Casein protein yada Türkçe olarak Kazein proteini nedir, ne işe yarar, gelin hep beraber bir göz atalım. Spor salonuna ilk adım attığınız günü düşünün, etrafınızda bir sürü iri yarı, fit, kilolu insan vardı. Bazıları kilo vermeye çalışıyordu bazıları ise daha da irileşmeye. Hatırı sayılır kısmı ise sağlıklı yaşama ve formunu korumak için ter döküyordu. Elinde shakerlarla gezen, soyunma odasında supplement yani besin takviyesi muhabbeti yapan kişilere kulak misafiri oluyordunuz. Bunların hepsini bende yaşadım, kısacası hepimiz yaşadık. Spora başladığınızda supplementler yani besin takviyeleri çoğumuzun ilgisini çeker. Sanki oyundaki bir hileymiş gibi algılarız. Ne kadar çok protein tozu veya diğer takviyeleri kullanırsak, o kadar çabuk gelişeceğimizi düşünürüz. Halbuki besin takviyelerinin adı üstünde birer takviyedir. Yeterli beslenme, dinlenme ve idman yapılmadığı sürece hiç bir işe yaramazlar. Spor salonu muhabbetlerinde ilk duyacağınız besin takviyeleri whey protein veya protein tozudur. Ardından aminoasitler gelir. Gerçi yıllar içinde bu isimler kırılımlara uğradı ve ayrıldılar. Mesela benim zamanımda kompleks aminoasitler meşhurken, şimdi BCAA’lar daha meşhur. Aynı şekilde eskiden protein tozu diyorduk, şimdi ise kompleks mi, whey protein mi, isolate mi veya casein protein mi gibi bir sürü kırılım mevcut. Kısacası sporcu besin takviyelerinin işlenme teknolojileri, ihtiyaça yönelik versiyonları büyük bir atılım yaptı.

Gelelim Casein proteinlere… Çoğumuzun ilk tercihi olmaz casein proteinler. Nedeni ise basittir. Çünkü uzun süreli salınımı vardır. Özellikle süt ile yatmadan önce kullanılır ki, uyku halinde bile vücut protein desteğine sahip olsun. Mesela casein proteinlerin bir başka versiyonu kompleks proteinlerdir. Emilim süreçleri daha farklıdır, çünkü içeriğinde birden farklı özelliğe sahip protein bulunmaktadır. Caseininden tuttun whey proteinine kadar. Kompleks protein tozlarını tercih ederken, içeriğinde ki oranlara bakmanızı öneririm. Mesela Casein protein tozları hakkında ilginç bir çalışma vardır. 36 erkek üzerinde bir çalışma yapılmıştır. 36 erkekte kuvvet antrenmanları üzerine eğilim göstermişler. Casein protein tozuyla, whey protein tozunu karıştırıp bir gruba içirtmişler. Diğer grup ise yine salonların efsanesi BCAA ve glutamine karışımı kullandırılmış. Kuvvet artışı konusunda ki araştırmanın sonucu ise, casein ve whey protein shake yapanların performanslarını daha yüksek bulmuş.

Siz salonda ki arkadaşlarınızın, abilerinizin whey protein kullan sözlerini dikkate alın fakat casein protein tozlarına da gerekli önemi verin. Hatta maddi durumunuz el vermiyorsa yada bu kadar fazla sporcu besini kullanmak istemiyorsanız, doğal yollardan casein içeriğine sahip ürünleri tüketebilirsiniz. Bu konuda en meşhur besin ise kesinlikle lor peyniri. Lor peyniri tercih ederkende; içerik kısmına kesinlikle bakın arkadaşlar. Marka ismini vermeyeyim ama; bir iki markanın içeriği sporculara göre pekte sağlıklı değil. ( besin değerinden bahsediyorum ).

Lor veya doğal beslenme ile kazein proteinini sağlamak istemiyorsunuz, kararınızı casein protein tozu kullanmaktan verdiniz; o zaman okumaya devam edin. Casein proteini 101 nolu dersimize hoşgeldiniz.

