JBC yayıncılık tarafından Batman çizgi romanları çıktığı zaman mutlu olan bir tipimdir. Çocukluğumdan beri Batman en favori kahramanım ve 4 yaşından kalma figürlerim bile mevcut. Yani Batman’e çocukluğumdan beri boş değilim. İngiltere’de aldığım tüm comicsler Batman ve Joker üzerineydi, bu süre zarfında Türkiye’de ki yayınları da takip etmeye çalıştım. Her ne kadar Türkiye’de olmasamda yeni çıkan ciltlerin siparişlerini Türkiye adresine verdim. Bildiğiniz üzere bir kaç haftadır JBC acayip derece Batman’in yayınlarını geciktirdi. Bunun sebebi olarakta Ankara’ya açmakta oldukları mağazayı gösterdiler. Bu bekleyiş ne kadar can sıkıcı olsa da Türkiye çizgi roman kültürü için güzel bir artı olduğunu düşünüyorum. Ve geçtiğimiz günlerde Arkham Tımarhanesi’nin Eylül’ün ilk haftasında satışa sunulacağını söylemişlerdi. Bir Batman fanı olarak çok sevindim daha ne isteyebilirim ki derken, Facebook sayfaları üzerinden bir çekiliş yaptıklarını duyurdular.

batman1  Batman Arkham Tımarhanesi batman1

Gittigidiyor adreslerininden ön sipariş yapanlar arasından çekilecek kurada ki 10 kişiye figür hediye edecekler. Ayrıca satış fiyatı 30 olan cildi 25 liraya satın alabiliyorsunuz. Kısacası ön satış fiyatıyla daha indirime geliyor diye düşünebilirsiniz. Evet, kağıt üstünde bu doğru olsa da kitap internet kitapçılarına düştüğü zaman ister istemez fiyatı iniyor. Üstelik çoğu online kitapçı artık kargo bedava çalışıyor. Maalesef JBC’nin bu kampanyasında kargo alıcıya ait. Düz hesap 4-5 lira desek yine kitabı 30 TL gibi bir fiyata alıyorsunuz. Neyse bu konuya başka bir başlık altında değineceğim. Türkiye’de ki çizgi roman yayın evlerinin bu kargo saçmalığı gündeme gelmesi gereken konulardan biri. Konuyu fazla dağıtmadan bu kitabın tanıtım bültenini sizlerle paylaşıyorum;

Seçkin psikolog Amadeus Arkham, akıl hastası annesinin 1920 yılında ölmesinin ardından ata yadigârı evini akıl hastalarının tedavi edileceği bir hastaneye çevirmeye girişir.

Yarım yüzyıldan fazla bir süre sonra, Arkham Tımarhanesi kasvetli koridorlarla ve tekinsiz gölgelerle dolu bir yer haline gelmiştir. Taş ve ahşaptan oluşan bu karanlık mesken, çözülmeden bırakılması herkesin yararına olan bir bilmecedir.

Yıllar boyunca, Batman’in çıldıran ve sakatlanan düşmanları bu klostrofobik duvarların arasına hapsolmuşlardır. Ses yalıtımlı hücrelerde ve ışıksız mahzenlerde kara kara düşünerek planlar yapmışlar, tekrar güçlerine kavuşacakları ve sağduyu dünyasını alaşağı edecekleri günün hayalini kurmuşlardır.
Derken o gün gelip çatar.

1 Nisan’da kaçıklar tımarhaneyi ele geçirir. Joker’in önderliğinde, hapsolmalarından sorumlu olan adama, Batman’e karşı amansız bir mücadele başlatırlar.

En büyük düşmanlarıyla asap bozucu bir zekâ yarışına girişen Batman şimdi karanlığın kalbine inmeli, en büyük düşmanlarıyla yüzleşmeli ve kendi bölünmüş kişiliği hakkındaki gerçeği öğrenmelidir – aksi halde kaçıklarla aynı kaderi paylaşmaya mahkûm olacaktır.

Batman'imiz çok gülen bir kahraman olduğunu burada bir kez daha görüyoruz.  Batman Arkham Tımarhanesi batman
Batman’imiz çok gülen bir kahraman olduğunu burada bir kez daha görüyoruz.

165 sayfalık bu kitap 135 gr 1. sınıf parlak kuşe kağıta sahip. Hard cover değil, zaten öyle olsa fiyatı daha da artardı. Baskı ve cilt kalitesi olarak biz okurları tatmin edeceği bir gerçek. JBC’nin şuana dek çıkardığı ve sahip olduğum tüm kitapları Türkiye’de ki en iyi baskı kalitesine sahip çizgi romanlar. Çekilişin 6 Eylül saat 23:00’e kadar sürdüğünü söyleyerek yazımıza son verelim.

You May Also Like