Hi guys ! Sizlere sıcağı sıcağına bitirdiğim Sinan Meydan’ın Atatürk Etkisi adlı kitabından bahsetmek istiyorum. Daha önceden Sinan Meydan’ın Akl-ı Kemal serisini okumuştum ve oldukça beğenmiştim. Yaz aylarında ise Yüzyılın Kitabı adını verdiği eserini okumuştum. Bunlar arasında kesinlikle Akl-ı Kemal serisini tek geçerim. Neyse efendim, pek geniş tarih, inceleme ve araştırma kitapları bulunmayan bir kitapçıya vakit öldürmek için girmiştim. İlgimi çekecek ne var diye etrafa bakarken gözüme Sinan Meydan’ın Atatürk Etkisi kitabı çarptı. Kapak tasarımı olarak diğer kitaplarına oranla sınıfta kaldığını da belirtmek istiyorum. Neyse kitabın kapağı değil içindekiler önemlidir diyerek satın aldım.

Atatürk Etkisi, yazarın diğer kitapları gibi İnkilap yayınevinden çıkma bir eser. Baskı kalitesi, iç tasarımı filan oldukça hoş. Akl-ı Kemal serisinde de yanlış hatırlamıyorsam benzer bir baskısı vardı. Bu konuda yayınevi benim tarafımdan sınıfı geçti. İçerik olarak ise aynı şeyleri maalesef söyleyemeyeceğim.

Atatürk Etkisi kitabı, yazarın diğer eserlerine göre oldukça sönük kalmış bir çalışma. Sanki sadece satış yapmak için yazılmış gibi, sığ bir kitap. Evet, sizi bazı konularda bilgilendiriyor fakat 384 sayfalık bir kitaba göre bu bilgiler basit kalıyor. Boş yere bu kadar kağıt israf edeceklerine, önemli kısımları 50 sayfa içerisinde toplayıp satabilirlerdi.

Genelde bilinen şeylerin tekrar edildiği, bana göre kaynakça kısmının yetersiz olduğu bir eser çıkmış. Sizler için kendime bu kitap hakkında bir kaç soru sordum ve cevapladım. Umarım, aklınızda bir fikir oluşturmada sizlere yardımcı olurum.

Soru: Bu kitaptan ne bekliyorsunuz ?

Cevap: Bana yeni bilgiler katsın, tarih bilgilerimi geliştireyim diyorsanız, bu kitabı almayın.

Soru: Yazım uslubu, tarih veya araştırma inceleme kitapları gibi mi ?

Cevap: Hayır. Sanki birine bir şey anlatılıyormuş gibi yazılmış. Bu belki okuyucu sıkmayabilir.

Soru: Kitapta en sıkıcı kısımlar neresi ?

Cevap: Sinan Meydan, kitabın adını her bölüm sonunda kullanmaya çalışması. Şuan çok sallama bir örnek vermek gerekirse; İşte bu Atatürk Etkisidir. Atatürk Etkisi demek gençliğe inanmak demektir. Peki Atatürk Etkisi bla bla bla. Sayın Sinan Bey, kitabınızın adını kullanıyorsunuz tamam anladıkta, çok gereksiz uzatmışsınız. Bölüm sonlarında bu yazılarınızı atladım. Çünkü bir okuyucu olarak bana zaman kaybı gibi geliyor.

Soru: Bu kitabı kimlere tavsiye edersin ?

Cevap: Tarih hakkında yüzeysel bir kitap arıyorsanız, eski bilgileri ufaktan tazelemek istiyorsanız satın almanızı tavsiye ederim. Beklentiniz daha detaylı bir araştırma çalışması ise, bu kitaptan uzak durmalısınız.

Bu cümleleri yazarken bir yandan da, eski kitap yazılarımı düşünüyorumda; herhalde en olumsuz yazım şimdilik Sinan Meydan’ın Atatürk Etkisi oldu.

Neyse ben sözü daha fazla uzatmayayım ve tanıtım bültenini sizler ile paylaşayım.

”Son 150 yıllık Türkiye tarihini “iflas, işgal, direniş, kurtuluş” sözcükleriyle özetlemek mümkündür. İşte “Atatürk Etkisi”, iflasa ve işgale karşı direnişi ve kurtuluşu yaratan etkidir. Türkiye’yi emperyalist işgalden, saray/sultan baskısından ve geri kalmışlıktan kurtaran etkidir “Atatürk Etkisi”. Türkiye tarihinin son 400 yılında, Türk milletinin hayatında “Atatürk Etkisi” kadar derin izler bırakan, “Atatürk Etkisi” kadar “kurtarıcı” bir “etki” daha yoktur: Ne II. Abdülhamit ne Enver Paşa ne Adnan Menderes ne de başka biri Türk milletinin hayatında “Atatürk Etkisi”yle kıyaslanabilecek kadar güçlü bir etki yaratabilmiştir. ”

You May Also Like