Casein Nedir ?

Casein hakkında başlangıçta bahsettiklerim sayesinde bir fikrinizin oluştuğunu düşünüyorum. Şimdi arkadaşlar, hammaddesi süttür. Peynir altı suyunun aksine sindirilmesi ve salınımı daha uzun sürmektedir. Caseinin en büyük özelliği de aslında budur. Yavaş salınılması. Şöyle düşünün whey proteinler veya isolate proteinler, kana 15 dakika civarında karışır. Bir bakıma vücudunuza ani bir protein yüklemesi yaparsınız. Onun için sabah uyanır uyanmaz ve antrenman sonrası tüketilir. Sabah uykudan uyandığınız için, vücudunuz açtır. Kaslarınızı beslemenin en kolay ve hızlı yolu whey ile isolate protein tozlarıdır. Antrenman sonrasında da, kaslarınıza verdiğiniz hasara bir yakıt gerekmektedir. O yakıtta proteindir. Protein içeren bir yemek yemeniz ve onun sindirilmesi uzun sürecektir ki bunu yine de yapmanız gerektiğini unutmayın. Siz ise kaslara gerekli yakıtı hemen iletmek için, protein tozuna yönelirsiniz.

Caseini Ne Zaman Kullanmalısınız ?

Casein protein tozlarını kullanımı genelde gece, yatmadan öncedir. Hani alışılagelmiş şeyler vardır ya aynı onun gibi. Eğer süt sindiriminde sorun yaşıyorsanız, laktozsuz süt ile casein proteinizi shake yaparak tüketebilirsiniz.

Casein protein tozlarınının en büyük artılarından biri ise, tok tutmasıdır. Bu sebepten sadece gece yatmadan önce değil, gün içerisinde ara öğün olarakta kullanabilirsiniz. Bazılarımız ara öğün olarak kompleks protein tozlarını tercih etmektedir. Casein protein tozlarının idareli kullanmak istiyorsanız ise, sadece gece yatmadan önce kullanın. Gün içerisinde ana ve ara öğünler ile kaslarınızı protein ile besleyebilirsiniz. Çünkü acıkıp bunu hisseder, ona göre önlem alırsınız. Gece uykuda ise böyle bir şansınız yoktur. Alabileceğiniz önlem ise gece uyumadan öncedir. Bu önlemde casein protein tozlarına çıkmaktadır.

Önceki paragraflarda bahsettiğim 36 erkek üzerinde yapılan araştırmayı denemek istiyorsanız ise; protein tozlarınızı karıştırın. ( Texas Üniversitesi araştırmasıdır ). Yarım ölçek casein protein tozundan koyun, bir yarım ölçekte whey proteinden koyarak antrenman sonlarında da tüketebilirsiniz.

Casein Protein Tozu Casein Protein Tozu protein shake

Yağ Yakımına Etkisi

Casein protein tozları yağ yakımı konusunda size yardımcı olabilir mi ? Bu sorunun cevabı dolaylı yoldan evet. Casein protein tozları, birer yağ yakıcı değildir. Fakat kas gelişiminize olumlu yarar sağlayacağı ve güçleneceğinizi varsayarsak; bu da performans artışı = yağ yakımı diyebiliriz. Caseini yakıt olarak kullanabilirsiniz.

Casein protein tozunun, emilim süresi uzun olduğundan tokluk hissi yaratacağını da unutmamak gerekmektedir. Tokluk hissi de, saçma sapan abur cuburlara yönelmenizi engelleyecektir.

Türkiye’de Casein Protein

Gelelim ülkemizde ki casein piyasasına. Açıkcası casein protein tozları ülkemizde ürün çeşitliliği bakımından, vasat durumdadır. Maalesef belli başlı markaların ürünlerine sahip olabiliyoruz. Geneli de, stokları bittikten sonra bir daha ülkemize uğramıyor. Uğrayacak olurlarsa da, bu süreç oldukça uzun bir vakit alıyor.

