Hi guys ! Uzun süredir çizgi roman okumalarına ara vermiştim. Dönem dönem bir kaç aylık ara veriyorum ki, ciltler biriksin ve ardı ardına okuyabileyim. Özellikle serilerde, yayın periyodu geciktiğinde önceki sayıları unutabiliyorum. Her neyse, bu sefer kitaplığımda olan eski çizgi romanlarıma da tekrardan bir göz atayım dedim. Ve kendisini pek sevmesemde, çizgi romanı kesinlikle okunması gerekenlerden; Captain America; The Winter Soldier var. Bu çizgi romanı okumadıysanız, okuyun arkadaşlar. Yani bakın Captain America‘yı pek sevmiyorum. Nedenini soracak olursanız, size verebileceğim düzgün bir cevabım da yok. Gerek Avengers serilerinde gerekse de kendi serilerinde alışamadım gitti bu kahramana. Bu sebepten, pek fazla çizgi romanını da satın almam.

2014 yılında beyaz perdede de Kış Askeri gösterime girmişti. IMDb oranı 10 üzerinden 7.8 olan bu filmi, çizgi romanı ile kıyaslarsanız hayli şaşıracağınıza eminim. Neden ? Çünkü Captain America Kış Askeri‘nin çizgi romanıyla filmi alakasız. Hani tamam bir kış askeri var, hadi Hydra’da var ama gerisi tamamen alakasız senaryolar. Hadi sizin güzel hatırınız için biraz daha zorluyorum ve şehir yok etme planını da ekliyorum. Gerisi ama tamamen alakasız.

Captain America Kış Askerinin çizgi romanında, Bucky Barnes’ın ortaya çıkışı filan oldukça farklı. Hele Bucky Barnes nam-ı diyar; Kış Askerimizin geçmişini öğrenmek istiyorsanız ise çizgi romanı okumanız lazım. Sovyet belgelerinde ki notları, kişiliği hakkında çok güzel bilgiler veriyor. Filmde ise bunların neredeyse hiç biri yok. Hatta Sovyet tarafından ele geçirilmesi, programlanması filan de filmde yanlış işlenmiş veya işlenememiş.

Kış Askerinin filmine bakacak olursak ise gereksiz uzun. Bana kalırsa çizgi romanına sadık gitmiş olsalar, daha kısa ve daha güzel bir film yapabilirlermiş. Tabi günümüzde çizgi roman yerine, filmlere rağbet edileceği gerçeğini de yok saymamak lazım. Haa çizgi romanında klasik olarak, Amerikan propaganda yok mu ? Vaaar ! Okurken fark edip, öff yine mi artık yeter bu goygoydan diyorsunuz. Yani şahsen ben dedim.

Filmin en büyük artısı ne derseniz; Falcon ve tabi ki Romanoff <3

Captain America Kış Askeri romanoff

Şu güzelliğe bakar mısınız arkadaşlar yaaaa ! Sırf Scarlett Johansson için filmde izlenir ama neyse. Biz konumuz olan Kış Askerine dönelim. Türkiye’de bu çizgi roman iki farklı yayın evi tarafından basıldı. İlk başta Gerekli Şeyler iki farklı cilt olarak 2014 yılında piyasaya sürdü. Şuan piyasada Gerekli Şeylerin bastığı bu Captain America Kış Askerini sıfır olarak bulamazsınız. İkinci el veya koleksiyonerler belki, hiç okumadan koleksiyonlarına eklemişlerdir. Onlardan satın alabilirsiniz. Ardından Marmara Çizgi tek cilt olarak 2017 yılında bastı. İyi ki de bastılar, haa kapak tasarımı Gerekli ile kıyaslayınca güzel olmasa da yine de cilt kalitesi ve piyasa da olmayan bir ürünü tekrar raflara koyması güzel oldu. Kötü haber ise, artan döviz ve baskı maliyetleriyle ilk çıktığı fiyattan satın almanız pek mümkün değil. Kitapyurdunda bile şuan indirim ile 47 TL civarı bir ücreti mevcut. Yine de almanızı, şiddet ile öneririm.

Bana kalırsa Ed Brubaker’ın en iyi çalışmalarından biri. Filmde Hydra, S.H.I.E.L.D.’in yeni projesini ele geçirip katliam yapmayı planlarken; çizgi romanında bu katliam küp ile gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Fazla spoiler vermek istemediğimden, içeriklerden bahsetmiyorum. Sadece size söyleyeceğim şey şudur ki; Kış Askerini anlamak ve tanımak istiyorsanız filmi değil çizgi romanını tercih edin. Haa kardeşim gerek çizgi roman gerekse filmi çıkalı yıllar olmuş sen neden bahsediyorsun; derseniz de saygı duyarım 😀

You May Also Like