Geçtiğimiz son bir kaç haftadır hatta aydır, dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon.com’un Türkiye pazarına girip girmeyeceği konuşulup duruyordu. Amazon’un resmi bir açıklama yapmamasına rağmen Türkiye pazarına göz kırptığını biliyorduk. Sonunda yakın kaynaklar bunu doğrular açıklamalarda bulundu ve Temmuz 2018’de Amazon’un Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayacağı haberleri geldi. Peki Amazon’un Türkiye pazarına girmesi neyi değiştirir ? Bana kalırsa Amerika pazarında ki gibi bir hizmet sunması oldukça zor, ama şuan ki e-ticaret siteleri için büyük bir tehdit olacağı da kesin.

Bir kere reklam yapmasına bile gerek yok. Dünyaca bilinen ve tanınan bir marka. Türkiye’de bu işi yapan şirketlerden daha kurumsal bir yapıya sahip. Tabi Türkiye’de ki ekibi nasıl olacak tam bir soru işareti. Birde beni esas düşündüren, Türkiye’de ki müşteri profili. İyi mi kötü mü bilemem ama vatandaşımızın çakallık potansiyeli çok yüksek. Ve buradaki vergiler altında nasıl bir fiyat politikasında bulunacak, o da ayrı bir konu.

Yine de uluslararası büyük bir firmanın Türkiye pazarına girmesini ben olumlu karşılıyorum. Pazarlarda ne kadar dişli rakip varsa, diğer firmaların kendilerine çeki düzen vermesi gerekiyor. Hele ülkemizde e-ticaret sektörü genelde; müşteriye geçirme üzerine olduğunu düşününce böyle markaların gelmesi daha da anlam katıyor.

Umarm farklı firmalarda, Amazon gibi Türkiye pazarına girer ve bir sorunla karşılaşmazlar.Türk firmalarıda kendilerine bir çeki düzen verirler. Şimdi ben bu kadar yazdım ya, kesin bir aksilik olur adamlar gelmez. Bekleyin ve görün 🙂

Bu arada ülkemizde de satılan Kindle’yi hayatımıza kazandıran Amazon.com, e-book konusunda da bir açılım yaptığını belirtmeden geçemeyeceğim. Asıl kuruluş amacı kitaplar olan Amazon, bir markanın bir platform üzerinde, farklı alanlarda ne kadar gelişebileceğinin en güzel örneklerinden biri. Sadece online alışveriş sitesi olarak gözüksede, depolamada kullandıkları sistemler lojistik sistemleri içerisinde de oldukça önemli yer ediniyor.

Amazon’un kurucusu Jeffrey Preston Bezos zamanında bu kadar ileri gidebileceğini düşünüyor muydu ? Gerçekten bunu merak ediyorum.

 

You May Also Like