Yinede belli başlı markaları sizler için derledim.

Weider Day & Night Casein Protein Tozu

Weider markası, vücut geliştirme bakımından çok ünlüdür. Aslına bakarsanız olay, supplement kısmında değildir. Joe Weider’ın kurucusu olduğu bu marka, gerek vücut geliştirme dergileri gerekse yarışmaları konusunda yıllarını vermiş biridir. Yinede biz bugün Weider’ın supplement kısmını ele alacağız.

Weider denildiği zaman, ülkemizde pahalı bir supplement markası akıllara gelir. Doğruluk payı var mıdır ? Bu kişinin tamamen alım gücüyle alakalıdır. Fakat diğer markaların ürünleriyle kıyaslandığında da, haklılık payı vardır. Weider ürünleri Almanya ve İspanya’daki fabrikalarda üretilir, markanın kökeni ise Amerika’dır. Türkiye’ye gelen ürünlerin çoğuda Almanya’da ki fabrikasından çıkmaktadır. Eğer Türkiye’de satılan ürünlerine bakacak olursanız, Amerika piyasasında çoğunun olmadığını görebilirsiniz. Bu sizi yanıltmasın.

Weider Day & Night casein proteininin iki farklı aroma seçeneği vardır. Bunlar Çikolata – Hindistan cevizi ve Vanilya’dır. İki aromayı kullanmış biri olarak Vanilya’nın daha güzel olduğunu söyleyebilirim. 500 gr’lık versiyonu 20 porsiyon barındırmaktadır. İçerisinde kendi ölçü kabı vardır. Eğer aldığınızda bulamadıysanız, iyice karıştırın derim. Servis başına BCAA oranı aşağıdaki gibidir;

 • Lösin 1.736 mg
 • İzolösin 1.014 mg
 • Valin 1.268 mg

Bazı satıcı sitelerinde, ürün içinde ölçek bulunmamaktadır diyor. Bende onların akıllarına uyup, kendi ölçeğimi kullanıyordum fakat ürün bitmeye yakın içerisinden ölçek çıktı. Porsiyon başına 19.5 gr da protein vardır. Kısacası Weider Day & Night casein tozunda 20 gr’lık bir protein var diyebiliriz.

Muscletech Essential Series Platinum %100 Casein

Bir ara ülkemizde satışa sunulan Muscletech Casein şuan piyasada mevcut değil. Bu ürünün çikolatası bizlere sunulmuştu ve bende bu ürünü denemiştim. Tat konusunda takıntınız var ise Weider’ın Casein ürününü tercih etmenizi öneririm. Muscletech’in açıkcası Platinum serisinin ürünleri nedense bana pek yaramadı. Neyse casein, caseindir diyorum ve devam ediyorum.

Mesela bu ürün hala ikinci el sitelerinde filan Türkiye’de satılıyor. Fakat Muscletech bu ürünü Amerika piyasasından çekti. Casein gold adını verdikleri yeni bir ürünü sporculara sundular. Tekrar üretilir ve Türkiye piyasasına da resmi olarak girerse, daha detaylı içerik eklemesi yapacağım.

Yinede BCAA oranını sizlerle paylaşmak istiyorum. Muscletech Casein protein tozunda porsiyon başına;

 • Lösin 2.257 mg
 • Izolösin 1.296 mg
 • Valin 1.654 mg

mevcuttu. BCAA profili Weider Casein’den daha iyi olduğunu görebilirsiniz.

