Akşamüstü arkadaşımın kardeşiyle uzun uzuna dil okulları filan baktık. Kendisi Ağustos- Eylül ayları arasında İngiltere’e gitmek istiyor. Yazında verdiği etkiyle ilk tercihi bournemounth ama ailesi daha sakin ve güvenli anılan Oxford’a yollamakla kararlı. Benim de iyi kötü bir Oxford mazim olduğundan dolayı fikrimi almak için çocukla buluşturdular. Dil okulları konusunda uzun uzadıya konuştuktan sonra yurt mu yoksa aile yanı mı muhabbeti açıldı. Yurtlardan en iyi bildiğim ve kaldığım olan Alice house‘a baktık. 2017 fiyatları haftalık 335 pound olmuş. Yani aylık 1340 pound civarı o da bugün ki kurla 6200 TL filan etmesi lazım.

Şimdi sevgili arkadaşlar eğer yolunuz Alice house‘a düşerse size bir iki tavsiye vereyim. Yıllık gidecekseniz acentanız size bu fiyatı verirse onunla anlaşmayın. Kendi işinizi kendiniz yapın. Çünkü 75-80 pound gibi bir indirimle anlaşabilirsiniz. Onu da Türk lirasına vurduğunuz zaman fiyat oldukça düşüyor. Yani aynı kurdan hesaplasak 4700 lere filan gerileyecek. Onun için özellikle uzun süreli gidişlerde internetten bizzat Alice house ile anlaşın, bu diğer seçenekler içinde geçerli.

Oda Girişi  Alice House alice house giris

Yine Alice house için konuşmak gerekiyorsa, acentanız size standart odayı sunacaktır. Zaten az sayıda olan 5 metre kare daha büyük odalar yada dere manzaralı odalar dolu oluyor. Onları genelde üniversite öğrencileri çok önceden kapıyorlar. Onun dışında odaların hiç bir farkı yok. Dere manzaralı dediğime de bakmayın, ortalıkta manzara filan yok 🙂

Odalar standart donanıma sahip; mini buzdolabı, 1 mikrodalga, ocak. Oda çok büyük olmadığı için ufak bir kalorifer odayı ısıtmaya yetiyor. Çift kişilik yatağınızın hemen baş ucunda 4 kademeli bir konsol mevcut. Bu konsol kaç kere tıklarsanız ( max 4 ); o süreyi ayarlıyor. Yani bir seferde 4×30 = 2 saatlik ısıtma komutu verebiliyorsunuz. Bu da oldukça yeterli.

Kızlarımız için dolap konusuna değinmek istiyorum. İki kapaklı bir dolabınız var, aman Allah’ım yetmiyor. Bir de çift kişilik yatağınızın ayak ucunda boydan boya bir çekmeceniz mevcut. Belki burayı kullanırsanız kıyafetleriniz yetebilir. Ben orayı alkol çekmecesi yaptığım için pek yetmemişti. Zaten aklınızda alışveriş yapma gibi bir düşünceniz varsa, az eşyayla gidin. Dönüşte boş yere benim gibi ekstra bavula para bayılmayın. Gerçekten çok güzel indirimlere denk gelebiliyorsunuz. Türk parasıyla 20 TL’ye ZARA’dan filan ayakkabı alıyordu kızlar. Ünlü markalarda ülkemize göre daha ucuza bulunabiliyor.Bu konuda bazı şehirler ipi çekiyor, Oxford’u ele alacak olursak sınıfta kalıyor. Debenhams’tan Calvin Klein boxerlarını ucuza kapatabilirsiniz ama.

En sonda ki beyaz dolap buzdolabı, bar gibi kısmının altında da bir dolap mevcut  Alice House alice house mutfak
En sonda ki beyaz dolap buzdolabı, bar gibi kısmının altında da bir dolap mevcut

Alice house’da bir bloku sadece üniversite öğrencilerini veriyorlar, yanlış hatırlamıyorsam bu blogda A blokuydu. Yani siz B blokta olacaksanız. Eğer sese karşı duyarlıysanız, acentanızla yada yetkililerle iki blok arasına bakan tarafta olmak istemediğinizi söyleyin. Bazen gerçekten partiler sebebiyle çok gürültü olabiliyor. Birde evsizler haftasonları iki blok arasında ki banklara oturup muhabbet ediyorlar. Bu da sizi uykunuzdan uyandırabilir. Güzel yanı yok mu ? Tabi ki var. Ortak kullanım alanında insanlar olduğu zaman görebiliyorsunuz, parti başlamış mı ? başlamamış mı görüyorsunuz. Yada hava alan arkadaşınız var mı ? Bunların hepsini görebiliyorsunuz. Parti olayına gelecek olursak, bu genelde arkadaş ortamıyla ilgili. Belki de kışın gitmenin en büyük artılarından biri de bu. Misal bizim kış tayfası ( okuldakilerden ve onların arkadaşlarından bahsediyorum ) belirli günler ortak alanda içer sonra clublara giderdik. Yazın ise böyle bir ortam mevcut değildi.

Her neyse, ana konu şu ki Alice house güzeldir. Tuzludur ama güzeldir. Saçma sapan yangın tatbikatına maruz kalırsınız ama bu bile eğlenceli olabilir. Sadece gidecekseniz, bir İngiltere’deki yetkililerle mailleşin. Onlardan fiyat alın öyle karar verin. Boş yere buradan daha fazla para bayılmayın.

PS: Haftanın 1 günü odanız temizlenir. Bu her kat için farklı gündür. Tuvaletlerde taharet musluğu yoktur. Televizyonunda alt yazıyla izleme olanağınız vardır, bu da güzel bir pratiktir. Ortak alanda bilardo masasının deliklerini kağıtlarla sıkıştırıp oyun oynayabilirsiniz. Yoksa 50 p’dir her oyun. İçecek ve atıştırmalık otomatları ortak alandadır. Posta kutusunun anahtarı size verilmez, üniversite öğrencilerine verilir. Siz resepsiyondan çalışma saatleri içerisinde ödünç alabilirsiniz. Çamaşırhanesi ve kurutma makineleri ortak alanda ki odadadır. En kötü yanı buranın ufak olmasıdır. Ütü almak mantıklı mıdır ? Tartışılır ben gidip almıştım, kaç kere kullandım derseniz 3-4. Ama bir bayansanız mantıklı olabilir, onun dışında kurutma makinesinden çıkan kıyafetler buruşuk olmuyor.

You May Also Like