NB’nin Dünyası size bir kıyak daha yapıyor ve İzmir’de otomobiliniz çekildiğinde neler yapmanız gerektiğini bildiriyor. Gerçekten her işte bir hayır vardır demekten bıkmış olsamda aksiliklere karşı yapacak başka bir şeyim, şuan için yok. Bu akşam ailem İzmir’e geldi ve bizde Alsancak’ta bir yemek yiyelim dedik. Dedik demesine ama gecemiz yine atraksiyon doluydu. Neyse efendim gittik Alsancak’ta yemeğimizi yedik, hiç bir aksilik yok. Arabayı da paralel olarak park etmiştim. Sonra tam yemek bitti filan artık kalkmaya hazırlanıyoruz, polis arabası ve iki adet çekici gördüm. Geyik olarakta; arabayı çekecekler vb dedim. ( meğerse gerçekten çekiyorlarmış ). Kontrol için çıktım dışarı arabanın zıttı tarafa yürüdüğümden arabayı bulamadım, babamda çıkmış ve arabanın yanına gitmiş. Hiç bir sıkıntı vb. de yok. Zaten pazar akşamı o kadar da yoğun değildi Alsancak. Paralel park edenler vb de vardı. Sonra hesabı ödemek için içeri girdik maksimum 5 dakika sonra gittiğimizde araba yoktu. Sağolsun polisler arabayı çekmişlerdi. Polis arabasında ki polislerin arabayı nereye götürdüklerini söylememesi ve taksiciye sorun onlar bilir demesi ayrı bir fiyaskoydu. Allah’tan bu kısmı ben kaçırmıştım adamlar babama böyle söylemişler. Ben geldiğimde zaten polise soralım dediğimde babam söylemiyorlar dedi. Bende ne alaka görevi bilgilendirmek dediğimde adamlar gaza basıp gidiyorlardı. Atladık taksiye ilk başta Tepecikte Trafik bir şeyine gittik, meğer trafik şube ilgileniyormuş. Köprü altının olduğu bir trafik şube var tepecikte. Yabancısı olduğumdan o kadar detaylı tarif edemiyoruz. Oraya gittik orada ki memur beyler yardım etti, sağ olsunlar. Burdakiler de polis, o arabadakilerde. Hani üslup olarak; saldırgan hakaret vari konuşsak anlarım. Hepsine hayırlı görevler, bir şey sorabilir miyim, teşekkürler memur bey vb. üsluplarıyla yanaşıyoruz sonuçta. Neyse; orada iki tane otoparkı aradık. İki farklı otoparka çekiyorlarmış, araba Tepecik araştırma hastanesinin orada ki otoparktaymış. Bu otoparkta acili geçince rampa gibi bir yeri çıkıyorsunuz sağ tarafta kalıyor. Girişi pek belli olmuyor fakat, Trafik Vakfının otoparkı yazdığından anlayabiliyorsunuz.

Neyse efendim gelelim asıl bilgilere. Bu gittiğimiz trafik şubede arabanın hangi otoparkta olduğunu öğrendik. Ve burada görevli memur bir belge düzenliyor sizin adınıza. Anahtar nokta ise ruhsat sahibi kimse, onun gelmesi lazım. Misal araba babanızın, babanız yoksa siz o arabayı alamıyorsunuz. Vekaletname gerekiyor ve bu vekaletname de trafik için özelmiş. Bu aklınızda bulunsun, adama bu her yer için mi geçerli dedim. O da İzmir için böyle, diğer illeri bilemiyorum dedi. Eğer İzmir’de araba ruhsatı sizin üstünüze değilse, arabanızı çektirmemeye özen gösterin yoksa uğraşıp durursunuz.

Bu belgeyi aldıktan sonra arabanız hangi otoparktaysa oraya gidiyorsunuz. Ve otoparka o belgeyi verip ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz. An itibariyle bu işleme 90 TL bayıldım. Haa sevindiğim nokta ise; vekalet olayını öğrenmiş oldum ve 90 TL gibi bir rakamla kurtulmuş olmam. Bildiğiniz gibi ne kadar fazla kalırsa fiyat o kadar artıyor. Ayrıca İstanbul’da bu ücretin daha pahalı olduğunu duymuştum. Ne derler; züğürt tesellisi mi ne oldu bana.

PS: Yazı 1 gece önceye aittir.

You May Also Like