Herkese merhaba arkadaşlar, bugün üşengeçliği bırakıp biraz İngiltere’de ki deneyimlere devam etmek istiyorum. Sizlerde benim gibi Alice house’ta kalacaksanız çamaşır ve kurutma makinesini kullanmak zorunda kalacaksınız. Alice House‘un en fazla eleştirdiğim konularından biri bu makinelerdi. Sebebi ise 2 kurutma makinesi 2 de çamaşır makinesinin bulunması. Yani iki koca binadan bahsediyoruz arkadaşlar, toplamda 4 makinenin yetmesi imkansız gibi bir şey. İlk başlarda makinelerin boş olup olmadığına bakıyor ardından kirlilerimi indiriyordum ki bu sırada sizden önce biri gelip makineleri kapabiliyordu. Kurutma makinesi 50 dakika, yıkama da 30-35 dakika arasında sürüyordu. İkisini çalıştırmak içinde bir kart alıyorsunuz, bu kartlar bittiği zaman isterseniz tekrar doldurabiliyorsunuz isterseniz tekrar alabiliyorsunuz. Ben hiç doldurmadım çünkü internet üzerinden uğraşmanız gerekiyor. Sizler isterseniz sistemin sitesine girerek bakiye yükleyebilirsiniz.

camasir-makinesi  Alice House Çamaşırhanesi camasir makinesi

Şimdi ilk işiniz bu resimde ki gördüğünüz makineye uğramanız. Resimde aşağıda A-B-C gördüğünüz tuşların üstünde ne kadarlık bir kart almak istediğinizi seçiyorsunuz. A seçeneği 2 pound – B seçeneği 10 pound – C seçeneği 20 pound. Görsel üzerinden gidecek olursak ortada ki B seçeneği yani 10 poundluk kartın kalmadığını görüyoruz. Işığı yananları seçebiliyorsunuz. Benim size önerim 2 poundluk kart almayın. Ne işe yaradığını bir türlü çözemedim. Belki bazı kişiler internetten yükleme yapmak için alıyordur diyeceğim ama o bile mantıklı gelmiyor. Ben hep 20 poundluk olanlardan aldım çünkü anca o paklıyor. Sol tarafta ise kağıt para ve coins koyabileceğiniz bir yer mevcut. Şunu da belirteyim 1 ve 2 pennyler geçerli değil. Sadece 5-10-20-50 penny veya 1 ve 2 poundları atabiliyorsunuz. Paramızı attıktan sonra tuşa basıyoruz ve makine bize kartımızı veriyor.

camasir-makinesi-ingiltere  Alice House Çamaşırhanesi camasir makinesi ingiltere

Burada gördüğünüz ise çamaşır makinesinin konsolu sevgili arkadaşlar. Çamaşırlarımızı içine attık toz yada çamaşır deterjanının sıvı versiyonunu içine koyduk. Maalesef bizim evdeki gibi çamaşır deterjanları gibi bir gözü yok. Yani direk elbiselerin içine koyuyorsunuz. Ben kapaklı modelleri tercih ediyordum. Kapağın yarısına kadar deterjanı koyuyorsunuz yıkamadan sonra içinden alıyorsunuz. Size de bunu tavsiye ederim, eğer benim gibi kullanacaksanız bir önemli uyarıda bulunayım. Kurutma makinesi içine bu kapağı atmayın. Makinenin kapağı kapattıktan sonra yukarıda gördüğünüz rakamlardan programı seçiyoruz, görselde çıkmasa bile renkliler, beyazlar vb. yazıyor. Hangi numaraysa o numaraya basıyorsunuz en sonunda yeşil başlatma tuşuna basıyorsunuz. Tabi makinenin çalışması için son şey olan kartı okutmanız kalıyor. Onuda görselde ” machine running ‘ yazan yere okutuyoruz. Orada ne kadar bir fiyatta yıkatacağınız ve ne kadar bakiyeniz kaldığınının bilgisini sizlere veriyor.

kurutma-makinesi  Alice House Çamaşırhanesi kurutma makinesi

Bu da kurutma makinemizin komple bir görüntüsü. Aynı şekilde bu da çamaşır makinesinin mantığıyla çalışıyor. Bunun kurutma seçenekleri daha az olduğunu konsoldan da görebilirsiniz.

Peki ben çamaşırlarımı yıkama makinesine attım ya çalınırsa ? diye bir düşünceniz varsa bu konuda da hemen sizleri aydınlatayım. Arkadaşlar bu kısma girmek için size verilen elektronik kapı anahtarını kullanmanız lazım. Eee kalanlardan biri çalarsa diye de düşünebilirsiniz. Onda da size şunu söylerim, oda da güvenlik kameraları mevcut. Yani çalan biri olursa, güvenliği veya danışmayı alarak durumu bildirebilirsiniz. Zaten 7/24 güvenlik aradığınızda gelmekle sorumlu. Tek can sıkıcı durum başta da dediğim gibi makinelerin az olması. Ve bazıları yıkamaya yada kurutmaya atıyor, bitmesine rağmen gelmiyor. O zaman ( ben hiç yapmadım ama ) bazı kişiler çamaşırları çıkarıp kenara koyuyorlar. Yani artık yeter gel al diye. Bunların bazıları katlanmış oluyor bazıları ise bocalama yöntemiyle. Siz siz olun telefonunuzdan saat kurun ve yıkama-kurutma bittiğinde çamaşırlarınızı alın.

Benim son 2 haftamda çamaşır makinelerinin kenarında bir tane ütü masası vardı. Fakat ütü yoktu. Benim bireysel olarak aldığım bir ütü bulunuyordu. Şuan ne durumdadır bilemiyorum. Yurttan ayrılan biri ütü bırakmış ve onu kullanıyor olabilirler. Misal ben Brezilyalı bir arkadaşıma ütümü bırakmıştım. Belki o ütü bile Alice house’ta devir daim yapıyordur.

Ben ütü aldığıma pişman oldum çünkü kurutmadan eşyalar gayet güzel çıkıyordu. Eğer makineden çıkarırken katlarsanız ve hemen dolabınıza yerleştirirseniz bir sorun yaşamazsınız. Yine de ütü almak istiyorsanız, Türkiye’den götürmenizi pek tavsiye etmem çünkü orada ucuz fiyata bulabilirsiniz.

You May Also Like