Evet sevgili arkadaşlar, bir aksilik çıkmazsa 6 Şubat tarihinde İngiltere maceram başlıyor. Size bu yazımda masraf kalemlerinden bahsedeceğim. Öncelikle İngiltere Dil Okulu için fikir aldığım, işleri halleden bir acentayla çalıştığımı tekrar belirteyim. Bundan önce ki konularda da İngiltere’ye dil eğitimi için verilen öğrenci vizesinin 6 ile 11 ay olarak değiştiğini söylemiştim. Ben 11 aylık öğrenci vizesi almak için 27 haftalık dil eğitimi aldım. Ve vizem bu şekilde çıktı. Neyse lafı fazla uzatmadan ücret kısmına geleyim.

27 haftalık dil eğitimim yoğun kurs diye geçiyor. Yani haftalık 31.25 saat gibi bir süre. Tüm dersler 45 dakika olarak ayarlanmış. Hangi dil okulunu seçerseniz seçin ” genel ingilizce ” ve ” yoğun kurs ” seçenekleriyle karşılaşırsınız. Burada ki saat ve metodlar okuldan okula farklılık gösterebilir. Benim gideceğim okulda bu 31.25 saatin 15 saati ( ders saati olarak 20 ) genel ingilizce. Yani okuma, yazma, konuşma, dinleme. Geri kalan 6 saat ( ders saati olarak 8 ) özel beceri adı altında seçmeli derslerin oluştuğu bir kısım. 5.25 saat  ( ders saati olarak 7 ) sosyal kulüpler, sınav metodları vb. nin içerisinde bulunduğu bir süre. Gidince bu ders içeriklerini daha ayrıntılı gözlemlemiş olacağım ve sizlerle paylaşacağım.

Bu kursun 27 haftalık bedeli bana 7.895 pound’a geldi. Daha önce ki yazılarda 2 aylık bir konaklama tercih ettiğimi söylemiştim. Tek kişilik oda, özel banyo vb gibi şeylerin dahil olduğu seçimde 1.440 pounda eş değer. Zaten konaklama okul fiyatından daha pahalıya geliyor. Burada şöyle bir şey oldu; yeme içme dahil değil diye biliyordum. Fakat faturada haftada 16 öğünün yeme içmeye dahil olduğunu gördüm ve danışmanıma sordum. Meğer sabah ve akşam yemeği dahilmiş. Öğlenleri okulda olacağım için o yemek opsiyonu dahil değil.  Ayrıca karşılama ve transfer istiyorsanız bu ücrette faturanıza yansıyor. Fakat beni arkadaşım alacağı için bu hizmeti almadım. Son olarakta 100 poundluk bir kayıt ücreti mevcut.

Paket alımlarında filan indirimler mevcuttu sanırım bende ona dahil olduğumdan 1.923.75 poundlık bir indirimle karşılaştım. toplam giderim 7.311.25 pound oldu. Kısacası bu ücrete;

  • 2 aylık haftada 16 sabah akşam yemeği dahil tek kişilik oda, banyo vb dahil.
  • 27 hafta yoğun kurs haftada 31.25 saatlik ders
  • Kayıt ücreti

Bu üçü dahil. Tabi bundan önce de vize başvurusu için ücret, vize ücreti ve sağlık sigortası gibi ücretleri ödemeniz gerekiyor. Sağlık sigortası ve vize ücreti 500-550 dolar diye hatırlıyorum. Bir de her şeyin başında 600 TL civarında bir ücret ödemiştim. Danışmana ekstradan bir ücret ödemiyorsunuz. Sanırım bu ödediğiniz paradan okul ona payını kendisi veriyor.

Son olarak uçak biletini de 442 TL’e aldım. Bizim Türk milletinde erken al muhabbeti hep vardır. Bende merak ettim ve şuan değilde Mayıs ayında gidiyor olsaydım bu uçak biletini ne kadara alırdım diye merak ettim. THY’nin sisteminde baktığım zaman 380 TL civarı bir ücret olduğunu gördüm. Yani aylar önceden alsanız bile 50-60 TL civarı bir şey oynuyor.  Business fiyatları da 1750 TL civarı. Onun da fiyatları pek değişmiyor.

 

Sonuç;

  • 7.311.25 pounda 27 hafta yoğun kurs, tek kişilik oda sabah akşam öğünleri dahil 2 aylık yurt
  • Uçak biletleri erken dönemde alsanız bile pek fazla oynamıyor
  • Danışmanlara parayı siz ödemiyorsunuz ( yada benim anlaşmalı olduğum kurum öyle değildi )

You May Also Like