Casein Protein Tozu Casein Protein Tozu 77aa8a2b a943 48a3 a402 c8d68a8ab3cb

Optimum Casein

Ve geldik, Optimum casein protein tozuna. Yıllardır piyasada olan ve Türkiye’de de uzun süredir satılan bir casein protein tozudur. Spora ilk başlayanlarda, supplement kullananlarda Optimum markasını illa ki duymuştur. Tabi tercih edilen Optimum Whey’dır. Yıllardır bb.com’da satış ve yılın protein tozu ödülünü kazanmıştır. Piyasaya çıktığı yılda ki teknolojiler ve içeriklerin değiştiğini unutmamak gerekiyor. Optimum Casein protein tozunun en güzel özelliklerinden biri; şase halinde de satılıyor olmasıdır. Yani kutu değil, tekli paketler halinde de satın alabiliyorsunuz. 24’lü versiyonunu alıp, çantanızda veya yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu da güzel bir artı puan kendisine yazdırıyor.

BB.com’da 2500’den fazla yorumu bulunan bu ürünün, ratingi ise 8.8. Kısacası oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye şartlarında da bulabileceğiniz bir ürün olduğunu varsayarsak, deneyebileceğiniz bir ürün.

 • Lösin 2.129 mg
 • Izolösin 1.312 mg
 • Valin 1.609 mg

Tarzında bir BCAA profiline sahip. Tat olarak durumu ele alacak olursak, Weider Casein‘in yine Optimum Casein‘e göre, önde olduğunu söyleyebilirim.

Tada bakmam diyorsanız, Optimum caseinin bir porsiyonunda 24 gr. lık protein barındırdığı için rakiplerinden bir tık önde.

Hardline Casein Matrix

Listeye bir Türk markası olan Hardline’i koymasak olmazdı. Yıllardır supplementler piyasasında olan Hardline’in casein ürünüyle merhaba deyin. İçerik bakımından ithal rakiplerine göre de oldukça başarılı olduklarını belirteyim. BCAA profiline bakarak da rakipleriyle kıyaslama yapabilirsiniz.

 • Lösin 2.507 mg
 • Izolösin 1.273 mg
 • Valin 1.532 mg

Açıkcası hiç Hardline Casein Matrix‘i deneme fırsatı bulamadım. Bu da benim ayıbım olsun. Deneyimlemediğim içinde tat olarak yorum yapamayacağım.

Satın Alırken Neye Dikkat Etmeli ?

Türkiye’de satılan başka casein protein tozları da elbette var. Casein’de içerik kadar bence aromaya da bakmalısınız. Kısacası aroma ve tat önem teşkil ettiğini düşünüyorum. Bunun sebebi ise casein protein tozlarının genelde gece içiliyor olması. Uyumadan önce içeceğiniz casein protein tozu, sizi rahatsız etmemeli.

Daha önceden de söylediğim gibi laktoz duyarlılığınız var ise, laktozsuz sütlerle tüketmenizi öneririm. Laktoz duyarlılığınız yoksa da, laktozsuz süt deneyebilirsiniz.

BCAA oranlarını kıyaslayarak aminoasit profili hakkında yorum yapabilirsiniz. Ve değerleri yüksek olana şans tanıyabilirsiniz.

Benim Casein Protein Tozu Tercihim

Bu kadar sözden sonra kendi tercihimi söyleyebilirim. BCAA, topraklanma gibi etkenleri bir kenara bırakırsak Weider Casein protein tozu benim için ayrı bir yere sahiptir. Fiyat performans olarak diğer ürünlere göre daha başarısız olduğunu da itiraf edeyim. Fakat gün içerisinde zaten spor yapıyorum diye tatsız, tuzsuz şeylerle besleniyorum. Weider Casein Protein tozu ise gece yatmadan önce benim için ödül anlamı taşıyor. Sizlerde benim gibiyseniz Weider Casein protein tozunu tavsiye ederim. Yok benim gibi değilseniz, içerik ve fiyat performansa dikkat edin.

Elimden geldiğince size Casein protein tozunu anlatmaya çalıştım. Yapılan araştırmalar ile casein protein tozunun yararları ve faydalarından bahsettim. Bütçeniz var ise, besin takviyesi olarak satın alabilirsiniz. Casein protein tozlarına para vermek istemiyorsanız veya supplement karşıtıysanız ise doğal casein ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Hepiniz Sağlıcak İle Kalın.

You May Also Like