Merhaba arkadaşlar,

Arada sırada bloguma giren biriyseniz, comics ve mangalara meraklı olduğumu anlamışsınızdır. Bu sektör için, özellikle dünyada hızla çekilen süper kahraman filmleri sayesinde ülkemizde de yeni bir okuyucu kitlesi kazandığını söyleyebiliriz. Zaten son bir kaç sene de Türk yayınevlerinin bu konuda atılıma geçtiğini sadece klasikleşmiş Teks, Dylan Dog gibi serilerin yerine farklı tatlar yayınlıyorlar. Bunun en büyük sebebi de Marvel ve DC’nin sinemaya uyarladığı filmler. Her neyse sinemanın Türk çizgi roman sektörüne etkilerini başka bir başlıkta yazarız, ben bodoslama konuya gireceğim. Şimdi sevgili arkadaşlar Türkiye’de bu işi yapan bir kaç yayın evi var. Bunlardan biri de Arka Bahçe yayınevi. Hiç bir yayın evini bireysel olarak tanımıyorum. Sadece yayınlarını alıp, internetten takip eden ve okuyan birisiyim. Şuana dek bir Gerekli Şeylerin birde Paralel Evren çizgi roman evinin mağazalarına gitmişimdir. Arka Bahçe yayınevi ise facebook üzerinden takip ettiğim bir yer. Bu arkadaşların çizgi roman için çabalamalarını ve geçtiğimiz zamanlarda çocuklara ” karneni getir çizgi romanı kap ” gibi promosyonlar yada indirimler yapmasını çok beğenmiş biriyim. Takdirimi toplayan bu yayınevi maalesef son aylarda ” alışveriş yapılmayacak yayınevi ” kategorisine zirveye yerleştiler. Peki neden böyle bir şey oldu ?

Yanlışım yoksa bir sene içinde 3 kere dükkan taşıdılar. Bunun bana hiç bir zararı yok aksine inşallah ileride çizgi roman mağazaları ana caddelerde yer alır ve daha iyi paralar kazanırlar. Yalnız bu arkadaşlar mağaza taşıma heyecanıyla internetti boşladılar heralde. Bunu da şuradan çıkarıyorum; bir insan facebook sayfasını bu kadar sık kullanıp, sorulan sorulara bu kadar mı cevap vermez. Hani bu dediğim X serisinin yeni sayısı ne zaman çıkacak gibi saçma sapan sorular değil. Adamlar fasikül satışı için grup kuruyorlar grubunun yöneticisi ve paylaşım yapan arkadaş X fasikül 10 TL gibi yazıyor ve paylaşıyor. Eee bunu almak istiyorsunuz, gönderi altına yazıyorsunuz cevap yok, adamlara özel mesaj atıyorsunuz cevap yok. Dalga mı geçiyorsunuz siz ?

Para kazanmak istemiyorlarsa bu yaptıklarını anlarım. Para kazanmak istemediklerini de düşünmüyorum çünkü bazı şeyleri çok fahiş fiyattan satıyorlar. Dün gece facebookta gezinirken yeni koydukları ilanları gördüm. Batman Rebirth’in ilk sayılarını tekrar getirmişler ve 30 TL’den satıyorlar. El insaf. Gerçekten samimiyet, o çizgi roman sevgili, çizgi romanlara hizmet gibi mottolarınıza maalesef inanmıyorum. Herkes ekmeğini yiyecek ve serbest piyasa fakat. Üzerinde 2.90 dolar gibi bir ibare bulunan Rebirth’i 30 a satmak ayıptır. Eee kardeşim seri ilerledi, ilk sayı olduğu için pahalı diyebilirsiniz. Yurt dışında hala bu seriyi 2. el sitelerden almak isteseniz 4-5 dolara bulabiliyorsunuz. Eeee bunun geliş maliyeti var derseniz ise orada size bir dur derim. Bu adamların ” yeni ürün geldi videolarına bakınca, paletle ürün çektikleri gözlemleniyor ”, anlaşmalı firma ve toptan alımlar gibi indirimleri mevcut. Yani yazanın altından alıyorlar zaten, haa işin daha tekniğine de girebilirim çünkü benim işim lojistik fakat gerek yok. Dolar kurunun artması filan hadi 20 TL yapında 30 TL nedir ? Gerçekten nedir ? 30 TL’e cilt alınıyor. Burada bir anti parantez gireyim Türkiye’de ki ikinci el sitelerde de Batman Allstar’ı 15 TL’e – Batman Rebirth’in 2-3. ciltlerini 10 TL e satın alabiliyorsunuz. Daha detaylı araştırarak 1. cilti de bulabilirsiniz. Fiyat farkını siz hesap edin.

Hazır cilt denmişken dün D&R’da her zaman ki gibi manga ve comics reyonunun önündeydim. En son bastıkları Doctor Strange yayınını gördüm, bu yayının haberini okuduğumda sevinmiştim her ne kadar bastıkları kapak hayal kırıklığı yaratsada. Dün incelediğimde 128 sayfalık bir yayına 27 TL fiyat biçtiklerini gördüm. Arkadaşım burada JBC Hush’ı 55 TL’e satıyor. 320 sayfadan, 350 gr 1. sınıf kağıt ve JBC’nin baskı kalitesiyle. Cildi elime alınca ” cücük gibi ” hissine kapıldım, baskı kalitesi ise tipik sınıfta kalan Arka Bahçe yayıncılığı. Türk yayınevlerine destek çıkma taraftarıyımdır kazansınlar ki daha iyi daha güzel yayınlar getirsinler. Başladıkları yayınlarıda bitirsinler düşüncesiyim. Fakat Arka Bahçeyi son yıllarda nerden tutsan sınıfta kalıyor. Dolar kuru, materyal maliyetleri gibi söylemler ise artık inandırıcılığını kaybediyor. Umarım küçük esnaf zihniyetinden çabuk çıkarlar ve eski Arka Bahçe samimiyetine bürünürler.

You May Also Like