Hi Guys ! Bildiğiniz üzere bugün Black Friday !! Yuppiiiiiiğğğ. Çılgınlar gibi alışverişe var mısınız ? diyerek içimde ki alışveriş çılgınını ortaya çıkarayım. Black Friday, Ülkemizde farklı farklı isimlerle anılıyor. Mesela Hepsiburada gidip şahane cuma filan ismini almış. Bu isim benim aklıma direk Şahane Pazar programını getirdi 🙂 Ne izlerdik be, her neyse, Black Friday dediğiniz şey insanları ikiye bölüyor. Bazı firmalar şark kurnazlığı yaparak, fiyatlarına bir bindirim yapıyorlar ardından da hızlarını kesmiyorlar ve indirim yapıyorlar. Ben bu maili yazarken Shopigo’dan mesaj geldi. Shopigo sadece bir gün değil bir hafta boyunca Black Friday yapacakmış. İşte sahalarda görmek istediğimiz hareketlerde bunlar. Yalnız o eski Shopigo’dan da eser yok şimdi. Eğri oturup doğru konuşalım; daha iki gün önce sitelerini ziyaret ettim sanki tamamen sneakers işine girmiş gibiler. Lütfen Shopigo sen bu değilsin, her zaman senden alışveriş yapmayı sevmiş birisiyim. Eminim mağazalarında daha fazla ürün vardır fakat web siteleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Şuana dek; kendilerinden yaptığım her alışverişten mutlu ayrıldığımı da belirteyim.

Neyse efendim Black Friday denilen şey, sistemin dayattığı bir şey mi ? Tabi ki de evet. İster istemez, ürün alıyor muyuz ? Evet ! Neden çünkü biz manyağız, bunun başka bir açıklaması olamaz. Adamlar stoklarında ki malı eritmek için indirim yapıyor, bizde alıyoruz. Neyse, indirim mindirim yeni şeyler alıyor muyuz ? Alıyoruz, o zaman burada tatava yapmaya gerek yok. Mesela bazı şirketler gerçekten bu Black Friday’in hakkını veriyor. Bu konuda bazı giyim mağazaların fitil oluyor. Nedeni ise çok basit; zaten dışarıya çıktığın zaman %50’lik bir indirim yapıyorsun, birde bunun adına Black Friday diyorsun. Neden ? Çünkü Black Friday’e denk geldin.

Her neyse, efendim, Zara’yı filan bu konu da tebrik ediyorum. Mesela Zara, Black Friday öncesinde bir bindirim sonra indirim yapmadı. Zaten fiyatları kur sebebiyle giderek artan markalardan biri. Ama Hepsiburada’ya Hotiç’e filan bakıyoruz. Hepsi önce bindirim yapmışlar. İlk zamanlar, insanımız tecrübesiz olduğu için atlıyorlardı. Şimdi onlarda akıllandı. Mesela %40 indirim + sepette %30 indirim diye bir furya var. Onlara da bitiyorum, bunu da genelde Trendyol kampanyalarında görüyorsunuz.

Mesela standart bir kaç ayakkabı modeli var, bunlar sezon dışında 120 liraya satılıyor diyelim. Ayakkabı birden 200 küsür liralar oluyor sonra, sepette ki indirim oranıyla yine 120’i buluyorsun. Belki bir tık fiyatı düşüyor yada bir tık artıyor. Kısacası öyle saçma sapan şeyler yapıyorlar.

Amazon Türkiye içinde ayrı bir parantez açalım. Adamları çok eleştirdiler, yerden yere vurdular fakat güzel indirim yaptılar. Haa yine dört dörtlük mü ? Değil. Amazon’un biraz daha zamana ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Bu Black Friday sebebiyle, insanlarımız genelde elektronik ve  kıyafete öncelik veriyor ama ev alışverişlerini de aradan çıkarmalarını tavsiye ediyorum. Bir çok alışveriş sitesinde; kişisel bakım ( ki bu ürünleri kullanın ! ), detarjanlar vb. gayet güzel fiyatlara inmiş durumda. Bende öncelik olarak; detarjana bakmam ama gayet mantıklı gözüküyor.

Şuana dek; Zara’dan 2 mont aldım. Amazon’dan 5 tane kitap sipariş ettim ki kitapyurduyla kıyasladığımda 10 TL civarında kardayım. Ağız gargarası listerine stokladım ki bu ağız gargarası hakkında ilerleyen günlerde bir yazı ele almak istiyorum. Eğer kafama yatarsa da bir adet bluetooth kulaklık almayı düşünüyorum.

Yaşasın hakkını veren Black Friday markaları ! Kahrolsun bindirim yapan firmalar :p

You May Also Like