Merhaba arkadaşlar. Yurtdışında yapılan yeni araştırmalara bakıyordum ve bir araştırma dikkatimi çekti. Araştırmamızın konusu; alkolde sıralamanın önemi. Daha önceki araştırmalar, alkol tüketiminde tüketilen alkolün cinsine göre sıralamasının önemli olduğunu söylemişler. Yani alkolde sıralamaya şöyle bir örnek verebilirim; klasik tükettiğiniz alkolden sonra cila niyetine içilen tekila vardır ya. Bunda cilayı tekila ile yapmıyorsunuz. İlk başta tekila içip sonra votka veya bira içmek gibi düşünün.

Sanırım Cambridge Üniversitesinde ki araştırmacılar bu konu hakkında fikir ayrılığına düşmüşler. Bir grup araştırma görevlisi, önce x içilir derken diğer taraf, hayır kardeşim ne alakası var, önce y içilir demiş olmaları lazım. Yoksa bu adamlar harbiden işsiz ki, bu tarz araştırma yapıyorlar. Düşünsenize, size milyonlarca pound bütçe ayırıyorlar ve siz alkol sıralamasını araştırıyorsunuz. Aklıma gelen bir diğer ihtimal ise, bu adamların yıllık yapmaları gereken bir araştırma kotası var. Bu kotayı tutturamayacaklarını anladıklarında, hızlı ve kolay sonuca ulaşabilecekleri şeyleri test edip, biz bunları araştırdık diyorlar. Olaylar benim düşündüğüm gibi gelişmiyorsa, bende araştırma görevlisi olmak istiyorum. Yoksa çok büyük yetenek gerektiğini düşünmüyorum. ( Cambridge araştırmacılarını iyi gömdüm kusura bakmayın ). Neyse ben yine bu araştırma görevlilerine saygı duyuyorum diyerek, yaptıkları araştırmayı sizlerle paylaşıyorum.

Çürüttükleri söylem ise, şaraptan önce bira tüketirseniz geceden kalma etkisini azaltacaksınız söylemi. Bunun için araştırmada kullanılan alkol türevleri, şarap ve bira olmuş. Bedava alkol tüketmeye hak kazanan 90 deneklerin sonuçları da şöyle;

İki buçuk bardak bira ve 4 büyük boy bardakta şarap tükettirilmiş. Üç farklı gruba bölünmüşler. Bir grup önce bira sonra şarap tüketmiş, diğer grup ise şarap ve bira sıralamasıyla araştırmaya katılmışlar. Üçüncü bir grup daha yaratılmış. Bu üçüncü grup ise sadece şarap veya bira olarak, tek alkol alımı yapmışlar. Tüm bu grupların tükettiği alkol miktarları da aynı seviyede tutulmuş. Bir hafta sonra ise, grupların tükettikleri alkoller değiştirilmiş. Yani her grup bu araştırmada 3 farklı yöntemi de denemiş.

Sonuçlar ise alkol tüketiminde sıranın bir önemi olmadığını ortaya koymuş. Deneklerin, akşamdan kalma etkilerinde fark yokmuş.

Cambridge Üniversitesinin yaptığı bu önemli araştırmayla, gönül rahatlığı ile alkol sıralamasını kafanıza takmadan tüketebilirsiniz. Sevgili Cambridge Üniversitesi araştırma görevlileri, umarım bir daha ki araştırmalarında; alkol karıştırmanın bir önemi olup olmadığını araştırırlar 🙂

You May Also Like