini değiştirmemelerini yeğlerim. Bizim Türk e-ticaret firmaları saçma sapan isimler buluyorlar. Benzer durumu Black Friday için yaptılar. Eee kardeşim, sen gidiyorsun yabancı bir ülkenin gününü alıp uyarlıyorsun sonra da ismini değiştiriyorsun. Bırak o isim öyle kalsın, beğenmeyen varsa da bir şey almaz olur biter.

Cyber Monday Cyber Monday cyber monday

Haa Amazon demişken, Türkiye ayağı bu Cyber Monday’de batırmış. Gitmişler, beklenen pazartesi adında bir şey yapmışlar. Beklenen pazartesi ? Are you serious ???

Neyse canlarım, Black Friday’den yararlanamamışsanız üzülmeyin. Pazartesi gününü bekleyin, belki aradığınız şeyleri daha uygun bir fiyata bulabilirsiniz. H&M şimdiden Cyber Monday‘e başladı. Amazon Türkiye ise, malum günü bekliyor.

Hepinize keyifli alışverişler. Kredi kartlarına fazla yüklenmeyin bu da benden dost uyarısı olsun. Alışveriş iyi güzelde sonra kredi kartı ekstresini görünce de, şaftınız kaymasın canlar 🙂

PS: Cyber monday ne zaman diye soracak olursanız; Black Friday’den sonra ki ilk Pazartesi.

You May Also Like