Hi guys ! Corona virüsü pandemi derken aklıma bir soru işareti takılmıştı. Uzmanlar ellerimizi sık sık yıkamamızı söylüyorlar. İşleyişin burasında bir sorunum mevcut değil. Ellerimi sık sık yıkıyorum. Hatta sıvı sabun yerine bildiğiniz kalıp, hacı şakir sabunlarını kullanabilirsiniz. Sıvı sabunlarda filan daha fazla kimyasal olduğu için kalıp sabun daha sağlıklı diyorlar. İşin bu kısmı ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilmiyorum. Yinede gittim Hacı Şakir sabun aldım, onu kullanıyorum. Kokusunu da daima sevmişimdir keratanın. Her neyse Corona virüsü hakkında benim merak ettiğim şeylerden biri ise kıyafet olayıydı. Sonuçta bu virüs temaslarla geçiyorsa, kıyafetlerde ve yüzeylerde de kalma durumu var.

Bu hafta içerisinde home office olduğumdan ki yarın tekrar nöbet sırası bana geliyor, şirkete gideceğim ( hakkımda hayırlısı ) bir durumu fark ettim. Ben 5 günde, iki kere pijama takımımı değiştirdim. Yani dışarıda giydiğim kıyafetleri sık sık değiştirirken, ev ortamında kullandığım kıyafetleri pek sıklıkla değiştirmedim. Belki bu işin psikopatlık boyutu diyebilirsiniz ve bunu oturdum yabancı sitelerde arattım. Virüsten korunmak için, ne sıklıkla evde giydiğimiz kıyafetlerimizi yıkamalıyız diye.

Metal gibi zeminlerde corona virüsünün daha fazla kaldığı gözlemlenmiş. Kıyafet gibi eşyalarda ise bu virüsün kalma süresinin daha az olduğunu belirtiyorlar. İşin kötü tarafı kimse net bir şey söyleyemiyor. Yani corona virüsü giydiğin sweette 24 saat kalacak diye bir şey yok. Evde kıyafetlerini daha az değiştiren tek kişi de ben değilmişim. Benim gibi bir sürü kişi, gerek evde takılırken gerekse home office olduklarında kıyafetlerini daha az değiştiriyorlarmış. Sonuçta; evde olduğumuzdan kirin girme ihtimali dışarıya göre daha az diye düşünüyoruz. ( kendi pisliğimi örtmeye çalışırken ben 😀 )

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin demesine göre; dışarıda veya bulunduğunuz ortamda biri sizin üzerinize öksürmez, hapşırmaz ise panik yapmanıza gerek yok. Fakat biri hapşırırsa o kıyafetleri yıkamanızı öneriyorlar. Kıyafetlerde virüsün daha az yaşadığı varsayılsada, örneğin jeanlerin düğmeleri metallerdir. Bu sebepten yıkama sıklığı oranınızı biraz daha arttırabilirsiniz. Evde giyeceğiniz pijamalarda ise bu metal kısımlar olmadığından içinizi rahat tutabilirsiniz.

Detarjan seçiminde piyasada pek tavsiye edilmesede; ağartacı deterjan kullanımı tavsiye etmişler. Bu detarjanlar kıyafetin ömrünü azaltmasına rağmen virüslere karşı daha etkililermiş.

Makalenin devamında; eğer COVID 19′u olan birinden şüpheleniliyorsa veya bu teşhis konulmuşsa, kişinin kıyafetlerini kesinlikle eldiven ile taşınmasını önermişler.

Siz yinede sık sık evdeki kıyafetlerinizi yıkayın ve değiştirin. Elbet bu günlerde geçecek 🙂

You May Also Like