Herkese Merhaba !

Bugün sizlerle beraber uzun süredir okuma listemde olan fakat bir türlü alıp okumadığım Bone’dan bahsetmek istiyorum. Bu seri dünya çapında ödülleri kasıp kavurmuş desem yeridir. Öyleki; 11 adet Harvey ve 10 adet Eisner ödülüne sahip. Farklı ülkelerde veya isimlerde ki ödüllerden bahsetmiyorum bile. Ülkemizde de 2010 yılının Aralık ayında yayınlanmaya başlayan seri, tamamlanmış seriler arasında yer alıyor. Zaten hepi topu 9 kitaptan oluşuyor. İlk kitap olan Bone: Boneville’den Çıkış, Nisan 2018’de 2. baskısını yapmış. Umarım daha da fazla baskı yapar çünkü Bone bunu hak ediyor.

Bone hakkında günah çıkarmam gerekirse; uzun yıllar listemde olup bir türlü alıp başlamadığım serilerden biri. Bone’u satın almak yerine pelerinli kahramanlara yönelmek her zaman daha cazip geldi. Yıllar sonra bu seriyi bu kadar geciktirmiş olmaktan pişman olduğumu söyleyebilirim. Öncelikle Bone siyah beyaz bir seri arkadaşlar. Renkli çizgi roman okuyorsanız, ilginizi çekmeyebilir. 2019 yılına kadar, siyah beyaz çizgi romanlardan uzak duran biriydim. Ne olduysa 2019 yılında siyah beyaz çizgi romanlara da yöneldim. Seri renksiz diye şans vermemezlik yapmamanızı öneririm. Ben yaptım siz yapmayın, sonradan benim gibi pişman olmayın. Seride; hem sürükleyici bir macera söz konusu hemde oldukça eğlenceli. Boyut olarakta, Türkiye’de yayınlanan boyutlardan daha ufak. YKY’nin yayınladığı 5. ciltlik bir OKKO serisi vardı, o boyutta diyebilirim. 1991 yılında başlayan seri 2004 yılında son buluyor. Anlayacağınız üzere, Bone aralıklı yayınlanmış bir seri. Jeff Smith abimiz dinlene dinlene yazmış. Zamanında, güncelini takip edenler için, beklemesi oldukça zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Gelelim ilk kitabımız Bone: Boneville’den Çıkış‘a.

Birinci Kitap

İlk kitabımız 6 bölümden oluşuyor. Serinin diğer kitaplarına göre ilk kitap biraz zayıf kalıyor ama bunda da sebep olarak; karakter ve hikaye tanıtımından kaynaklanıyor diyebiliriz. Kahramanlarımız; Fone Bone, Phoney Bone ve Smiley Bone kendilerini Boneville’den kaçarken bir çölde kaybolmuş şekilde buluyorlar. Boneville’i gözünüzde Şirinler köyü gibi canlandırabilirsiniz, tek farkı bu köyde Boneler yaşıyor. Çölde yollarını bulmaya çalışırlarken, Smiley Bone tamda anlamı olmayan bir harita buluyor. Bu haritayı takip etmeye çalışırlarken, çöl fırtınasının gazabına uğrayan kuzenler birbirlerini de kaybediyorlar.

Fone Bone: Bonelarımız arasında en dürüstü, yardımseveri, yeri geldiğinde cesuru diyebiliriz. Ailemizin temiz, saf, iyi çocuğu rolünde karşımıza çıkıyor. Kızınız varsa, evlendirebileceğiniz biri modunda. Tam anlamıyla Moby Dick manyağı. Hayranı demiyorum farkındaysanız; manyağı !

Phoney Bone: Ailenin çirkef, içten pazarlıklı, kendisini düşünen, paraya tapanı. Phoney hakkında böyle yazınca sanki beni dolandırmışta, ona karşı kinim varmış gibi gözükebilir. Fakat Bone serisini okursanız, gerçekten böyle bir karakter ile karşılaşacaksınızdır. Hayatta en önemsediği şey paradır. Varyemez amca = Phoney Bone diyebiliriz. Fone ve Smiley Bone’un, Boneville’den kaçmalarının ana sebebidir. İlk kitapta olmasada ilerleyen kitaplarda, neden Boneville‘den kaçtıklarını daha iyi anlayabiliyorsunuz. İkinci kitapta başlayacak; ” vadi ” nin sakinlerine de pek huzur verdiği söylenemez. Tek sorun vadide para geçmez ve bunu Phoney Bone acı bir şekilde öğrenecektir. Takas usulü işleyen vadide de, insanları kandırarak zengin olmaya çalışacak, bu girişimleri kendisiyle beraber kuzenlerinin başını da belaya sokacaktır.

Smiley Bone: Kuzenler arasında en az, zekası olanı diyebiliriz. Puro tüttürmeyi seven bu karakter genelde Phoney Bone’un etkisinde kaldığını görürüz. Meraklı ve anlayışında sorun olduğunu da atlamamız gereken önemli özelliklerinden biridir. İsteyerek kimseye zarar vermeyecek bir tiptir, kandırılmadığı sürece…

Peki Bone: Boneville’den çıkış kitabında nelerle karşılaşıyoruz. Öncelikle yolları ayrılan kuzenlerin birbirini bulma macerasını okuyoruz. Ardından serinin devamında, önemli yer edinecek karakterler hakkında ufakta olsa bilgi sahibi oluyoruz. Bunlardan bir kaç örnek vermek gerekirse; kitabımızın ilerleyen bölümünde sık sık göreceğimiz, fare yaratıkları görüyoruz.

Bone: Boneville'den Çıkış bone fare yarat  klar
Fone Bone ve Fare Yaratık

Bu fare yaratıklar yukarıda gördüğünüz gibi şekli şemali olan arkadaşlar. İlk kitaplarda, Gargamel gibi Bone’ları yakalayıp yeme amacındalar. İlerleyen kitaplarda ise, durum ve konu oldukça değişmekte.

Yine ilk kitabımızda; kırmızı büyük ejderha ile karşılaşıyoruz. Bu da serimizde yer yer gözükecek ve önemli etkileri olacak biri. Tipi filan bana oldukça tatlı geliyor; umursamaz, tembel bir görüntüsü var 🙂

Ve ilerleyen kısımlarda; Thorn, büyükanne Rosie ve Lucius ile filan tanışıyorsunuz. İlk kitap için fazla detaya girmiyorum bundan sonra ki kitaplarda daha fazla spoiler vereceğim. İlk kitabın bir kaçış, yolların ayrılması, birbirlerini bulma ve kavuşma olarak adlandırabiliriz.

Bone: Boneville’den Çıkış’a bir şans verin. Bu şansı verirkende, ikinci cilt olan Bone: Büyük İnek Yarışı’nı da yanınızda bulundurun 🙂

You May Also Like