Herkese merhaba ! Bugün sizlerle en son okuduğum Falih Rıfkı Atay’ın Atatürk Ne İdi ? kitabından biraz bahsetmek istiyorum. Tarih veya Cumhuriyet dönemiyle ilgileniyorsanız Falih Rıfkı Atay‘ı duymamış olmanız imkansız gibi bir şey. Gerek İstiklal Harbi madalyası olan gerek milletvekilliği yapmış bir yazar. İşgal günlerinden tutun, Cumhuriyet kurulduktan sonra özellikle Atatürk’ün yanında yer alıp yazarlık yapmış biri. Yeri geldiğinde Atatürk sonrasında CHP dönemini de baya eleştirmişliği mevcut. Atatürk Ne İdi ? kitabında da kesit kesit bunları görebiliyorsunuz.

Pozitif yayınevinden yayınlanan Atatürk Ne İdi ? kitabının en büyük eksiği; arkasında ki tanıtım yazısı. Çünkü kitabın adına baktığınız zaman, Atatürk hakkında bir kitap olduğunu düşünebilirsiniz. İçerik olarak ise; Atatürk’ten pek bir eser maalesef mevcut değil. 174 sayfalık bir kitap olduğunu göz önüne alırsak, Atatürk’ü içeren kısımlar toplasan 15-20 sayfayı geçmez. Kitap yazarın daha önceleri yazdığı yazıların toplamından oluşuyor. Bir diğer eksisi de; bu yayınların aralarında bir; başlangıç veya bitiş mevcut değil. Örneğin x yazısı y tarihi hatta ve hatta yazının başlığı olarak ufak bölümlere ayrılsa daha iyi olurdu. Nedeni ise; sanki hiç ara verilmemiş kitap izlenimi yaratıyor. Konular birden bire o kadar değişiyor ki; ” ne alaka ” diyorsunuz.

Parmak bastığı sorunlar ve yorumlara baktığınız zaman aradan on yıllar geçse bile hala aynı durumlarda olduğumuzu görüyoruz. Bu ise ister istemez; can acıtıcı oluyor.

Eğer sıralı ve birbiriyle bağlantılı konulardan seviyorsanız, bu kitap size göre değil. Şahsen bende bu tarz kitapları seven biri olarak Falih Rıfkı Atay‘ın bu kitabını pek beğendiğim söylenemez. Yazarın başka kitaplarını okumuş ve beğenmiş biri olarak açıkça şunu söyleyebilirdim; bir daha bu kitabı alma ihtimalim olsaydı; almazdım.

You May Also Like