Ağırlık Eldiveni Nasıl Temizlenir ? Uzun yıllar spor yaparken ağırlık eldiveni kullanmış biriyim. Hala da çok önemli, kesinlikle kullanmak lazım diyemiyorum ama bazı modeller özellikle bilek konusunda çok yardımcı olmuştu. Aldığım eldivenler öyle 20-30 liralık eldivenler yada promosyon ürünlerde değildi. Maalesef yine de elde nasır problemine bir çözüm bulamadılar. Harbinger Bio Flex ürünlerine bakıyordum, hala da sipariş etmiş değilim. Yine de alıp bir deneyimlemeyi düşünüyorum. O modellerde pek bir işe yaramazsa bir daha da almam ruh haliyle ortalarda geziniyorum. Şimdi eldiven kullanan arkadaşlar şunu iyi bilir; bu eldivenler belli bir süre sonra kokar. Bu da oldukça normal bir sonuçtur çünkü ne kadar hava alan modellerden alsanız bile elleriniz normalden fazla terliyor. Bunu da geçtim bundan daha tehlikeli olanı ise, eldivenleriniz bir çok mikrop barındırıyor. Eldiven kullansanız da kullanmasanızda tüm spor aletlerini elliyorsunuz. Sizin gibi onlarca kişi de aynı şekilde bu aletleri kullanıyor ve bakteri sayısı oldukça fazla. Çıplak elle spor yaptıktan sonra ellerinizi iyice yıkayıp bu bakterilerden kurtulabilirsiniz ama eldivenlerinizi temizlemeden, bir sonra ki antrenmanda da kullanırsanız işte burada bir risk faktörü taşıyorsunuz demektir.

Bunun önüne geçmek içinde ağırlık eldivenlerinizi temizlemeniz lazım. Peki bu nasıl olacak ?

  1. En kısa yöntem olan sabunlu su. Ketılda su ısıtın ve bir kaba dökün. Bu kabın biraz soğumasını bekleyin ve suya sabun ilave edin. Ardından eldivenlerinizi bu suya batırın. İsterseniz içerisinde bekletebilirsiniz de. Ardından siz de elinizi sabunlu suya sokun ve eldiveni iyice temizleyin. Parmak araları burada önem vermeniz gereken en önemli yerlerden biri. Sadece dış yüzey değil aynı işlemi iç yüzü içerisi içinde yapmanız gerekiyor. Sonuçta elleriniz eldivenin iç yüzüyle temas ediyor. Burası dış yüzüne oranla daha fazla kokacaktır. Onun için buraya daha acımasız olabilirsiniz. Koku gitmezse sabunlu suda bekletin.
  2. Şimdi size söyleyeceğim metodu pek tavsiye etmiyor olsam bile makine kullanabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken, eldiveninizin üzerinde ki etiketi kontrol etmek. Genelde hassas derece de yıkamanıza izin veriyorlar. Eğer belirtilen bir sıcaklık varsa kesinlikle o derece de eldiveninizi yıkayın. Yoksa eldiveniniz küçülebilir veya formu bozulabilir.

You May Also Like