Malumunuz bugün Black Friday bizim bildiğimiz anlamıyla; tam bir alışveriş çılgınlığı. Son yıllarda ülkemizde de Black Friday adı altında alışveriş indirimleri, stok eritme çabaları filan yapılıyor. Tabi bu en çok satıcıya ve aracılara yarıyor. Peki gerçekte Black Friday nedir ? diye sorarsanız kaynağı tabi ki de Amerika’a dayanıyor. Black Friday’i Şükran gününden sonra ki ilk Cuma bu arakdaşlar Noel alışverişinin başlangıcı olarak görürler. Tarihi bizde ki gibi öyle son 4-5 senedir de yapmazlar, taaaa 1932 yılına kadar dayanır. Bizde ise olay tamamen satışları arttırmaya yöneliktir diyebiliriz. Sizlerinde tahmin edebileceği gibi Amerika’da bizdekinden daha renklidir. Mağazalar bizdekinden kat ve kat daha fazla indirim yapar, mağazalar geç saatlere kadar açık olur. Hatta bazı markaların mağazalarında sabah sıralar bile olur, kapı açılır açılmaz ise içeri hücum ederler.

Şimdi gelelim bizim ülkemize. Açıkcası ben böyle şeylere biraz takık oluyorum. Bunun sebebi ise uygun fiyata bir şeyler almak filan değil, keşke bize özgü de böyle günlerimiz olsa. Mesela belli başlı şirketler çok güzel fiyatları manipüle ediyor. Bir gün önce 400 TL’den sattığı şeyi 600 gösteriyor ve fiyatı 400’e çekiyor. Ve size harika bir Black Friday kampanyası yapmış oluyor. Neyse efendim, mantıklı ve ihtiyacınız olan şeyleri bu dönemde alabilirsiniz, normalden daha uyguna geleceğini düşünüyorum. Fakat lütfen Black Friday veya onun gibi yurtdışından arakladığımız günlerin isimlerini değiştirmeyelim.

Misal Hepsiburada bugüne Muhteşem Cuma demiş. Sebep ? Black Friday’in neresi size battı da değiştirdiniz. Hani madem araklıyorsunuz o günü ve o etkinliği, ismini de doğru düzgün koyun ki absürd görünmeyin.

You May Also Like