Hi guys ! Yarasa adammız nam-ı diyar Batman’in hikayesini az çok hepimiz biliyordur. Ailesinin gözleri önünde öldürülmesi ve bir adalet savaşcısına dönüşmesini farklı şekillerde izledik, okuduk ettik. Batman’in ailesinin öldüğünü fakat hafızasını kaybettiğini hayal ettiniz mi ? Ben hiç etmemiştim. DC’nin Batman New 52 serisinde 8. Cilt sizlere bu hikayeyi sunuyor. Daha önceden de belirttiğim gibi çizgi roman okumaya ara vermiştim ve New 52 serisini de bitirmek nasip olmamıştı. Tekrar çizgi roman okumaya başlayınca ilk hedefim New 52’de ki Batman’i bitirmek oldu. Ülkemizde JBC tarafından yayınlanan Batman Ağır Siklet cildi benim için yer yer sıkıcı olsa da, Batman’in hafızasını kaybetmesi ve hayatına normal bir insan gibi devam etmesi ilgimi çeken nokta oldu.

Ağır Siklet cildinde Batman sadece hafızasını kaybetmekle kalmıyor, üstüne üstlük tüm özel yeteneklerini de kaybediyor. Bir Superman gibi uçma yeteneği olmasada, dövüş, dedektiflik gibi bir sürü yeteneği bulunan kahramanımız, bizden biri oluyor.

Scott Snyder’in yazarlığını üstlendiği, Greg Capullo’nun çizdiği Ağır Siklet 2018 Ocak ayında dilimize kazandırılmıştı. Capullo’nun çizimlerini beğenen biri olarak, Batman Ağır Siklet’te benim için çizimler olarak sınıfı geçti.

Batman New 52 serisinin 7. Cildi Son Oyunda, Joker ile ölümüne dövüşen Batman ortalardan kaybolmuştu. Şehirdekiler onun öldüğüne inanıyordu, hatta can yoldaşı Alfried bile umudunu kesmekteydi. Wayne şirketler grubu elden çıkmış, şehir yeni bir Batman arayışına girişmişti. Burada ise yeni Batman’i Gotham’ın ünlü dedektifi Gordon’u görüyoruz. Özel bir zırh ve teknolojiyle donatılan Gordon, devlet destekli bir süper kahraman oluyor. Bunu bir bakıma Marvel’da ki İç Savaş kısmına benzetebilirsiniz. Devletin güdümünde, kayıtlı süper kahraman, kulağa ne kadar hoş gelyior J

Ben ise hiç bir zaman, Batman karakterinin başkası tarafından canlandırılmasını sevmemişimdir. Bu sevdiğim Gordon karakteri olsa bile. Onun için gerek bu ciltte gerekse de Batman Dedektif Hikayelerinde benzer işlenen ciltleri hemen bitirmek için can atmışımdır. Yine de seriyi adabıyla bitirmek için okumuşumdur.

Şuan ülkemizde Rebith ciltleri çıksa da, New 52’i okumamışsanız, okumanızı tavsiye ederim. Hem elinizin altında bitmiş bir seri mevcut. Batman New 52, bana kalırsa oldukça başarılı bir seriydi. 10 cilt süren bu serinin 8. Cildinin tanıtımını yapmakta sanırım, benlik bir olay.

Batman Ağır Siklet’in tanıtım bülteninde yazan;

Batman’in ortadan kaybolmasının ve öldüğünün varsayılmasının ardından eski polis komiseri Jim Gordon, Kara Şövalye’nin mirasını devralması ve halefi olması için göreve çağrıldı.
 
Ancak ismi ve simgelediği şeyler aynı olsa da bu yeni Batman aslının bir kopyası olmaktan çok uzakta. Şehirde devasa, yüksek teknoloji ürünü Batsuit ile devriye gezen Gordon gölgelerde saklanan kanunsuz bir kahraman değil. Gotham Polis Teşkilatı’nın, Belediye Başkanı’nın tam desteğine ve Powers International’ın multi-milyon dolarlık bütçesine sahip.
 
Peki pahalı bir zırh şehirle ilgili ölümcül planları kök salmadan önce gizemli, yabani ot benzeri Mr. Bloom’u durdurmaya yetecek mi?

You May Also Like