Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan Sherlock Holmes sanırım dünya çapında tanınan en meşhur hayali dedektif olabilir. Gerek Sir Arhur tarafından yazılan eserleri gerekse filmleri, dizileri falan derken baya fazla tüketilecek materyali mevcut. Hatta Netflix’te son zamanlarda popüler olan yapımlardan Arsen Lüpen’in de hayali rakibi diyebiliriz. Gerçi Arsen Lüpen’in kitaplarında direk Sherlock Holmes ismi geçmesede Herlock Sholmes adında kurgulanmış rakip olarak yer almışlığı da vardır. Maalesef Dr. Watson’un, Arsen Lüpen evreninde ki ismini hatırlamıyorum fakat karakterin yeteneksiz olarak gösterildiğini çok iyi hatırlamaktayım. Her neyse biz bugün ki konumuza gelelim yani; Sherlock Holmes’un çizgi romanlarına.

Ülkemizde Alfa yayıncılık tarafından basılan Sherlock Holmes çizgi romanlarını bulabilmek mümkün. Ntv yayıncılık tarafından basılan Sherlock Holmes çizgi romanlarından bu seferki daha da farklı. Çünkü yazarı Sir Arthur Conan Doyle değil. Serinin kitapları;

  • Sherlock Holmes Londra Vampirleri
  • Sherlock Holmes Nekronomikon
  • Sherlock Holmes Suç Dolu Sokaklar
  • Sherlock Holmes Moriarty Günlükleri
  • Sherlock Holmes Zaman Yolcuları
  • Sherlock Holmes Cemiyeti

olarak yayınlanmış bulunuyor. Alfa yayıncılık kısa sürede kitapları bastığı için teşekkür etmekle beraber, kullandıkları baskı kalitesiyle seriyi mahvetmiş bulunuyorlar. Gerçekten yurtdışı baskı kalitesine baktığımız zaman, eserin çizgileri, panelleri sizi kendisine hayran bıraktırırken, bizde çamur gibi baskı yapmışlar. Bir kaç kez okumayı bile bırakmayı düşündüm, insan ister istemez üzülüyor. Bir okuyucu olarak bizim verdiğimiz parayı es geçelim. Yayınevi bunun telifi için ayrı para ödüyor, telif almak için görüşmeler yapıyor, baskı için maliyet yapıyor fakat çıkardıkları ürün kalitesi gerçekten içler acısı. Alfa yayınlarından çıkan Efsanevi Trenlere bakıyorum birde Sherlock Holmes serisine; insan gerçekten hayret ediyor. Tabi Efsanevi Trenler’de kullanılan kağıt türü vb. farklı ama olsun.

Her neyse Alfa yayıncılığı bu konuda eleştirdikten sonra biraz da içerikten bahsedelim. Sherlock Holmes‘un normal kitapları da bazen benim için can sıkıcı oluyordu. Nedeni ise; olaylar gelişiyor ve Sherlock hemen olayı çözüyordu. Bu çözüm esnasında da oldu bittiye getiriliyordu. Çizgi romanlarımızda ise dedektiflik namına pek bir şey göremiyoruz. İlk kitabımızın adından da anlayacağınız üzere doğa üstü olaylar söz konusu. Serinin 3 yada 4 kitabında ise Moriarty’nin başını çektiği doğa üstü olayları okuyoruz. Konu ve içerik beni pek açmadıydı. Aralarından en son cilt olan Sherlock Holmes Cemiyeti ise benim adıma en zevkli cilt oldu. Bu ciltte de The Walking Dead gibi yürüyen ölülerimiz mevcut. Fakat olay kurgusu, araştırma yapısı ve olaylar diğer ciltlere göre beni daha çok içine çekti.

Diğer ciltlerde Moriarty’nin doğaüstü güçlere sahip olma çabası, ardından da olayların farklı boyutlara evrilmesini okuyoruz. ( spoiler olmaması adına detay vermiyorum ).

Peki Sherlock Holmes çizgi romanını kimler okuması lazım ?

Süper kahramanlardan sıkıldıysanız, Marvel ve DC gibi çizgi romanlara ara vermek istiyorsanız şans verebilirsiniz. Sherlock Holmes maceralarını seviyorsanız ( beklediğinizi bulamama ihtimali mevcut ) bir şans vermenizi öneririm.

Kimler okumaması gerekiyor ?

Eğer baskı kalitesine önem veriyorsanız, doğaüstü varlıklar vb. ilginizi çekmiyorsa hiç paranızı boşa harcamayın.

You May Also Like